Trwa ładowanie...
d4mpydu

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 22-23 maja

...
Share
d4mpydu

23.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

Bronisław Komorowski może liczyć w wyborach prezydenckich na 53 proc. głosów, Jarosław Kaczyński na 28 proc., a Grzegorz Napieralski, Andrzej Lepper i Andrzej Olechowski po 4 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Forum".

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, kandydat PO Bronisław Komorowski otrzymałby 43,3 proc. głosów, a prezes PiS Jarosław Kaczyński 36,2 proc. - wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia.

d4mpydu

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę Platforma Obywatelska otrzymałaby 37,7 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 33,8 proc. - wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia opublikowanego w niedzielę.

Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik.

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w niedzielę w Kąkolewie (wielkopolskie), że wystąpi do rządu z wnioskiem o stworzenie wieloletniego planu inwestycyjnego zabezpieczeń hydrotechnicznych.

Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński apelował podczas sobotniej konwencji o pomoc dla powodzian i wzywał do solidarności. Jak mówił w swoim wystąpieniu na pl. Teatralnym, jest ona wielką siłą Polaków i może być zapowiedzią "naszej dobrej, wielkiej przyszłości".

d4mpydu

Platforma Obywatelska wybrała w sobotę regionalne władze. Przewodniczącymi lokalnych władz zostali m.in. Grzegorz Schetyna na Dolnym Śląsku i Andrzej Halicki na Mazowszu. Lubelską Paltformą pokieruje Janusz Palikot, a pomorską Sławomir Nowak.

Kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke jest przeciwny ograniczeniom budowy na terenach zalewowych. "Po co marnować ten teren" - powiedział podczas sobotniego briefingu prasowego pod warszawskim Pomnikiem Syrenki nad Wisłą.

Klub parlamentarny PiS na początku tygodnia przedstawi propozycje działań w związku z katastrofą powodzi - zapowiedział w niedzielę w Krakowie poseł do PE Zbigniew Ziobro. Wśród propozycji wymienił m.in. zwiększenie z 6 do ok. 12 tys. zł zasiłków dla powodzian.

Szef Samoobrony Andrzej Lepper zaapelował podczas swojej sobotniej konwencji wyborczej o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią, która nawiedziła Polskę. Przedstawił też swój program "10 razy Polska".

d4mpydu

Karta Nauczyciela nie zostanie zlikwidowana - zapewniła nauczycieli Urszula Martynowicz, dyrektor Departamentu Strategii w MEN. Deklaracja padła w sobotę w Gdańsku w czasie debaty towarzyszącej walnemu zebraniu delegatów sekcji oświatowej "Solidarności".

Jakość polskiego prawa stale się pogarsza, co wyraża się brakiem wyraźnych określeń ustawowych, dużą szczegółowością, lukami, niespójnościami i ciągłymi nowelizacjami - stwierdza sprawozdanie Sądu Najwyższego za 2009 rok.

Sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego, astronoma Mikołaja Kopernika spoczął w sobotę we fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków, odbył się powtórny pochówek.

W niedzielę w okolicach Stadionu Dziesięciolecia policjanci w czasie próby kontroli zostali zaatakowani przez grupę czarnoskórych mężczyzn. Padł strzał, który okazał się śmiertelny dla jednego z napastników - powiedział PAP rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

32 osoby zostały zatrzymane po zamieszkach, do których doszło w okolicach budowy Stadionu Narodowego, gdy policjanci kontrolowali handlarzy. W czasie szamotaniny z funkcjonariuszem śmiertelnie postrzelony został 36-letni Nigeryjczyk.(PAP)

bas/

d4mpydu

Podziel się opinią

Share
d4mpydu
d4mpydu