Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 5 lipca, 20.00
...
05.07.2010 | aktual.: 05.07.2010 20:23
05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Bronisław Komorowski został prezydentem Polski, zdobywając w drugiej turze wyborów prezydenckich 53,01 proc. głosów i pokonując Jarosława Kaczyńskiego, który uzyskał poparcie 46,99 proc. obywateli - ogłosiła w poniedziałek w oficjalnych wynikach II tury wyborów prezydenckich Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła 55,31 proc.
- Pięcioro ministrów Kancelarii Prezydenta, powołanych przez Lecha Kaczyńskiego, złożyło w poniedziałek rezygnację z pełnionych funkcji - poinformowało w komunikacie biuro prasowe prezydenckiej kancelarii.
- Od godz. 18 w Belwederze zarząd krajowy PO dyskutuje m.in. o kandydatach na marszałka Sejmu. Politycy PO zapewniają, że w tej sprawie będą się konsultowali z koalicyjnym PSL; według rozmówców PAP najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest Grzegorz Schetyna.
- W środę odbędzie się specjalne posiedzenie klubu Lewicy, który ma wskazać kandydata na nowego wicemarszałka Sejmu - poinformował PAP wiceszef klubu Tomasz Kamiński. W tym kontekście najczęściej wymieniani są posłowie Marek Wikiński i Jerzy Wenderlich.
- 31 osób, głównie ze środowisk twórczych i organizacji pozarządowych, zapisało się do głosu w czasie publicznego wysłuchania projektu nowelizacji ustawy o rtv, autorstwa PO, które we wtorek odbędzie się w Sejmie.
- Najwyższą w kraju frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenckich odnotowano w gminie Rewal (Zachodniopomorskie). Zagłosowało tu 90,03 proc. uprawnionych. Tym samym gmina pobiła swój poprzedni rekord z pierwszej tury, kiedy to zagłosowalo tam 82,21 proc. wyborców.
- Według wyników głosowania podanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, w woj. mazowieckim drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Jarosław Kaczyński, uzyskując 50,58 proc. głosów przed Bronisławem Komorowskim - 49,42 proc.
- Posłowie PSL i partii opozycyjnych widzą konieczność ograniczenia wydatków publicznych, ale stawiają warunki dla poparcia propozycji wprowadzenia reguły wydatkowej.
- We wtorek w południe na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia Bronisławowi Komorowskiemu uchwały PKW o wyborze na urząd prezydenta. W uroczystości weźmie udział premier Donald Tusk.
- Janusz Palikot (PO) zaapelował w poniedziałek do wyborców, by przekazywali mu informacje o przypadkach łamania ciszy wyborczej przez księży. Dodał, że będzie dążył do ich ukarania.
- Adam Lipiński, Marek Kuchciński i Joanna Kluzik-Rostkowska są najpoważniejszymi kandydatami na stanowisko szefa klubu PiS - wynika z nieoficjalnych rozmów PAP z politykami tej partii. PiS zapowiada, że będzie "patrzeć rządowi na ręce" i rozliczać PO z przedwyborczych obietnic.
- Do stołecznego Ratusza wpłynęło już ponad 2,5 tysiąca listów i maili z protestem przeciwko planowanej w lipcu w Warszawie paradzie EuroPride 2010. Ulotki zachęcające do wysyłania protestów w tej sprawie warszawiacy mogą znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych.
- Lublin to jedyna stolica województwa, w której w II turze wyborów prezydenckich zwyciężył kandydat PiS Jarosław Kaczyński. We wszystkich pozostałych wygrał kandydat PO Bronisław Komorowski.
- W serwisie aukcyjnym Allegro rozpoczęła się w poniedziałek aukcja egzemplarza konstytucji, którą na rzecz powodzian przekazał WOŚP Bronisław Komorowski. Na egzemplarzu widnieją podpisy marszałka Sejmu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Licytacja potrwa do 15 lipca.
- Ponad 93 proc. głosów uzyskał Jarosław Kaczyński w sąsiadujących gminach Chrzanów i Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. W obu gminach była też wysoka frekwencja.
- Na Opolszczyźnie zanotowano najniższą w kraju frekwencję wyborczą - 46,67 proc. Najmniej mieszkańców głosowało w gminach z mniejszością niemiecką - rekordem jest Radłów z frekwencją 31,18 proc. W gminach mniejszościowych zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski - podaje PKW.
- W aresztach i zakładach karnych Bronisław Komorowski zdobył 91,9 proc. poparcia. Jego rywal z drugiej tury wyborów prezydenckich, Jarosław Kaczyński, uzyskał 8,1 proc. głosów - podał w poniedziałek Centralny Zarząd Służby Więziennej.
- Za zamkniętymi drzwiami Sąd Okręgowy w Warszawie bada w poniedziałek wniosek polskiej prokuratury o przekazanie do Niemiec obywatela Izraela Uri Brodsky'ego - domniemanego agenta Mossadu, wiązanego ze sprawą zabójstwa lidera Hamasu w Dubaju.
- Założenia zapowiadanego przez minister Ewę Kopacz pakietu ustaw zdrowotnych są omawiane podczas prac tzw. białego stołu - informuje Ministerstwo Zdrowia. Posłowie opozycji obawiają się, że resort wycofał się z obietnic i nie przedstawi projektów.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w poniedziałek PAP, że około 20 lipca udaje się z oficjalną dwudniową wizytą do Rosji. Zostanie tam podpisane porozumienie o współpracy prawnej na lata 2010-2012 pomiędzy resortami sprawiedliwości Polski i Rosji.
- Odnowiony grobowiec ofiar pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku odsłonięto w poniedziałek na miejscowym cmentarzu żydowskim, w ramach obchodów 64. rocznicy tamtych tragicznych zajść. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
- Przyczyną śmierci Nigeryjczyka Maxwella Itoyi, postrzelonego w maju przez policjanta na warszawskiej Pradze, była rana przestrzałowa uda - wynika z opinii Zakładu Medycyny Sądowej.
- Mniejszości narodowe litewska i białoruska w Polsce - podobnie jak w pierwszej turze, także i w drugiej - zdecydowanie poparły Bronisława Komorowskiego.
- Bp Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego przyjedzie na Pola Grunwaldzkie na uroczystości 600-lecia jubileuszu wielkiej bitwy 15 lipca.
- Co czwarty Polak (24 proc.) zna osobę o homoseksualnej orientacji, jednak większość ankietowanych nie akceptuje publicznych wystąpień gejów i lesbijek. Wielu uważa także, że homoseksualiści nie powinni wykonywać wszystkich zawodów - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
zdz/ ana/ asa/