Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 24 października, 20.00
...
24.10.2011 | aktual.: 24.10.2011 20:23
24.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Polska jest gotowa nieść pomoc w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji, jeżeli tylko tamtejsze władze wyrażą takie życzenie - oświadczyło w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort złożył też kondolencje z powodu śmierci setek ludzi wskutek kataklizmu.
- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pogratulował w Bengazi Libijczykom wolności i zadeklarował pomoc - poprzez dzielenie się polskimi doświadczeniami transformacji ustrojowej.
- Jednym z pierwszych projektów ustaw, które Ruch Palikota złoży w Sejmie, będzie projekt o pomocy społecznej zakładający m.in. dostęp do pomocy prawnej i kontrole sanitarne w ośrodkach pomocy społecznej - poinformował w poniedziałek lider partii Janusz Palikot.
- We wtorek odbędzie się posiedzenie klubu poselskiego Ruchu Palikota - powiedział PAP rzecznik klubu Andrzej Rozenek. Dodał, że podczas posiedzenia zostaną wybrani wiceprzewodniczący klubu, zapadną także decyzje, w jakich komisjach sejmowych zasiądą posłowie ugrupowania.
- Polscy rolnicy powinni mieć wybór, czy chcą płacić podatek dochodowy, czy jak obecnie gruntowy - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, rozwiązanie to mogłoby obowiązywać od początku nowej perspektywy finansowej UE w 2014 r.
- Wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział w poniedziałek, że nowy rząd powinien kontynuować prace nad projektem ustawy o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. "Jesteśmy absolutnie przekonani, że dodatkowe ubezpieczenia powinny funkcjonować" - dodał.
- Prokuratura Okręgowa w Poznaniu ponownie umorzyła śledztwo w sprawie podsłuchu dziennikarzy i prawnika Romana Giertycha. Informację potwierdziła w poniedziałek PAP rzeczniczka prokuratury Magdalena Mazur-Prus.
- Ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły w tym roku we wszystkich miastach w Polsce, a to nie koniec obniżek - wynika z raportu Oferty.net i Open Finance.
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie martwi się dwutygodniowym opóźnieniem na budowie odcinków autostrady A2 między Łodzią a Warszawą - poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA. Jak podkreśliła, jest jeszcze czas na nadgonienie prac, by nie było opóźnienia.
- Kolejna grupa ekologów zaprotestowała przeciwko decyzji o odstrzale ponad tysiąca kruków, wron siwych i srok w okolicach Szczytna. Ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów twierdzą, że myśliwi drastycznie przeszacowali liczebność ptaków przeznaczonych do redukcji.
- Informacji na temat firm z branży turystycznej i gastronomicznej najczęściej szukali w sieci Polacy w ciągu ostatniego roku - wynika z badania instytutu badań rynku i opinii publicznej Millward Brown SMG/KRC dla Rzetelnej Firmy.
- W radomskich i świętokrzyskich lasach pojawiły się kamery i urządzenia monitorujące. Nowe technologie mają wspomóc leśników w walce ze złodziejami stroiszu czyli gałęzi drzew iglastych kradzionych często przed Dniem Wszystkich Świętych.
- W październiku 42 proc. badanych miało pozytywną opinię o rządzie; negatywnie o pracy gabinetu Donalda Tuska wypowiedziało się 49 proc. respondentów - wynika z sondażu TNS OBOP. Zdaniem łącznie 51 proc. badanych Tusk dobrze wypełnia obowiązki premiera, według 40 proc. - robi to źle.
- Jerzy Wenderlich, Krystyna Łybacka, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Grzegorz Napieralski - wymieniani są jako możliwi kandydaci klubu SLD na wicemarszałka Sejmu. Sprawą wicemarszałka ma się jeszcze w tym tygodniu zająć prezydium klubu Sojuszu.
- Dotychczasowi wicemarszałkowie Senatu z ramienia PO: Grażyna Sztark i Marek Ziółkowski mają duże szanse na zachowanie swoich stanowisk - oceniają w nieoficjalnych rozmowach senatorowie PO. W tym tygodniu z senatorami Platformy ma rozmawiać premier Donald Tusk.
- Wiceszef PiS Zbigniew Ziobro zadeklarował w poniedziałek, że nie rozważa opuszczenia partii. Jak zaznaczył, potrzebna jest "modernizacja PiS", aby partia mogła wygrywać w przyszłości wybory. Jestem przeciwnikiem rozliczeń, zmian personalnych - oświadczył.
- Politycy z kierownictwa PiS, z którymi rozmawiała w poniedziałek PAP, krytykują Zbigniewa Ziobrę za publiczne omawianie sytuacji w partii. Z rozmów z politykami wynika jednak, że żadne konsekwencje europosłowi nie grożą.
- Janusz Palikota proponuje szefowi klubu SLD Leszkowi Millerowi spotkanie ws. przygotowania dobrego projektu ustawy o związkach partnerskich. "Zróbmy dobrą ustawę, SLD to zgłosi, my to poprzemy" - powiedział w poniedziałek PAP Palikot.
- Resort sprawiedliwości opowiada się za całościowym unormowaniem prawnym sytuacji osób, które zmieniły płeć. To odpowiedź na sierpniowe wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, która wnosiła o takie ustawowe uregulowanie.
- Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział w poniedziałek PAP, że większość pieniędzy ze sprzedaży warszawskiej siedziby Sojuszu przy ul. Rozbrat jest na partyjnym koncie. SLD na kampanię wyborczą wydało ok. 20 mln: 12 mln pochodziło ze środków partii, 8 mln - z wpłat kandydatów.
- Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła w poniedziałek, że lekarze, wprowadzeni w błąd przez osoby nieuprawnione do korzystania z refundacji leków, nie będą odpowiadali finansowo za wypisywanie recept.
- Na policję zgłaszają się firmy i osoby, które twierdzą, że zostały finansowo oszukane przez warszawski teatr Bajka. Wszczęliśmy dochodzenie w tej sprawie - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik śródmiejskiej policji asp. sztab. Tomasz Oleszczuk.
- Będzie ponowny proces w sprawie weryfikacji łódzkich dziennikarzy w okresie stanu wojennego - zadecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Łodzi. Tym samym uchylił on wyrok sądu pierwszej instancji, który umorzył postępowanie.
- 29-letni kierowca TIR-a przyznał się do spowodowania w piątek wypadku, w którym zginęło trzech 18-latków, a czwarty trafił do szpitala - poinformowała w poniedziałek PAP prok. Elżbieta Potoczek-Bara z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
- Pomysł emisji obligacji, mających sfinansować wykupienie akcji Polskich Kolei Linowych (PKL), przedstawi burmistrz Zakopanego w najbliższy piątek podczas sesji rady miasta.
- IPN wycofuje się z pierwszego konkursu na dofinansowanie badań naukowych nad najnowszą historią Polski. Powodem rezygnacji jest niespójność prawna ustaw dotyczących konkursu - poinformowała w poniedziałek Rada Instytutu Pamięci Narodowej.
(PAP)
pif/ asa/