Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 2 lipca, 20.00

...

02.07.2012 | aktual.: 02.07.2012 20:23

02.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Poniedziałek jest drugim dniem protestu lekarzy przeciwko zapisom dot. kar w umowach z NFZ na wypisywanie recept refundowanych. Część z nich nie określa na receptach stopnia odpłatności. Niektórzy pacjenci mają problemy z zakupem leków ze zniżką.

- Około 600 osób - mniej niż się spodziewano - zatrzymano w Polsce w związku z Euro 2012 - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

- Piłkarskie mistrzostwa Europy przebiegły spokojnie. W sumie w zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2012, w ciągu ostatniego miesiąca, zaangażowanych było ponad 200 tys. policjantów - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Główna Policji.

- W pierwszy wakacyjny weekend policja zatrzymała aż 1900 nietrzeźwych kierowców. Niebezpiecznie było nad wodą: przez trzy dni utonęło 28 osób - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Główna Policji.

- W ciągu dwóch lat prezydentury Bronisław Komorowski podpisał niemal 400 ustaw, dwie zawetował. Do Sejmu trafiło osiem projektów ustaw jego autorstwa. Prezydent złożył ponad trzydzieści wizyt zagranicznych; ułaskawił ponad 150 osób, a odznaczył ponad 250 tys.

- Minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował w poniedziałek, że prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie podpisane porozumienie spółek energetycznych i KGHM ws. wspólnych poszukiwań gazu łupkowego.

- NBP liczy, że banki obniżą od 1 stycznia 2013 r. opłaty interchange - poinformował PAP w poniedziałek dyrektor departamentu systemu płatniczego w NBP Adam Tochmański. W Polsce opłaty pobierane przez wydawców kart płatniczych należą do najwyższych w UE.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że wysokość podstawy wymiaru emerytury lub renty pracownika zatrudnionego za granicą nie może być uzależniona od tego, czy przed wyjazdem pracował w kraju.

- Ministerstwo Finansów będzie udostępniało jednostkom samorządu terytorialnego bazy danych potrzebne do przygotowania miesięcznych sprawozdań budżetowych - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe resortu finansów.

- Zakon ks. misjonarzy procesuje się ze Skarbem Państwa w sprawie swej dawnej nieruchomości w centrum Warszawy, która ma być warta 234 mln zł. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa chce oddalenia pozwu zakonu.

- Działania cywilnych funkcjonariuszy publicznych były prawidłowe - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która umorzyła śledztwo, dotyczące organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w kwietniu 2010, odnoszące się do osób cywilnych.

- W czasie Euro 2012 wszyscy stanowiliśmy narodową drużynę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z polskimi piłkarzami. Podziękował polskiej reprezentacji, rządowi, samorządom i kibicom. "Daliśmy radę" - podkreślił.

- Szef MON Tomasz Siemoniak wyraził nadzieję, że podwyżki, które żołnierze otrzymają od lipca, zahamują odejścia z armii. Jak ocenił, środków wydawanych na obronność nie mogą zmarnować odejścia z wojska wyszkolonych fachowców.

- Blisko 1,5 mln osób odwiedziło warszawską Strefę Kibica w czasie piłkarskich mistrzostw Europy. W dniu finałowego meczu Euro Hiszpania-Włochy przez pl. Defilad przewinęło się ok. 100 tys. osób - poinformowała w poniedziałek prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Gdańską Strefę Kibica, która działała od 7 czerwca do 1 lipca, odwiedziło w czasie mistrzostw ponad 333 tys. fanów futbolu. Zjedli oni 21 ton jedzenia i wypili 120 tysięcy litrów piwa. Rekord frekwencji - 40 tysięcy gości - padł w dniu meczu Polska-Czechy.

- Kapitan reprezentacji Polski Kuba Błaszczykowski uważa, że Polska zorganizowała jedne z najlepszych piłkarskich mistrzostw w historii. Mam wrażenie, że tylko my nie do końca stanęliśmy na wysokości zadania - powiedział w imieniu polskich piłkarzy.

- 21 lekarzy z Lublina zostało oskarżonych o korupcję i wystawianie fikcyjnych zaświadczeń nt. stanu zdrowia różnych osób w celu uzyskania rent. O wyłudzenia nienależnych rent z lubelskiego ZUS i KRUS wcześniej oskarżono 58 osób.

- Dobre rezultaty infrastrukturalne Euro teraz trzeba przełożyć na inwestycje produkcyjne; to, co pozostało po mistrzostwach, powinno zacząć pracować - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Rzecznik praw dziecka Marek Michalak apeluje do ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego o zrezygnowanie z zapisu pozwalającego na umieszczanie cudzoziemskich dzieci w strzeżonych ośrodkach. Taką możliwość przewiduje projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

- Około 200 żołnierzy, którzy w czasie przeszłej misji w Afganistanie podlegać będą Regionalnemu Dowództwu ISAF "Północ" rozpoczęło przeszkolenie w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) - poinformował w poniedziałek rzecznik ośrodka ppłk Christian von Platen.

- Odwołano pierwszy stopień alarmowy, wprowadzony 27 czerwca, po tym jak Straż Graniczna znalazła na tratwie na Bugu ładunki wybuchowe - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)