Trwa ładowanie...
dji47gm

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 22 listopada, 17.00

...

dji47gm
dji47gm

22.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Według danych z 83,66 proc. zatwierdzonych protokołów z obwodów głosowania, w wyborach do sejmików wojewódzkich: PO zdobyła 31,43 proc. głosów, PiS - 23, 07 proc., PSL - 15,65 proc, SLD - 15,3 proc., a PPP-Sierpień'80 - 1,17 proc. - podała w poniedziałek PKW.

- Najwcześniej we wtorek wieczorem można się spodziewać oficjalnych wyników samorządowych w stolicy. Liczenie głosów może się jednak przeciągnąć aż do środy - powiedział w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Maciej Schulz.

- W wyborach na prezydenta Warszawy, po zatwierdzeniu 52,86 proc. protokołów, prowadzi Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) z wynikiem 52,55 proc. głosów.

dji47gm

- Platforma Obywatelska wygrała wybory do Rady Miasta Krakowa uzyskując 42,13 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych danych PKW uzyskanych na podstawie 85,62 proc. protokołów.

- Według wstępnych danych z 97 proc. obwodów głosowania PO wygrała w wyborach do rady miasta Łodzi i zdobywając 38,64 proc. głosów. Drugie miejsce zajął SLD (23,28 proc), trzecie PiS (22,08 proc.).

- Platforma Obywatelska wygrała wybory do rady miejskiej w Gdańsku, uzyskując 54,47 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych danych PKW na podstawie blisko 70 proc. protokołów.

- W wyborach do 31-osobowej rady miejskiej w Szczecinie PO zdobyła najwięcej mandatów. Oprócz 15 radnych Platformy do rady weszli przedstawiciele PiS, SLD oraz dwóch lokalnych komitetów wyborczych.

dji47gm

- Urzędujący prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (Samorządność) w pierwszej turze wygrał wybory na prezydenta miasta. Otrzymał poparcie 87,39 proc. - wynika z danych PKW ze wszystkich obwodowych komisji działających w mieście.

- Ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zmierzy się w drugiej turze wyborów kandydatem PO obecnym wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem.

- Jarosław Urbaniak (PO) i Włodzimierz Jędrzejak (Komitet Wyborczy Włodzimierz Jędrzejak -PS Lewica) spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego - poinformowała oficjalnie PAP przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Renata Leczykiewicz.

dji47gm

- Urzędujący prezydent Poznania Ryszard Grobelny (niezależny) wygrał I turę wyborów na prezydenta miasta z poparciem 49,52 proc. W drugiej turze spotka się z kandydatem PO Grzegorzem Ganowiczem, który uzyskał 21,53 proc. głosów.

- W Opolu w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta spotkają się obecny prezydent Ryszard Zembaczyński, który uzyskał 43,15 proc. głosów, i kandydat SLD, poseł Tomasz Garbowski - z 21,13 proc. - poinformowała oficjalnie miejska komisja wyborcza.

- Jacek Karnowski oraz Wojciech Fułek zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Sopotu - wynika z podanych przez PKW wyników pochodzących ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w tym mieście.

dji47gm

- Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski wygrał I turę wyborów na prezydenta miasta z poparciem 38,66 proc. W drugiej turze spotka się z aktualnym prezydentem, Piotrem Grzymowiczem, który uzyskał 36,32 proc. głosów.

- Obecny prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak (KWW Krzysztofa Chojniaka "Razem dla Piotrkowa") został ponownie prezydentem miasta. W I turze zdobył 55,28 proc. głosów poparcia - wynika z oficjalnych danych PKW.

- W większości dużych miast woj. śląskiego wybory wygrali ich dotychczasowi prezydenci. W Katowicach, Bielsku-Białej, Tychach, Zabrzu, Jaworznie, Żorach, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich i Raciborzu wygrali już w pierwszej turze, w innych przeszli do drugiej - wynika z oficjalnych danych.

dji47gm

- Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważają, że Platforma uzyskała dobry wynik w wyborach samorządowych. Ich zdaniem, taki rezultat wyborów gwarantuje stabilną koalicję PO-PSL.

- Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział w poniedziałek, że wynik jego partii w wyborach samorządowych jest satysfakcjonujący i pokazuje, że ugrupowanie ma stabilne poparcie.

- Lena Dąbkowska-Cichocka zrezygnowała z członkostwa w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka powiedziała PAP, że decyzja i sposób wykluczenia z partii Elżbiety Jakubiak są dla niej niezrozumiałe i niesprawiedliwe.

dji47gm

- 50 proc. Polaków dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego; 20 proc. jest przeciwnego zdania; 30 proc. respondentów nie wyraziło swojej opinii na temat działalności głowy państwa - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP.

- Właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie przez Polskę w stronę Niemiec, złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie taryfy przesyłowej na przyszły rok - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

- Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył w poniedziałek proces dwóch byłych prokuratorów wojskowych oskarżonych o tuszowanie w latach 80. śledztwa dotyczącego pacyfikacji kopalni "Wujek". Sprawa została umorzona, jak wskazał sąd, z powodu przedawnienia.

- Jeżeli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złoży do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżenie taryfy gazowej, zostanie on rozpatrzony pozytywnie - powiedział w poniedziałek PAP prezes URE Mariusz Swora.

- Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenił wykonanie unijnego budżetu za 2009 r. - powiedział w poniedziałek członek ETO Augustyn Kubik. Oceniając przepływy finansowe w UE najwięcej błędów Trybunał dostrzegł w realizacji polityki spójności.

- Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast firmy będą mogły uzyskać ten numer od ręki - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ofiar wypadków drogowych w Polsce spadła o 17 proc., w Europie - o 35 proc., jednak zagrożenie na polskich drogach jest ciągle dwukrotnie wyższe niż na drogach UE - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek na konferencji poświęconej wypadkom. (PAP)

osz/ gor/

dji47gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji47gm