Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 20 lutego, 20.00

...

20.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Umorzone ponad dwa lata temu śledztwo w sprawie ewentualnego przecieku z "afery gruntowej" nie zostanie wznowione po analizie nagrania rozmowy Tomasza Sakiewicza z Andrzejem Lepperem - poinformowała w poniedziałek PAP warszawska prokuratura okręgowa.

- Zapisy likwidujące adopcję ze wskazaniem mogą się znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - dowiedziała się PAP. Prace nad nowelą rozpocznie we wtorek sejmowa podkomisja.

- Aż 61 proc. Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju, a 62 proc. uważa, że nie dają zatrudnienia większości z nas - wynika z badania zrealizowanego przez instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

- Premier Donald Tusk spotka się we wtorek z klubem PiS ws. rządowych planów reformy emerytalnej. Zmuszanie Polaków do dłuższej pracy to złe rozwiązanie i będziemy to udowadniać - zapowiedział rzecznik PiS Adam Hofman. W spotkaniu nie weźmie udziału Jarosław Kaczyński.

- Blisko 18,8 mln zł z Unii Europejskiej dostanie Warszawa na przebudowę bulwarów wiślanych na lewym brzegu Wisły; powstaną tam m.in. promenady spacerowe, ścieżki rowerowe i pomosty dla łodzi. Miasto podpisało w poniedziałek umowę w tej sprawie.

- Powódź w dorzeczu Odry może się powtórzyć: opóźnia się realizacja "Programu dla Odry 2006"; to, co zbudowano, nie chroni przed powodziami; nie rozpoczęto budowy zbiornika retencyjnego, fatalny jest stan 1/3 wałów - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.

- Nakładem Wydawnictwa KUL ukazał się pierwszy tom serii Opera Omnia Josepha Ratzingera "Teoria liturgii". Inauguruje on 16 tomową edycję dzieł wszystkich papieża, które mają być wydane w ciągu pięciu lat.

- Marszałek Sejmu Ewa Kopacz uważa, że spotkania premiera Donalda Tuska z ministrami nie doprowadzą do żadnych "gwałtownych ruchów" w rządzie. Jej zdaniem Tusk sam, nie radząc się nikogo, zdecyduje o przyszłości Grzegorza Schetyny.

- Premier Donald Tusk wraz z 11 szefami państw UE, m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, podpisał się pod listem do szefa Rady Europejskiej i przewodniczącego KE, w którym przedstawiony jest plan na rzecz wzrostu gospodarczego w Europie.

- Największym zaufaniem społecznym spośród polityków cieszy się prezydent Bronisław Komorowski - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Drugie miejsce zajmuje Waldemar Pawlak, który wyprzedza Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska.

- Porozumienie Organizacji Lekarskich wystosowało do ministra zdrowia stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia ws. recept. Lekarze ocenili projekt jako "bezprawny" i "nie do przyjęcia".

- Poseł PiS Joachim Brudziński zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie, że na Pomorzu Zachodnim w najbliższym czasie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego tej partii. Klub ma się zapoznać na miejscu z problemami regionu.

- Zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym we wrześniu 2011 r. w Stropkowie (Mazowieckie) ranny został europoseł PO Jarosław Wałęsa, przedstawiła kierowcy toyoty Prokuratura Rejonowa w Sierpcu. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

- W poniedziałek nie ruszył piąty proces b. szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r. Przyczyną była nieobecność jego obrońcy. Sąd zarządził nowe badania lekarskie 86-letniego Kiszczaka.

- B. naczelny tygodnika "Wprost" Marek Król chce, by Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że nie był on tajnym i świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL. Na razie sąd odroczył decyzję o wszczęciu procesu. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)