Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 23 stycznia, 20.00
...
23.01.2012 | aktual.: 23.01.2012 20:38
23.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oświadczył w poniedziałek po spotkaniu u premiera Donalda Tuska, że Polska powinna mieć gotowość do podpisania międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA.
- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że międzynarodowe porozumienie ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA wejdzie w życie dopiero wtedy, jeśli zostanie ratyfikowane.
- Po dyskusji i analizie dokumentów stwierdzamy, że umowa ACTA w niczym nie zmieni - zgodnie z opiniami prawników - polskiego prawa, także w kwestii praw internautów i funkcjonowania internetu - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
- MSZ stale monitoruje sytuację, by zapewnić bezpieczeństwo swoich stron internetowych i systemów informatycznych przed atakami hakerów - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" uważa, że umowa ACTA może zaszkodzić polskim firmom. W ocenie Lewiatana Polska powinna wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o stwierdzenie jej zgodności z unijnym prawem.
- Według Pracodawców RP kontrowersje wokół ACTA, to efekt braku konsultacji społecznych. Pracodawcy uważają, że ze stroną społeczną powinny być uzgadniane stanowiska rządu wobec umów zagranicznych, czy projektów unijnych dyrektyw.
- Zarzuty, że polski rząd ws. ACTA prowadził debatę w sposób poufny i chciał coś ukryć, są nieprawdziwe i niesprawiedliwe - oświadczył w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
- Po godzinie 16 odbył się w poniedziałek w Warszawie protest kierowców przeciw wysokim cenom paliw. Przejechali oni wolno obok gmachów najważniejszych urzędów, m.in. Sejmu i Urzędu Rady Ministrów. Do blokady ruchu ulicznego nie doszło
- Wikipedyści nie podejmą żadnej akcji strajkowej, ponieważ nie wiadomo, jakie zagrożenia dla wolności w internecie może nieść podpisanie międzynarodowego porozumienia ACTA - powiedział PAP rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Paweł Zienowicz.
- Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz zapowiedziała, że wystąpi do Związku Banków Polskich, by zarekomendował bankom powołanie pełnomocników ds. osób w podeszłym wieku. RPO chce też wprowadzenia certyfikatów dla banków przyjaznych takim osobom.
- Godzinę krócej w ciągu doby świecą uliczne latarnie w Krakowie. Jak tłumaczy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, jest to spowodowane zmniejszeniem przez Radę Miasta budżetu na ten cel o 1,8 mln zł.
- Podpisanie porozumienia ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA może zostać odłożone w czasie - uważa szef PSL, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem nie można nawet wykluczyć odstąpienia od tej umowy przez nasz kraj.
- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polska może nie podpisać porozumienia ACTA 26 stycznia. W rozmowie w radiu TOK FM zwrócił uwagę, że premier Donald Tusk nie podpisał jeszcze upoważnienia dla MSZ do podpisania ACTA.
- Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się w poniedziałek do premiera, by nie ratyfikował porozumienia ACTA i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. Klub PiS chce wspólnego posiedzenia trzech komisji - ds. UE, kultury i innowacyjności.
- Ruch Palikota sprzeciwia się podpisywaniu porozumienia ACTA - poinformował w poniedziałek lider partii Janusz Palikot. Jego zdaniem porozumienie to ogranicza wolność internetu i zawiera anachroniczne rozwiązania.
- SLD zaapelował w poniedziałek do premiera Donalda Tuska, by nie podpisywał porozumienia ws. walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA. "Solidaryzujemy się z tymi, którzy ostrzegają przed ACTA" - oświadczył rzecznik SLD Dariusz Joński.
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedzialek nowelę ustawy refundacyjnej - poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.
- Do końca tygodnia powinna zapaść decyzja ministra obrony narodowej w sprawie płk Jerzego Artymiaka, którego kandydaturę na naczelnego prokuratora wojskowego zgłosił prokurator generalny Andrzej Seremet.
- Na poniedziałkowym posiedzeniu Krajowa Rada Prokuratury na wniosek prezydenta ma zająć się konfliktową sytuacją w prokuraturze, wynikłą po zdarzeniach w Poznaniu, gdzie postrzelił się prokurator płk Mikołaj Przybył.
- 53 proc. respondentów uważa, że naszemu krajowi nie udało się wiele zrobić podczas sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej; skuteczność polskich działań w tym czasie dostrzega 26 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Pogrzeb zmarłej w sobotę piosenkarki Ireny Jarockiej odbędzie się w piątek 27 stycznia na warszawskich Starych Powązkach.
(PAP)
pif/ jtt/ asa/