Trwa ładowanie...
d21u9re
d21u9re

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 15-16 maja

...
Share
d21u9re

16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- PO przedstawiła w niedzielę komitet poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta. Są w nim pisarze, kompozytorzy, aktorzy, reżyserzy, znani sportowcy. W komitecie zasiada 160 osób, m.in. Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Franciszek Smuda, Andrzej Mleczko, Krzysztof Penderecki i Leszek Blanik.

- Premier Donald Tusk podkreślił w niedzielę podczas prezentacji w Warszawie komitetu poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta, że za kilka tygodni rozstrzygnie się los Polski na najbliższe lata.

d21u9re

- Wiceszef klubu PO Sławomir Nowak zapowiedział, że 22 maja PO organizuje 16 konwencji, na których będą wybierane władze partii w regionach.

- 22 maja na Pl. Teatralnym w Warszawie Jarosław Kaczyński oficjalnie rozpocznie swoją kampanię wyborczą - poinformował w niedzielę rzecznik PiS Adam Bielan.

- Kandyduję na prezydenta, by stworzyć alternatywę dla PO i PiS, by patrzeć w przyszłość, by zadbać o sprawy młodych ludzi - mówił podczas niedzielnego kongresu młodzieżówki swej partii - Federacji Młodych Socjaldemokratów, szef SLD Grzegorz Napieralski.

- Sztaby Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka mają wystąpić wspólnie w poniedziałek do sztabów Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego z propozycją debaty telewizyjnej w gronie tych czterech kandydatów na prezydenta.

d21u9re

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, Platforma Obywatelska dostałaby 39,6 proc. głosów, PiS - 35 proc., SLD - 8,3 proc., zaś PSL - 6,6 proc. Takie są wyniki sondażu Instytutu Homo Homini dla Polskiego Radia.

- Rzecznik PiS Adam Bielan poinformował, że prezes partii Jarosław Kaczyński ma być na poniedziałkowym spotkaniu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie powołania nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, 16 maja, Bronisław Komorowski (PO) mógłby liczyć na poparcie 42,2 proc. badanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach, zaś Jarosław Kaczyński (PiS) dostałby 35,9 proc. głosów - wynika z sondażu Instytutu "Homo Homini" dla Polskiego Radia.

- Prawdopodobnie w poniedziałek do Moskwy przyjedzie z Polski psycholog, który wraz z ekspertami rosyjskimi będzie oceniał zachowania załogi prezydenckiego samolotu - poinformował w sobotę Edmund Klich, polski obserwator przy komisji badającej przyczyny katastrofy TU-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

d21u9re

- Tłumy osób w nocy z soboty na niedzielę przemierzały sejmowe korytarze. W ramach "Nocy Muzeów" już po raz drugi polski parlament otworzył drzwi dla zwiedzających. Największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. sale posiedzeń Sejmu i Senatu.

- W niedzielę i poniedziałek ze względu na intensywne opady deszczu nadal będzie podnosił się poziom wody w dorzeczu górnej Wisły. IMiGW ostrzega, że miejscami może się to odbywać gwałtownie. Z kolei w dorzeczu Odry sytuacja ma się stabilizować.

- Marsz Równości z udziałem mniejszości seksualnych przeszedł w sobotę ulicami Krakowa. Na Rynku Głównym jego uczestnicy wypuścili w powietrze kolorowe balony. Według policji w przemarszu uczestniczyło około 400 osób. (PAP)

jtt/

d21u9re

Podziel się opinią

Share
d21u9re
d21u9re