Trwa ładowanie...
d3cve06

Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 5-6 listopada

...
Share
d3cve06

06.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie.

- Budynek w centrum Krakowa, w którym w nocy z soboty na niedzielę zawaliły się schody w dyskotece, był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem - poinformowała w niedzielę PAP powiatowa inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie Małgorzata Boryczko.

- Przed powołaniem nowej Rady Ministrów, co ma nastąpić 22 listopada, zmian w strukturze rządu raczej nie będzie; realne zmiany planowane są w przyszłym roku - twierdzą politycy PO i PSL.

d3cve06

- 8 listopada prezydent Bronisław Komorowski desygnuje szefa PO Donalda Tuska na premiera. Do 22 listopada musi zostać zaprzysiężony nowy gabinet, który najpóźniej do 6 grudnia powinien uzyskać wotum zaufania w Sejmie. Nowy rząd utworzy "stara" koalicja PO-PSL.

- We wtorek o godz. 17 na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Senat VIII kadencji; otworzy je prezydent Bronisław Komorowski. Nowi senatorowie złożą ślubowanie; wybiorą marszałka oraz wicemarszałków izby. Prawdopodobnie marszałkiem ponownie zostanie Bogdan Borusewicz.

- We wtorek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu VII kadencji, na którym posłowie złożą ślubowanie, wybiorą nowego marszałka i wicemarszałków izby. Premier Donald Tusk złoży dymisję swojego rządu; wystąpienie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

- Festiwal Kultury Chrześcijańskiej jest świętem sztuki. Świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy - mówił w niedzielę ks. Adam Boniecki podczas mszy św. zaduszkowej, inaugurującej XV Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi.

d3cve06

- We władzach klubu parlamentarnego PiS znajdzie się wiele nowych osób m.in. prof. Józefina Hrynkiewicz i prof. Krystyna Pawłowicz - dowiedziała się PAP od polityków partii. PiS zgłosi kandydatów na marszałka Sejmu i Senatu - Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego.

- W sprawie udziału w budowie rządu, PSL bazuje na dotychczasowych dobrych doświadczeniach, zarówno co do resortów, jak i co do osób - powiedział w niedzielę w Wierzchosławicach wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak.

- 11 listopada ulicami Warszawy ma przejść organizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny "Marsz Niepodległości". Jego blokadę zapowiada skupiające środowiska antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada. Będzie też koncert "Kolorowa Niepodległa".

- Bzdury - tak rzecznik rządu Paweł Graś komentuje doniesienia medialne, że minister zdrowia Ewa Kopacz miała odrzucić w Moskwie ofertę pomocy zachodnich ekspertów w badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Takiej rozmowy w ogóle nie było - mówi rzecznik resortu.

d3cve06

- Szef SLD Grzegorz Napieralski, który zapowiedział ustąpienie z tej funkcji 10 grudnia uważa, że o kształcie nowych władz Sojuszu powinni zdecydować szeregowi członkowie w gminach, powiatach i województwach. To - według niego - zapewni demokratyczny wybór.

- Władze Rosji winne są nam moralną satysfakcję, a kwestie finansowe są drugorzędne - mówią PAP krewni polskich ofiar NKWD z 1940 r., odnosząc się do stanowiska Rosji, według którego nie powinna ona płacić odszkodowań za zbrodnię katyńską.

- Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sobotę w obchodach Hubertusa - święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które zorganizowano w warszawskim Parku Łazienkowskim. Dzień św. Huberta przypada 3 listopada.(PAP)

map/

d3cve06

Podziel się opinią

Share
d3cve06
d3cve06