Trwa ładowanie...
d3r12fk
d3r12fk

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela 21-22 maja, 20.00

...
Share
d3r12fk

22.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Obecna władza atakuje wolności obywatelskie, wyłącza kolejne mechanizmy kontroli społecznej - mówił w sobotę w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński, który był gościem Zjazdu Forum Młodych PiS.

- Kancelaria Sejmu opublikowała oświadczenia majątkowe posłów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, polityka niekoniecznie jest zajęciem, na którym się można dorobić, a w niektórych przypadkach wręcz uszczupla majątki.

d3r12fk

- Czeski bus przewożący około 20 dzieci z Czech wypadł z trasy w sobotę na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia w okolicach węzła Smolec-Lotnisko. W wypadku prawdopodobnie ucierpiała jedna osoba.

- W sobotę przed południem na drodze wojewódzkiej 451 między miejscowościami Wilków a Bierutów k. Namysłowa w woj. opolskim doszło do wypadku węgierskiego busa przewożącego dzieci. W zdarzeniu zostało rannych 13 osób, w tym dwie ciężko.

- Około 100 tysięcy członków i sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas zorganizowanego już po raz 17. ogólnopolskiego czuwania.

- Ślązakom należy się solidarność i szacunek dla ich drogi ku Polsce - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jak mówił, krew powstańców śląskich na zawsze zespoliła tę ziemię z macierzą.

d3r12fk

- Rafał Grupiński, Adam Szejnfeld, Tomasz Nowak i Mariusz Witczak otworzą listy kandydatów PO do Sejmu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Taką decyzję podjęła w sobotę Rada Regionu Platformy Obywatelskiej.

- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski ma nadzieję, że jeszcze w czasie polskiej prezydencji w UE dojdzie do wprowadzenia bezwizowego ruchu dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego (Rosja) i mieszkańców części woj. warmińsko-mazurskiego i części woj. pomorskiego.

- Zjazd szefów Forum Młodych PiS wezwał w sobotę rząd do walki z bezrobociem wśród absolwentów i zaprotestował przeciwko łamaniu konstytucji i praw człowieka, z czym - zdaniem młodzieżówki PiS - mamy obecnie do czynienia w Polsce.

- Politycy PiS są oburzeni przeszukaniem, jakiego ABW dokonała w mieszkaniu autora serwisu internetowego Antykomor.pl. Chcą, aby odpowiedzialni za tę akcję ponieśli konsekwencje. Działania ABW miały związek ze śledztwem ws. znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

d3r12fk

- Minister edukacji Katarzyna Hall rozmawiała w piątek z litewskim ministrem oświaty na temat obaw polskiej mniejszości, że nowa ustawa o oświacie na Litwie ogranicza możliwości uczenia się po polsku. Hall wyraziła zaniepokojenie w związku z tą sytuacją.

- Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sobotę w obchodach rocznicy III powstania śląskiego na Górze św. Anny (opolskie). Prezydent otworzył wystawę w Muzeum Czynu Powstańczego, uczestniczył w mszy św., i uroczystościach pod Pomnikiem Czynu Powstańczego.

- Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV), Erika Steinbach w niedzielę rozpocznie dwudniową wizytę na Pomorzu. W Gdańsku po południu ma spotkać się z przedstawicielami Związku Mniejszości Niemieckiej.

- Platforma Obywatelska nie odwoła się do sądu od decyzji prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa ws. wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o śląskości jako "zakamuflowanej opcji niemieckiej" - wstępnie zdecydowali śląscy politycy tej partii.

d3r12fk

- Dwaj mieszkańcy Opola zostali wylegitymowani przez policję, gdy w sobotę na Górze św. Anny rozwijali transparent, który mógł obrażać prezydenta; po wyjaśnieniach zostali zwolnieni - powiedział w niedzielę PAP rzecznik opolskiej policji, nadkom. Maciej Milewski.

- Prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz uważa, że należy zmienić prawo dot. karania za znieważenie prezydenta. Według niego z inicjatywą ustawodawczą w tym zakresie powinien wyjść Sejm. Jeśli tak się nie stanie - ocenił - zmianę prawa zaproponować może Kancelaria Prezydenta.

- Prokuratura nie wskazywała ABW ani czasu, ani sposobu przeszukania mieszkania i zabezpieczenia nośników danych Roberta Frycza, właściciela strony Antykomor.pl - poinformowała PAP w niedzielę prokurator Elżbieta Cyniak z prokuratury w Tomaszowie Mazowieckim, która prowadzi śledztwo.

- Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu Platformy Obywatelskiej, a zarazem szef śląskich struktur tej partii, otworzy jej listę wyborczą w okręgu katowickim. W woj. śląskim na listach znajdą się niemal wszyscy obecni posłowie PO, z wyjątkiem Mirosława Sekuły.

d3r12fk

- Sławomir Nowak otworzy gdańską listę kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu. "Jedynką" w okręgu gdyńsko-słupskim będzie z kolei poseł Marek Biernacki - ustalił w piątek wieczorem zarząd regionalny PO. Na listach PO znalazł się sportowiec Leszek Blanik.

- Prokurator Jerzy Mierzewski nie prowadzi już śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Zastąpił go Waldemar Tyl, nowy zastępca prokuratura apelacyjnego i równocześnie szef pionu prowadzącego to śledztwo. (PAP)

dan/

d3r12fk

Podziel się opinią

Share
d3r12fk
d3r12fk