Trwa ładowanie...
d4b13t8

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 24 maja, 20.00

...
Share
d4b13t8

24.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek, że przedstawi we wtorek Radzie Ministrów projekt dotyczący wielomiliardowej pomocy dla terenów dotkniętych powodzią.

- Ministerstwo rolnictwa przygotowuje pakiet pomocy dla rolników. Z dotychczasowych informacji wynika, że pod wodą znalazło się ok. 48 tys. gospodarstw rolnych. Pełne oszacowanie strat w rolnictwie nie jest jeszcze możliwe.

d4b13t8

- Koparka przerwała w poniedziałek wał przeciwpowodziowy w Kątach Opolskich. Było to konieczne, ponieważ woda zalała transformator zasilający taśmociąg cementowni Górażdże. Brak dostaw surowca mógł spowodować konieczność wygaszenia pieca i wysokie straty.

- Na terenach zalanych, gdzie woda opada, występuje zagrożenie epidemiologiczne; Sanepid robi wszystko, by je zminimalizować. Na razie nie zanotowano przypadków chorób zakaźnych czy zatruć - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik GIS, Tomasz Misztal.

- IMiGW prognozuje, że nie powstanie nowa fala powodziowa. W najbliższych dniach opady utrzymają się, ale będą mniejsze - zapewnia IMiGW.

- W ciągu najbliższej doby w zlewni Małej Wisły oraz na karpackich dopływach Wisły, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie wojwewództwa śląskiego i małopolskiego możliwy ponowny wzrost poziomu wody - podaje IMiGW.

d4b13t8

- Powoli, ale systematycznie obniża się poziom wody w Wiśle na terenie Kujawsko-Pomorskiego. Służby kryzysowe stale monitorują stan wałów i zabezpieczeń, ewakuowani mieszkańcy wracają do swych domów.

- W województwie mazowieckim najtrudniejsza sytuacja jest nadal w rejonie Świniar, gdzie w niedzielę doszło do przerwania wału. Poziom wody na Wiśle nadal będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Po kontrolowanym wysadzaniu wału nad Wisłą w rejonie Dobrzykowa pod Płockiem woda z zalanych terenów w gminach Słubice i Gąbin zaczęła powoli wracać do koryta rzeki - poinformowała w poniedziałek w południe PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

- Część stołecznych szkół, przedszkoli i żłobków we wtorek będzie nieczynna - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Będą to w większości te same placówki, które są zamknięte w poniedziałek, otwarte zostaną tylko placówki na Bielanach.

d4b13t8

- Dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych przewidywane są w poniedziałek na Odrze poniżej Malczyc, w ujściowym odcinku Nysy Kłodzkiej (zwiększono odpływy ze zbiornika w Nysie) oraz w ujściowym odcinku Kaczawy i Baryczy - podaje IMiGW.

- W Małopolsce trwa usuwanie szkód powodziowych. W poniedziałek rozpocznie się szacowanie strat. Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze w 3 powiatach i 6 gminach regionu. Stan alarmowy przekraczają już tylko w czterech miejscach Wisła i Szreniawa.

- O kolejne centymetry obniżył się poziom Wisły i Sanu na Podkarpaciu. W poniedziałek rano przekraczały one jeszcze stan alarmowy, ale zanotowano wyraźną tendecję spadkową.

- Do 556 cm wzrósł poziom wody w Warcie w powiecie konińskim (Wielkopolska). Od niedzieli do poniedziałku rano na wodowskazie w Sławsku przybyło 7 cm. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 480 cm.

d4b13t8

- W Łódzkiem nadal w 26 gminach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w 8 pogotowie. Poziom wód w rzekach powoli się stabilizuje. W ciągu najbliższej doby na wodowskazach w zlewni Warty (woj. łódzkie) przewidywany jest dalszy spadek stanów wody - informuje w poniedziałek IMiGW.

- Bardzo powoli opadają wody głównych rzek woj. śląskiego - Wisły i Odry; wciąż pozostają one w granicach wartości alarmowych, a poza wałami utrzymują się rozlewiska. Groźne lokalnie, po spodziewanych opadach, mogą być mniejsze rzeki.

- Mimo zamkniętego Wału Miedzeszyńskiego w Warszawie, jednej z głównych dojazdowych arterii do centrum stolicy, przed południem nie ma dużych utrudnień w ruchu - powiedziała PAP Joanna Wawrzyniak z Komendy Stołecznej Policji.

- Szef MSWiA Jerzy Miller utrzymał decyzję o cofnięciu koncesji agencji ochrony Zubrzycki, która była zatrudniona przy eksmisji kupców z hali KDT w Warszawie. Firma może się teraz odwołać do sądu administracyjnego.

d4b13t8

- Po śmiertelnym postrzale Nigeryjczyka warszawska prokuratura prowadzi dwa postępowania - pierwsze ws. czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, drugie - ws. ewentualnego przekroczenia uprawnień skutkującego nieumyślnym spowodowaniem śmierci. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nigerii potępiło w poniedziałek zastrzelenie obywatela nigeryjskiego przez polską policję - poinformowała agencja Associated Press.

- 12 osób usłyszało bądź usłyszy w najbliższych dniach zarzuty korupcyjne w sprawie, w której podejrzany jest m.in. producent filmowy Lew R., czyli śledztwie dotyczącym korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej. Zarzuty nie dotyczą jednak odraczania wykonania kar dla przestępców.

- Kandydat na prezydenta Andrzej Lepper złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

- W wyniku powodzi zginęło już 14 osób - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze apelują, by mieszkańcy zagrożonych terenów nie zwlekali z ewakuacją, przestrzegają też przed obserwowaniem wezbranej wody z wałów przeciwpowodziowych.

d4b13t8

- Kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł grzywny chce prokuratura dla Anny Jaruckiej oskarżonej m.in. o posłużenie się fałszywym dokumentem nt. oświadczenia majątkowego b. szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza. Obrona chce uniewinnienia. Wyrok za tydzień.

- 800 mln zł wynoszą szacunkowe straty związane ze zniszczeniem sieci dróg krajowych spowodowanym przez powódź - poinformował PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marcin Hadaj. Największe szkody woda wyrządziła m.in. na Śląsku i w Małopolsce.

- Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jako głowa państwa uczyni wszystko, aby sprawa zrównania unijnych dopłat dla polskich rolników była priorytetem w czasie prezydencji Polski w 2011 roku.

- Kandydat na prezydenta Marek Jurek uważa, że Polsce potrzebny jest plan wydania 20 mld zł - w ciągu 10-12 lat - na ochronę przed powodziami i zabezpieczenie konsekwentnej realizacji tego przedsięwzięcia przed "wyrwami budżetowymi" na doraźne potrzeby polityki.

- Amerykańska bateria rakiet Patriot jest już w Morągu. W morąskiej jednostce wojskowej jest też ponad 100 amerykańskich żołnierzy, którzy będą tam stacjonować - poinformował PAP w poniedziałek oficer prasowy amerykańskiej baterii Janusz Szczypiór.

- O strategicznych relacjach między naszymi krajami, interesach gospodarczych oraz europejskich aspiracjach Kijowa rozmawiali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko.

- Sześć tomografów komputerowych o wartości ok. 20 mln zł to pierwsze urządzenia, jakie Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamierza kupić za pieniądze zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP.

- Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - poinformował resort infrastruktury. Ustawa ma pozwolić na szybsze pozyskiwanie pieniędzy z UE na budowę sieci szybkiego internetu.

- Warszawski sąd okręgowy uchylił w poniedziałek wyroki 2,5 roku więzienia dla Piotra Ryby i grzywny dla Andrzeja K., skazanych za płatną protekcję w sprawie "afery gruntowej". Sprawa wraca do sądu I instancji. Uzasadnienie orzeczenia sądu okręgowego zostało utajnione.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wystąpi o pieniądze z unijnego Funduszu Solidarności, gdy znana będzie wielkość szkód spowodowanych powodzią - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka resortu Anna Konik-Żurawska.

- Badanie okoliczności katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem może wpłynąć na długość postępowania w sprawie katastrofy samolotu CASA ze stycznia 2008 roku. Zaangażowani w przygotowywanie opinii ws. CASY biegli pracują także przy wyjaśnianiu przyczyn wypadku samolotu prezydenckiego.(PAP)

zdz/ jtt/

d4b13t8

Podziel się opinią

Share
d4b13t8
d4b13t8