Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 9‑10 kwietnia
...
10.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie.
- W rocznicę katastrofy smoleńskiej uczczono pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i 94 innych ofiar. Bronisław Komorowski apelował, by na tej tragedii budować wspólnotę. Biskupi mówili o przebaczeniu. Środowiska związane z PiS zorganizowały własne uroczystości, niezależne od oficjalnych.
- W niedzielę o godz. 8.41 w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tusk złożyli wieniec i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
- Najpiękniejszym pomnikiem, jaki można by wystawić dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, jest pomnik wspólnoty - mówił w niedzielę w trakcie państwowych uroczystości na Powązkach prezydent Bronisław Komorowski. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć ofiar.
- W niedzielę przed godz. 9. na Lotnisku Wojskowym Okęcie zakończyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięły udział rodziny i najbliżsi osób, które zginęły rok temu w katastrofie pod Smoleńskiem.
- O przebaczenie apelował w niedzielę wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie odsuwaj się od człowieka w milczeniu, poszukaj okazji do rozmowy w cztery oczy - mówił.
- Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, witając zebranych w Katedrze na Wawelu rodziny i przyjaciół zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem, zapewnił: "Wasz ból był i jest naszym wspólnym bólem. Wasza nadzieja jest naszą nadzieją".
- Z udziałem Marty Kaczyńskiej, córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, i żony prezydenta Gruzji Sandry Saakaszwili odbyły się w niedzielę w Krakowie obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
- Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przyjął w niedzielę deklarację ideową., w której podkreślono, że "depozytariuszem spuścizny ideowej, myśli politycznej i działań państwowych" patrona ruchu jest "jego brat Jarosław Kaczyński".
- W niedzielę po południu przed Pałacem Prezydenckim zebrało się - jak szacują służby porządkowe - ok. 7 tys. osób. Ok. godz. 17. 30 w powietrze wypuszczone zostały białe i czerwone balony; każdy z nazwiskiem jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
- Msza św. w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęła się w niedzielę wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Po nabożeństwie przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci".
- Politycy SLD, w tym lider Sojuszu Grzegorz Napieralski, złożyli w niedzielę kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą posłankę tej partii Izabelę Jarugę-Nowacką. Tablica znajduje się na budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.
- Około 200 osób w niedzielę w Belwederze uczestniczyło w spotkaniu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z pierwszą damą, Anną Komorowską. "Te spotkania z prezydentową wspomagają nas duchowo" - mówiła siostra Aleksandra Szczygło, który zginął w katastrofie.
- Koncert "Polskie śpiewanie" rozpoczął się w niedzielę po południu na Placu Zamkowym. Koncert został organizowanych przez Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy w Smoleńskiej.
- Cieniem na sobotnich uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu położyła się zamiana tablic na kamieniu upamiętniającym ubiegłoroczną katastrofę prezydenckiego samolotu. MSZ jest zaskoczone. Rodziny ofiar nie kryją oburzenia.
- Zdaniem doradcy prezydenta prof. Tomasza Nałęcza znajdzie się taki sposób oddania w poniedziałek hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej przez prezydentów Polski i Rosji, by "nie ranić polskich serc". Według Nałęcza prezydenci będą rozmawiali o zamianie tablicy.
- Prawie 1600 interwencji w całym kraju odnotowali w ostatnim czasie strażacy w wyniku silnie wiejącego wiatru. W ciągu ostatnich godzin najwięcej - po 182 razy - strażacy interweniowali w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim.(PAP)
jtt/