Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 9 listopada, 17.00
...
09.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek po spotkaniu z szefem hiszpańskiego rządu Jose Luisem Rodriguezem Zapatero, że Hiszpania jest zainteresowana uczestnictwem w polsko-francuskim projekcie dotyczącym wspólnej polityki obronnej UE.
- Polska i Hiszpania nie mają sprzecznych interesów, zarówno w UE, jak i w relacjach dwustronnych - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Hiszpanii Jose Zapatero. W poniedziałek w Sopocie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Polska i Hiszpania podpisały pierwszą umowę o sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
- Prezydent Lech Kaczyński powiedział w poniedziałek, że "nie stanie na przeszkodzie" wprowadzenia ustawy ograniczającej hazard w Polsce.
- Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 u kolejnych pięciu osób. Wśród nich jest troje dzieci - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
- W niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza i tamtejszej rady miejskiej wzięło udział 18 091 mieszkańców. Aby wyniki były wiążące, w głosowaniu powinno było wziąć udział 32 820 osób. Niska frekwencja oznacza, że prezydent oraz radni zachowają stanowiska.
- 17 grudnia przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpocznie się proces z powództwa INFOR Biznes o zasądzenie spółce odszkodowania od firmy, której zarzuca nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych.
- Sąd Rejonowy w Gdańsku nie podjął w poniedziałek decyzji, czy prokuratura będzie prowadziła śledztwo w sprawie wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat wysokości pomocy publicznej dla Stoczni Gdańsk. Sąd nie ma dostatecznej wiedzy, by podjąć taką decyzję - powiedziała sędzia. Rozprawę odroczono do 23 listopada.
- Na 23 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie przesunął zaplanowane na poniedziałek ogłoszenie wyroku w cywilnym procesie, jaki były szef CBA Mariusz Kamiński wytoczył Julii Piterze za jej wypowiedzi z 2007 r. o "nielegalnych działaniach" Biura.
- Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce umorzyła śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy postępowania przez b. szefa sejmowej komisji śledczej ds. nacisków Sebastiana Karpiniuka (PO). Zawiadomienie w tej sprawie złożył Arkadiusz Mularczyk (PiS).
- Prezydent Lech Kaczyński wyraził podczas poniedziałkowego wykładu w Nowym Sączu nadzieję, że walcząc z kryzysem uda się uniknąć podniesienia podatków, a jeśli będzie to konieczne, proces ten dotknie tylko grup najzamożniejszych. Jego zdaniem największe rezerwy tkwią w "usprawnieniu państwa".
- Płeć, wiek, wygląd, niepełnosprawność - już na etapie studiowania ogłoszeń o pracę możemy spotkać się z dyskryminacją z takich powodów - alarmuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, które przygotowało raport z monitoringu ogłoszeń o pracę.
- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński uważa, że decyzja litewskiego Sądu Konstytucyjnego ws. pisowni polskich nazwisk pokazuje, że Litwini za nic mają polskie oczekiwania, by posługiwać się w tym kraju swoimi oryginalnymi nazwiskami. Jak dodał, Polska chciałaby takiego prawa, któro byłoby zgodne z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
- Prawo i Sprawiedliwość na początku przyszłego roku wybierze nowe władze, w tym prezesa ugrupowania. Do kongresu zaplanowanego na wiosnę 2010 roku w partii odbędą się wybory wszystkich szefów okręgów - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.
- We wtorek posłowie z "hazardowej" komisji śledczej spotkają się, by ustalić tryb i harmonogram pracy w najbliższych tygodniach. Szef komisji Mirosław Sekuła (PO) oczekuje od posłów propozycji, jak prowadzić jej prace, by zakończyć je pod koniec lutego. PiS uważa, że takie podejście jest niepoważne.
- Na cmentarzu w Wilanowie pożegnano w poniedziałek Jana Wejcherta - współzałożyciela stacji telewizyjnych, w tym TVN i TVN24. Urna z prochami zmarłego została złożona w podziemiach przy kaplicy na cmentarzu wilanowskim. Zmarłego żegnali licznie zgromadzeni pracownicy Grupy ITI, której Wejchert był założycielem, przyjaciele i dziennikarze.(PAP)
zdz/ jtt/