Trwa ładowanie...
d4jh9z7
d4jh9z7

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 7 listopada, 20.00

...
Share
d4jh9z7

07.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Rafał Grupiński kandydatem na szefa klubu PO, Cezary Grabarczyk - kandydatem na wicemarszałka Sejmu - takie decyzje, według nieoficjalnych informacji PAP, zapadły w poniedziałek podczas zarządu krajowego PO. Kandydatem na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz.

- Grupa posłów PiS, tzw. ziobrystów, powołała w poniedziałek nowy klub parlamentarny "Solidarna Polska". Szefem klubu został Arkadiusz Mularczyk. Jak oświadczył, powołanie nowego klubu to gest solidarności wobec wykluczonych z PiS Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego.

d4jh9z7

- Nie występujemy z partii Prawo i Sprawiedliwość - zapewnił w poniedziałek szef nowego klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk. Nie tworzymy partii, partia jest jedna, jest nią Prawo i Sprawiedliwość - wtórował mu Zbigniew Ziobro.

- Założenie nowego klubu oznacza, że "wszystkie deklaracje o jedności były nic nie warte" - tak rzecznik PiS Adam Hofman komentuje informacje o utworzeniu nowego klubu przez polityków PiS związanych ze Zbigniewem Ziobrą.

- W poniedziałek po godz. 19 rozpoczęło się posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego szef Mariusz Błaszczak ma zaprezentować parlamentarzystom swoich kandydatów do władz klubu, a także przedstawić plan pracy.

- Wicemarszałek Sejmu poprzedniej kadencji Jerzy Wenderlich będzie kandydatem SLD na tę funkcję również w tej kadencji parlamentarnej - zdecydował w poniedziałek po południu klub Sojuszu. Jego kontrkandydatką była Krystyna Łybacka.

d4jh9z7

- Nawet 650 mln zł więcej będą mogły otrzymać media publiczne, jeśli parlament uchwali powstający w KRRiT projekt. Rada proponuje m.in., by budżet państwa opłacał abonament za osoby, które ustawowo są z tego zwolnione.

- Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczęła dochodzenie w sprawie propagowania faszyzmu na internetowej stronie Redwatch - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa tej prokuratury prok. Monika Lewandowska.

- Nowa generacja ekranów dotykowych, ogniw słonecznych - m.in. takie są zastosowania grafenu wytwarzanego w polskiej technologii. Wdrażaniem zastosowań ma się zająć nowopowołana spółka Nanocarbon. Za rok może powstać konsorcjum zdolne wytwarzać produkty na bazie grafenu.

- Stołeczna policja prowadzi postępowanie ws. mężczyzny skazanego w 2009 r. za uporczywe napastowanie dentystki. Dotyczy ono niezastosowania się do wyroku sądu, który zakazał skazanemu kontaktowanie się z poszkodowaną przez 15 lat od momentu opuszczenia więzienia.

d4jh9z7

- Posłowie PiS związani z wyrzuconym w piątek z partii Zbigniewem Ziobrą na razie nie chcą przesądzać o swojej politycznej przyszłości. "Tę decyzję trzeba podjąć na spokojnie" - mówi Beata Kempa. Również kojarzony z Ziobrą Andrzej Dera nie wie jeszcze, czy opuści klub PiS czy nie.

- Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie odwołań nowo wybranych posłów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu im mandatów zapadnie najprawdopodobniej w środę - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Sądzie Najwyższym.

- Prezydent Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia załodze samolotu oraz pracownikom naziemnym uczestniczącym w awaryjnym lądowaniu Boeinga 767. Zostali oni uhonorowani za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu oraz za profesjonalizm i wzorową postawę w sytuacji zagrożenia życia.

- We wtorek o godz. 15 prezydent Bronisław Komorowski desygnuje dotychczasowego szefa rządu, przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Wcześniej przyjmie dymisję obecnego gabinetu i powierzy mu tymczasowe pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

d4jh9z7

- PSL zaproponowało PO, by bazować na dobrych doświadczeniach ostatnich czterech lat - powiedział w poniedziałek prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak. Dlatego - jak dodał - w rządzie powinno znaleźć się trzech przedstawicieli PSL - on sam, Marek Sawicki i Jolanta Fedak.

- Cezary Grabarczyk ma zostać kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu - poinformowały PAP źródła zbliżone do kierownictwa Platformy. W poniedziałek późnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy PO, ma rozmawiać o stanowiskach w rządzie i w Sejmie.

- Młodzi Socjaliści apelują do Ruchu Palikota, by albo opowiedział się za lewicowym programem gospodarczym, albo przestał się określać mianem lewicy. "Podział na lewicę i prawicę jest archaiczny" - odpowiada rzecznik klubu Ruchu Andrzej Rozenek.

- Posłowie, którzy uzyskali mandat w październikowych wyborach, odebrali w poniedziałek z rąk szefa PKW Stefana Jaworskiego zaświadczenia o wyborze. Jaworski życzył posłom sukcesów w działalności parlamentarnej.

d4jh9z7

- Warszawska prokuratura z urzędu bada, czy wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważenia prezydenta RP słowami "bydlę" i "pajac" przez stołecznego radnego PiS Macieja Maciejowskiego. Za taki czyn grozi do 3 lat więzienia.

- Spada społeczne przyzwolenie na bicie dzieci, choć nadal aż 69 proc. Polaków uważa, że trzeba dziecku czasem dać klapsa - wynika z badań, które zlecił rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

- Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, badająca przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina, odczytała pokładowe rejestratory parametrów lotu i prowadzi analizę tych zapisów.

- Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zawalenia się schodów w dyskotece w centrum Krakowa - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

d4jh9z7

- Przedstawiciele pięciu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej skierowali list do parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy. Zdaniem autorów listu minister zdrowia Ewa Kopacz nie zapewniła równoprawnego udziału Polski w badaniach sądowo-lekarskich.

- Wyrok w sprawie gangu "Kulawego", w którym przywódca grupy Jan R. został skazany na dożywocie m.in. za dokonanie dwóch zabójstw, będzie zaskarżony. Skarżyć będą prokurator i obrońca "Kulawego" oraz wdowy zamordowanych przedsiębiorców ze Szczecina.

- O naruszenie swobody głosowania oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju 25-latka, który przed wyborami parlamentarnymi umieścił w internecie film z groźbami wobec wyborców PiS. Na nagraniu mężczyzna mówił, że głosujący na tę partię mogą zginąć.

- "Daas" i "Sala samobójców" to dwa filmy, które otrzymały Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka. Konkurs - po siedmiu latach nieobecności - odbył się w ramach XVI edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Nagrody zostaną wręczone w sobotę 12 listopada.

(PAP)

pif/ asa/

d4jh9z7

Podziel się opinią

Share
d4jh9z7
d4jh9z7