Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 15‑16 października

...

16.10.2011 | aktual.: 17.10.2011 07:08

16.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Polacy w ostatnich wyborach parlamentarnych wykazali się politycznym rozsądkiem; ich rezultat potwierdza stabilną różnorodność społeczeństwa polskiego - uważa profesor Zbigniew Brzeziński.

- Stworzenie projektu tzw. czyszczącej ustawy medialnej, obejmującej nowelizację kilku obecnych ustaw, zapowiedział w sobotę przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. Nowela miałaby poprzedzić powstanie zupełnie nowej ustawy medialnej.

- Janusz Krasoń zapowiedział w sobotę rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Dolnośląskiej SLD. Polityk uważa, że z funkcji powinien jak najszybciej zrezygnować także przewodniczący partii Grzegorz Napieralski.

- Naszym priorytetem będzie edukacja obronna młodzieży - mówił w sobotę w Krakowie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który spotkał się z przedstawicielami organizacji współpracujących z wojskiem.

- 3 listopada Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się odwołaniem prokuratora IPN w sprawie oświadczenia lustracyjnego posła SLD Eugeniusza Czykwina - poinformowano PAP w sądzie. W lipcu sąd pierwszej instancji uznał, że poseł złożył zgodne z prawdą oświadczenie.

- Nowo wybrany łódzki poseł Ruchu Palikota Roman Kotliński zaprzeczył w rozmowie z PAP, jakoby miał współpracować z SB i być tajnym współpracownikiem. Podkreślił, że na swoim "żywym przykładzie wykaże, jak patologiczną instytucją jest IPN".

- Pięciu mężczyzn powiązanych z jedną z bojówek "szalikowców" warszawskiej Legii zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Są podejrzani o przemyt narkotyków z Holandii.

- Bursztynowy naszyjnik europosłanki Joanny Senyszyn, porcelanową figurkę od Anny Dymnej, statuetkę Wiktora od Tomasza Lisa i wino od Marka Kondrata mogli wylicytować w niedzielę w Teatrze Groteska uczestnicy imprezy artystycznej "NIE, raczku". Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na sfinansowanie badań profilaktycznych związanych z chorobami nowotworowymi kobiet.

- W niedzielę przypadała 33. rocznica wyboru Jana Pawła II.

- Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak został w piątek wybrany na stanowisko sekretarza Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

- Politycy PO, PSL, PiS, SLD i Ruchu Palikota, z którymi w sobotę rozmawiała PAP, nie wykluczają dyskusji nad pomysłem likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go możliwością przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego kościoła Taką propozycję przedstawił w piątek Episkopat Polski.

- Kilkaset osób wyszło w sobotę na ulice Warszawy w marszu "oburzonych", zorganizowanym przez "Porozumienie 15 października". Wśród nich także politycy, m.in. Wanda Nowicka oraz Ryszard Kalisz.

- Jest szansa, że do końca 2012 roku zarejestrowana zostanie nowa, skuteczniejsza szczepionka na raka płuca - powiedział w sobotę w Poznaniu jej twórca, Habib Fakhrai z Uniwersytetu Medycznego w San Diego (USA). W Poznaniu trwają obecnie testy nowego leku.

- Setki łodzian przychodziły w sobotę z aparatami fotograficznymi na dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, by zrobić sobie zdjęcia na tle odchodzącego do historii obiektu. W nocy zostanie on zamknięty, a nowy, podziemny dworzec w tym miejscu ma zostać oddany do użytku w 2015 roku.

- W poniedziałek na całym świecie po raz 24. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Polskie obchody objęła honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)