Trwa ładowanie...
d410uhw
d410uhw

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 31 maja, 17.00

...
Share
d410uhw

31.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Najpóźniej we wtorek rano opinia publiczna zostanie poinformowana o trybie postępowania w sprawie materiałów z czarnych skrzynek, jakie przywiezie z Moskwy szef MSWiA Jerzy Miller - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

- Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że Polska chce być najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. Za najważniejsze zadania dla rządzących uznał modernizację, rozwój i prywatyzację.

d410uhw

- Europa potrzebuje wielkiego porozumienia w sprawie wartości, bez takiego fundamentu dojdzie do kryzysu - powiedział były prezydent Lech Wałęsa podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że zadaniem wszystkich instytucji państwa, w tym przyszłego prezydenta i obecnego parlamentu, jest wspomagać rząd w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

- Program rozwoju Polski w kolejnych latach musi łączyć działania antykryzysowe z oszczędnościami i programem modernizacyjnym; częścią tych działań musi być też dokończenie reformy emerytalnej - przekonywał w poniedziałek w Katowicach minister Michał Boni.

- Polska powinna pracować na dobry scenariusz dla Europy, bo dzisiaj nasza część Europy jest źródłem dobrych wiadomości dla kontynentu - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

d410uhw

- O tworzeniu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, relacjach UE z Rosją, priorytetach polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 r. rozmawiali w poniedziałek w Warszawie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- "Aktywna i z dobrą wolą współpraca z rządem", walka o równouprawnienie, bezpłatną edukację i wyrównanie unijnych dopłat dla rolników - zapowiedzi takich działań znalazły się w przedstawionej w poniedziałek przez kandydata SLD na prezydenta, Grzegorza Napieralskiego, deklaracji programowej.

- Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński w poniedziałek zainaugurował działalność Centrum Informacyjnego "Europejski". Będą się tam odbywały debaty z udziałem kandydata, dotyczące m.in. gospodarki, polityki zagranicznej, edukacji i wojska.

- Sztab kandydata na prezydenta PSL zaprezentował w poniedziałek plakat wyborczy Waldemara Pawlaka. Ludowcy planują, że w całej Polsce zawiśnie około 1000 takich billboardów.

d410uhw

- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski oświadczył w poniedziałek, że jest stanowczym przeciwnikiem podwyższania podatków. Zapewnił, że jeżeli zostanie prezydentem, to przez najbliższe 5 lat nie będzie podwyżki podatków w Polsce.

- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski deklaruje w wywiadzie dla PAP, że chce być prezydentem-mediatorem gotowym do godzenia polityków w imię ważnych spraw dla Polaków. Stawia na gospodarkę, bo tylko ona - jak podkreśla - może uczynić ludzi bogatszymi.

- Lech Wałęsa wierzy, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygra wybory prezydenckie w pierwszej turze. Były prezydent nie wierzy natomiast w trwałą zmianę wizerunku Jarosława Kaczyńskiego i uważa, że prezes PiS ma w kampanii "jeszcze większe wpadki" od Komorowskiego.

- Możliwe są szerokie rozmowy na temat kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego - powiedział w poniedziałek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak, lider koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

d410uhw

- Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poparł plan przekazania do 50 mln euro - z dodatkowych środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską - na pomoc dla województw dotkniętych powodzią.

- Sytuacja powodziowa w regionie jest stabilna - poinformował w poniedziałek po zakończeniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

- W ujściowym odcinku Wisły poniżej Tczewa stan wody będzie się utrzymywał powyżej stanu alarmowego (Przegalina, Gdańska Głowa) i ostrzegawczego (Gdańsk Świbno). Przewiduje się stopniowy wzrost stanów wody spowodowany podwyższeniem poziomu morza - informuje IMiGW.

- W woj. lubuskim powoli mija zagrożenie powodziowe ze strony Odry. Rzeka przekracza jeszcze stany alarmowe, ale opada w tempie ok. 30 cm na dobę. Czoło fali kulminacyjnej jest już w regionie zachodniopomorskim. Rośnie poziom Warty, średnio 15 cm na dobę.

d410uhw

- W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże i opady deszczu głównie o charakterze przelotnym. Na wschodzie od godzin południowych miejscami burze, lokalnie z gradem - informuje IMiGW. Także na kolejne dni Instytut prognozuje zachmurzenie i opady deszczu.

- Od połowy maja strażacy PSP i OSP brali udział w ponad 41 tys. akcji ratowniczych - na terenie 14 województw - związanych z likwidacją skutków powodzi. Od początku powodzi w działaniach ratowniczych uczestniczyło już ponad 110 tys. strażaków, w tym 85 tys. członków OSP.

- Samorząd świętokrzyski przekaże gminom najbardziej dotkniętym przez powódź 2 miliony zł z nadwyżki budżetowej na sfinansowanie bieżących kosztów usuwania szkód. Sandomierz otrzyma milion zł, Połaniec, Łubnice i Osiek po 300 tys., a Nowy Korczyn 100 tys. zł.

- Około 9,5 tys. dzieci powodzian ma otrzymać tysiączłotowe zasiłki na zakup podręczników i przyborów do nauki z Ministerstwa Edukacji Narodowej - zapowiedział szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni.

d410uhw

- Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jest możliwe wypłacenie zaliczkowo części dopłat bezpośrednich powodzianom.

- Caritas Polska zebrała już 4 mln zł na pomoc dla powodzian. Na doraźną pomoc przekazała milion złotych, za które zakupiono osuszacze i wysokociśnieniowe myjki - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor organizacji ks. Marian Subocz.

- W ciągu najbliższej doby przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody na Warcie w strefie stanów wysokich. Na Warcie w Skwierzynie i Gorzowie Wlkp. może wystąpić dalszy wzrost stanów wody powyżej stanu alarmowego - informuje IMiGW.

- Z powodu fali powodziowej na Odrze w woj. zachodniopomorskim doszło do nielicznych podtopień i ewakuacji kilku rodzin. Woda w rzece podnosi się bardzo powoli . Jak zapewniają służby, w regionie nie grozi przelanie wody przez koronę wałów przeciwpowodziowych.

- 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat - to wyrok wobec Anny Jaruckiej, b. asystentki b. szefa MSZ Włodzimierza Cimoszewicza.

- Posłowie z polsko-palestyńskiej grupy parlamentarnej zaapelowali w poniedziałek do społeczności międzynarodowej, w tym do rządu Donalda Tuska, o podjęcie działań "w celu skłonienia Izraela do przestrzegania prawa międzynarodowego".

- Z powodu braku znamion przestępstwa warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wykrycia dopingu u Kornelii Marek - zdyskwalifikowanej polskiej biegaczki narciarskiej, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich w Vancouver.

- We wtorek wchodzi w życie nowa taryfa gazowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - rachunki będą wyższe średnio o 3,3 proc. Zmieniona taryfa na dostarczanie gazu będzie obowiązywać do 30 listopada 2010 r.

- Związkowcy "S" w dwóch petycjach do premiera Donalda Tuska złożonych w poniedziałek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim domagają się m.in. programu rządowego dla przemysłu stoczniowego w Polsce oraz odwołania zarządu Zakładów Chemicznych Police.

- W poniedziałek w Warszawie zainaugurowano kampanię "Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj", która ma zachęcić Polaków do udziału w wyborach prezydenckich. Organizatorzy chcą przekonać wyborców, że udział w głosowaniu nie jest skomplikowany ani czasochłonny.

- Około 250 tys. pielgrzymów może wziąć udział w niedzielnej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Stolica przygotowuje się do tej uroczystości: będą zmiany w komunikacji miejskiej, wyłączone z ruchu zostaną niektóre ulice.

- We wtorek - jak co roku w Dniu Dziecka - zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży. Tego dnia w parlamencie zasiądą uczniowie ze szkół z całej Polski. Będzie to już XVI dziecięca sesja obrad; w tym roku tematem będzie samorząd uczniowski.

- Robot marsjański Magma, skonstruowany przez białostockich i toruńskich studentów, będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich, rozpoczynających się w czwartek w Stanach Zjednoczonych. (PAP)

mln/ asa/

d410uhw

Podziel się opinią

Share
d410uhw
d410uhw