Trwa ładowanie...
d4az0bz

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 21 listopada, 20.00

...
Share
d4az0bz

21.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef Ruchu Palikota Janusz Palikot opowiedział się za tym, by w reakcji na kryzys wprowadzić euroobligacje i zacieśnić współpracę europejską. Lider Ruchu spotkał się w poniedziałek z szefem liberałów w europarlamencie Guyem Verhofstadtem.

- Ruch Palikota oraz trzecia największa frakcja w Parlamencie Europejskim - liberałów i demokratów (ALDE), której przewodniczy były premier Belgii Guy Verhofstadt, zapowiedzieli w poniedziałek współpracę polityczną.

d4az0bz

- Polscy nobliści: Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, a także były prezydent Aleksander Kwaśniewski dołączyli do laureatów nagrody Nobla i innych osobistości wzywających do zmiany polityki narkotykowej, w tym odejścia od masowego karania osób zażywających narkotyki.

- Wieloletni redaktor "Tygodnia Powszechnego" ks. Adam Boniecki zostanie komandorem francuskiego Narodowego Orderu Zasługi, jednego z najwyższych odznaczeń w tym kraju - poinformował w poniedziałek PAP zastępca redaktora naczelnego gazety Michał Okoński.

- Regiony nie powinny obawiać się nowych założeń unijnej polityki spójności po 2014 r., która w mniejszym niż dotąd stopniu będzie wiązała się z nadrabianiem zaległości cywilizacyjnych - powiedziała w Katowicach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

- Mieszkańcy Sosnowca, Jaworzna i Łodzi wypadli najgorzej w Narodowym Teście Słuchu 2011, jaki przeprowadzono latem w całej Polsce. Akcja badania słuchu objęła niemal 10 tys. osób. Zdaniem specjalistów jej wyniki są bardzo niepokojące.

d4az0bz

- Dofinansowanie zabiegów in vitro znalazło się w projekcie budżetu miasta Częstochowy na 2012 rok. Jak powiedział PAP prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, ta inicjatywa jest podyktowana ujemnym przyrostem naturalnym w ostatnich latach.

- Potrzebne są lepsze uregulowania dotyczące zasad postępowania z zatrzymywanymi osobami nietrzeźwymi, zgony wśród zatrzymanych przez policjantów dotyczą najczęściej tej kategorii osób - zwraca uwagę RPO prof. Irena Lipowicz.

- Politycy PiS chcą nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa, by wyjaśnić, czy doszło do nieprawidłowości w związku z kupnem i sprzedażą akcji KGHM. Domagają się, aby na pytania posłów odpowiadał premier Donald Tusk.

- Liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Bronisław Komorowski; w rankingu nieufności pierwsze miejsce zajmuje nadal szef PiS Jarosław Kaczyński - wynika z najnowszego, listopadowego sondażu CBOS.

d4az0bz

- MSWiA zostało już formalnie podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC). Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów.

- Premier Rosji Władimir Putin pogratulował w poniedziałek Donaldowi Tuskowi ponownego objęcia stanowiska szefa polskiego rządu. Jednocześnie potwierdził gotowość do kontynuowania współpracy z Tuskiem i jego gabinetem.

- W tym roku, wbrew wcześniejszym zapowiedziom polityków PiS, nie odbędą się wybory szefów okręgów partii. Jarosław Kaczyński powoła w każdym z okręgów pełnomocników - dowiedziała się PAP w kierownictwie PiS.

- Otwarcie na Lubelszczyźnie 34 sklepów, w których pracę ma znaleźć 1200 osób, zapowiada sieć franczyzowa supermarketów - Grupa Muszkieterów. Łączne nakłady na zakup gruntów i budowę nowych supermarketów w latach 2013-2016 mają sięgać 300 mln zł.

d4az0bz

- Pamięć 23 górników, którzy zginęli w wybuchu metanu i pyłu węglowego w kopalni Halemba uczczono w poniedziałek w Rudzie Śląskiej. Mija właśnie piąta rocznica tej jednej w największych katastrof we współczesnym polskim górnictwie.

- Stare tablice informacyjne, tarcze zegarowe i inne elementy oryginalnego wyposażenia stołecznego Dworca Centralnego zostaną wystawione na aukcji - poinformował w poniedziałek rzecznik PKP SA Łukasz Kurpiewski. Aukcja odbędzie się 5 grudnia. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz