Trwa ładowanie...
d18o3cn
d18o3cn

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 19-20 listopada

...
Share
d18o3cn

20.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska.

- To dobry znak, że mimo ostrych recenzji liderzy opozycji chcą razem z rządem pracować nad "niektórymi przynajamniej" trudnymi projektami - mówił w sobotę w Sejmie premier Donald Tusk.

d18o3cn

- Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę w Sejmie, że z informacji, jakie uzyskał z Giełdy Papierów Wartościowych wynika, iż jego deklaracja dot. ewentualnego dodatkowego podatku od kopalin, nie była wcześniej wykorzystana przez graczy na giełdzie.

- Klub SLD zapowiedział, że złoży wniosek o zwołanie sejmowej komisji Skarbu Państwa ws. zapowiedzianego w expose premiera Donalda Tuska opodatkowania miedzi. Jak argumentowali posłowie Sojuszu, przez tę zapowiedź z giełdy "wyparowało 4 mld złotych".

- Raczej nie ma mowy o ataku spekulacyjnym na akcje spółek sektora wydobywczego, w tym KGHM - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Ich zdaniem piątkowy spadek kursu akcji KGHM jest zwykłą reakcją inwestorów na słowa premiera o wprowadzeniu podatku od kopalin.

- Szef sejmowej komisji skarbu Adam Szejnfeld (PO) zapowiedział, że nie zwoła specjalnego posiedzenia komisji w sprawia akcji KGHM, które w piątek straciły na wartości po zapowiedzi premiera ws. podatku od kopalin. Jego zdaniem opozycja wykorzystuje tę sprawę do politycznej hucpy. Zwołanie komisji skarbu domagał się w sobotę rano klub SLD.

d18o3cn

- Były wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski został w sobotę wybrany do Trybunału Stanu. Sejm ponownie odrzucił zgłoszoną przez PiS kandydaturę Karola Karskiego na zastępcę przewodniczącego TS.

- Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział w rozmowie z PAP, że jednymi z pierwszych zagadnień, którymi będzie chciał się zająć, jest podział MSWiA, przyspieszenie reformy emerytur służb mundurowych i kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

- Premier Donald Tusk zapewnił w sobotę w Sejmie, że wykształcenie filozoficzne nowego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina "nie będzie przeszkodą w deregulowaniu".

- Korekty w programie modernizacji technicznej wojska zapowiada szef MON Tomasz Siemoniak. W połowie 2012 r. ma być natomiast gotowy projekt reformy dowództw. Wśród priorytetów MON są też wdrażanie zaleceń tzw. komisji Millera oraz zmiany w szkolnictwie wojskowym.

d18o3cn

- Włączenie księży do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, skutki powodzi, zarządzanie kryzysowe, ale to "niezwiązane z przyrodą", będą podlegały ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu.

- Jako przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej deklaruję wolę dialogu z rządem na temat przekształcenia Funduszu Kościelnego - podkreślił w rozmowie z PAP metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik.

- Agnieszka Pomaska (PO) została w sobotę jednogłośnie wybrana na przewodniczącą sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

- Elżbieta Witek (PiS) została w sobotę wybrana na przewodniczącą sejmowej komisji etyki poselskiej. Jej zastępcą został Sławomir Rybicki (PO). Przewodnictwo w komisji etyki jest rotacyjne.

d18o3cn

- Europoseł Zbigniew Ziobro zapowiedział, że członkowie Solidarnej Polski ruszą w niedzielę w objazd po kraju, aby rozmawiać ze swoimi wyborcami. Po tym objeździe mają ogłosić "plan prowadzący do zwycięstwa polskiej prawicy".

- Zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister, obecną marszałek Sejmu, Ewę Kopacz będą kontynuowane - zapowiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś. Graś przypomniał, że Kopacz przygotowała pakiet ustaw, który w poprzedniej kadencji nie zdążył trafić do Sejmu. "Należy się liczyć z tym, że pan Arłukowicz (Bartosz - nowy minister zdrowia - PAP) będzie ten kierunek reform nakreślony przez minister Kopacz kontynuował" - powiedział dziennikarzom rzecznik rządu.

- Niedopuszczalne użycie siły przez policję wobec osób zatrzymanych i nieagresywnych; słuszne jej użycie na pl. Konstytucji; wątpliwość, czy działania policji na pl. Na Rozdrożu były wystarczające - tak Helsińska Fundacja Praw Człowieka ocenia zajścia 11 listopada.

- Szef PiS Jarosław Kaczyński nazwał "bezczelnym kłamstwem" słowa premiera Donalda Tuska o swoim rzekomym związku z osobami, które biły się z policją 11 listopada w Warszawie. Wezwał premiera, by powtórzył te słowa już nie z mównicy sejmowej, tak aby mógł mu wytoczyć proces.

d18o3cn

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do działaczy swojej partii przekonuje, że Prawo i Sprawiedliwość może wygrać wybory pod warunkiem konsolidacji i zwalczenia "syndromu lat 90". Podkreśla, że wykluczenie z partii działaczy związanych ze Zbigniewem Ziobrą było słuszne.

- Artur Hebda i Joanna Senyszyn to na razie jedyni członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy wyrazili chęć startu w wyborach na szefa tej partii - poinformował w niedzielę w Gdańsku przewodniczący klubu parlamentarnego Sojuszu Leszek Miller.

- Ok. 300 osób wzięło udział w marszu równości, który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Manifestację poprzedziła pikieta zorganizowana przez ONR. Marsz równości zakończył trwające od poniedziałku VIII Dni Równości i Tolerancji. (PAP)

morb/

d18o3cn

Podziel się opinią

Share
d18o3cn
d18o3cn