Trwa ładowanie...
d120vq7
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 17-18 grudnia

...

Share
d120vq7

18.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Flagi państwowe znajdujące się na Pałacu Prezydenckim w Warszawie i Belwederze zostały opuszczone do połowy masztu, w związku ze śmiercią byłego prezydenta Czech Vaclava Havla.

- Vaclav Havel był wielkim Europejczykiem, jednym z "ojców" jej kolejnego zjednoczenia - podkreślił w oświadczeniu premier Donald Tusk. Havel był jednym z tych, dzięki którym przechowaliśmy europejskie marzenia, a komunizm nie zdołał wydziedziczyć nas z Europy - dodał.

d120vq7

- Pamięć o Havlu zawsze będzie w Polsce żywa - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak poinformował, by uczcić b. prezydenta Czech, w poniedziałek wszystkie spotkania w Radzie UE, prowadzone przez polską prezydencję będą rozpoczynały się od chwili ciszy.

- Odszedł bardzo szczególny i wyjątkowy człowiek, dobry przyjaciel Polski i wielki Europejczyk - tak na wiadomość o śmierci Vaclava Havla zareagował b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Śmierć Vaclava Havla to ogromna strata dla Europejczyków; będzie go na pewno brakowało Europie i światu - podkreślił w oświadczeniu szef SLD Leszek Miller. Tacy ludzie jak Havel rozumieli, czym jest Europa, czym jest jedność - dodał.

- 500 razy interweniowała straż pożarna od piątku wieczorem w związku z wichurami, które przeszły nad południową Polską. Jest czworo rannych, a w kilku tysiącach domów nie ma prądu - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.

d120vq7

- Z powodu kryzysu gospodarczego rok 2012 będzie trudny dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie jest to dobry moment na jego podział - podkreśla w wywiadzie dla PAP prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

- Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 uczczono w sobotę rano w Gdyni 41. rocznicę masakry robotników. W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób.

- W Szczecinie w 41. rocznicę tragicznych wydarzeń Grudnia 1970 r. uczczono pamięć ofiar tamtych dni. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 na Placu Solidarności i pod główną bramą Stoczni Szczecińskiej.

- Premier Donald Tusk przesłał w niedzielę na ręce szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina kondolencje w związku ze śmiercią pracowników platformy wiertniczej, która zatonęła na Morzu Ochockim.

d120vq7

- Politycy Solidarnej Polski poinformowali w sobotę, że złożą w Sejmie pakiet projektów ustaw, które wprowadzają m.in. 40 proc. podatek dla najbogatszych oraz zwiększają zasiłek rodzinny. Większość klubów parlamentarnych odnosi się do projektów sceptycznie.

- O współpracy i programie nowej partii politycznej, która ma powstać w przyszłym roku - rozmawiali w niedzielę w Strachocinie (Podkarpackie) lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

- Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział w niedzielę, że partia w najbliższych dniach nie zmieni nazwy. Według niego, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w styczniu.

- Zdaniem przewodniczącego Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego posła Krzysztofa Kwiatkowskiego (PO) nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji projektu budowy podziemnego dworca kolejowego w Łodzi. Władze tego zespołu spotkały się w sobotę z wojewodą łódzkim.

d120vq7

- Bp Janusz Stepnowski został w niedzielę nowym biskupem łomżyńskim. Po południu w Łomży (Podlaskie) odbył się uroczysty ingres do katedry oraz wyświęcenie go na biskupa.

- Jeżeli nasze postulaty nie będą uwzględniane, protest powróci ze zdwojoną siłą, a politycy utracą resztki zaufania - oświadczył prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w liście do medyków.

- Rodziny żołnierzy przebywających na misjach poza granicami Polski spotkały się w sobotę w Elblągu na wspólnej wigilii. Wysłuchały koncertu bożonarodzeniowego, podczas którego za pomocą telemostu łączono się z żołnierzami w Afganistanie.

- 10 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Uzdrowisko Krynica - Żegiestów S.A na modernizację Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). W sobotę podpisano umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

d120vq7

- Zakazu wystąpień medialnych nie postrzegam w kategoriach tragedii, poniżenia czy zakneblowania - powiedział w sobotę ks. Adam Boniecki podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

- Waldemar Kulej, syn dwukrotnego mistrza olimpijskiego poinformował, że stan zdrowia ojca - Jerzego, delikatnie się poprawił, ale słynny bokser nie został jeszcze wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. (PAP)

bg/

d120vq7

Podziel się opinią

Share
d120vq7
d120vq7