Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 31 grudnia -1 stycznia
...
01.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. upominków dla pacjentów i lekarzy - to najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę refundacyjną, która wchodzi w życie 1 stycznia.
- Lekarze, którzy będą utrudniali pacjentom życie, będą podlegali konsekwencjom - powiedział w sobotę premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy o nową ustawę refundacyjną. Premier dodał też, że nie ma powodów by źle oceniać ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
- Dzięki oszczędnościom uzyskanym w negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi będzie można refundować kolejne nowoczesne leki - powiedział PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
- Dla Polski 2011 rok był czasem stabilności i politycznej kontynuacji, dawał też powody do dumy - oświadczył w sobotę prezydent Bronisław Komorowski. Wyraził nadzieję, że 2012 rok będzie czasem "odważnych, ale i rozważnych zmian".
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w mijającym roku 237 ustaw i skierował do Sejmu 5 inicjatyw ustawodawczych; 2737 osobom nadał polskie obywatelstwo, a 60 zostało przez niego ułaskawionych - wynika z podsumowania roku działalności prezydenta opublikowanego przez jego kancelarię.
- Polacy potrafili w trudnych czasach profesjonalnie poprowadzić prace UE - ocenił prezydent Bronisław Komorowski odnosząc się do kończącej się w sobotę półrocznej polskiej prezydencji . "To właśnie buduje naszą mocną pozycję na dzisiaj i na przyszłość" - podkreślił.
- Trzeba robić wszystko, żeby Unia Europejska się nie rozpadła, a jeśli takie będą wyroki boskie, to żeby to się stało jak najpóźniej - tak premier Donald Tusk odpowiedział w sobotę na pytanie dziennikarzy w Gdańsku o funkcjonowanie Unii w 2012 roku.
- Rok 2011 był dramatycznie trudny, z wyzwaniami, o jakich się wcześniej nam nie śniło - ocenił premier Donald Tusk. Jak dodał, były wyzwania, do których się przygotowywaliśmy - jak polska prezydencja i takie, do których nikt na świecie nie był się w stanie przygotować czyli fale kryzysu.
- Prace nad Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego, propozycje zmian w strukturach dowódczych wojska, bezpieczeństwo cybernetyczne to zadania, na jakich koncentrowało się w mijającym roku prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
- Aż 240 pożarów gasili strażacy w całym kraju podczas sylwestrowej nocy. Zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Jak powiedział w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, wiele tych interwencji to efekt źle odpalonych petard.
- Sylwester minął bardzo spokojnie; podczas odbywających się w wielu miastach imprez dochodziło jedynie do drobnych incydentów - powiedział PAP Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
- "Refundacja do decyzji NFZ" - takie pieczątki na receptach stawiają medycy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego, którzy w niedzielę rozpoczęli protest. Zapowiedzieli też, że nie będą określać poziomu refundacji leków.
- W szpitalu zmarł sześcioletni chłopczyk, który został ranny, kiedy nietrzeźwy kierowca wjechał w rodzinę idącą chodnikiem. W wypadku zostali poszkodowani także jego rodzice i czteroletnie bliźniaki. Ich stan określany jest jako poważny.
- Opracowanie planów zwalczania najpoważniejszych rodzajów przestępczości, przyjęcie paktu, który ma uderzyć w gangi wprowadzające na rynek m.in. nowe rodzaje narkotyków - takie są m.in. sukcesy polskiej prezydencji zdaniem wiceministra SW Adama Rapackiego.
- W początkach stycznia liczba sędziów wojskowych w sądach garnizonowych ma zmniejszyć się o 25 osób - sędziów sądów wojskowych będzie 58. Przepisy są na końcowym etapie przygotowań. Resort sprawiedliwości opracowuje też plan reorganizacji wojskowego sądownictwa.
- Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski chce, by w 2012 r. duża część działań kancelarii była realizowana w oparciu o budżet zadaniowy. Merytorycznie kancelarię wesprze w nowym roku zespół ekspertów - młodych naukowców wyłonionych w konkursie.
- Skarg dotyczących dyskryminacji nie jest na razie wiele; dotychczas wpłynęło ich ok. tysiąca, ale spodziewamy się, że co roku będzie ich przybywać - mówi w rozmowie z PAP rzeczniczka praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.
- Klub Parlamentarny Solidarna Polska wyraził w sobotę oburzenie umorzeniem śledztwa ws. rzekomego przyjęcia w latach dziewięćdziesiątych 2 mln dolarów łapówki przez b. szefa UOP Gromosława Czempińskiego. Prokuratura umorzyła postępowanie z powodu przedawnienia. (PAP)
bg/