Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 13 kwietnia, 20.00

...

13.04.2011 | aktual.: 14.04.2011 10:23

13.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna poinformował, że wnioski o odwołanie ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego i skarbu państwa - Aleksandra Grada będą rozpatrywane na kolejnym posiedzeniu Sejmu - 27 kwietnia.

- Wezwanie do "natychmiastowego zwolnienia z pracy" ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka - zawarło PiS w środowym liście do premiera Donalda Tuska. PiS uważa, że każdy inny minister będzie lepszy od Grabarczyka, choćby wiceszef resortu Tadeusz Jarmuziewicz.

- Gdyby Polacy mieli wybierać swego kandydata w wyborach parlamentarnych jedynie spośród liderów partyjnych, najwięcej głosów - po 23 proc. - dostaliby premier i szef PO Donald Tusk oraz przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski - wynika z sondażu CBOS.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę postanowienie o przedłużeniu misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do 13 października - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

- We wtorek 19 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Kijów. Weźmie tam udział w spotkaniu głów państw i szefów rządów w przededniu międzynarodowej konferencji w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu - taka informacja znalazła się na stronie Kancelarii Prezydenta.

- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w środę rozpoczyna kontrolę spisu powszechnego. Inspekcja była planowana od ubiegłego roku, ale uwzględni też ostatnie doniesienia, że w systemie GUS można się podszyć pod inną osobę.

- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że wyjaśnia sprawę incydentu z 10 kwietnia sprzed Pałacu Prezydenckiego z udziałem kilku posłów PiS. Jak podkreślił, rozmawiał m.in. z szefem BOR i poprosił o wyjaśnienie szefa MSWiA.

- Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność - to niektóre zapisy projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, nad którym pracuje Sejm.

- Związki ze spółek grupy energetycznej Tauron powołały w środę komitet protestacyjny i zapowiedziały pikietę przed katowicką siedzibą zarządu tej giełdowej firmy. Chcą rozmawiać m.in. o płacach oraz zasadach restrukturyzacji i zmian organizacyjnych w grupie.

- Sejmowa komisja skarbu odrzuciła w środę dezyderat PiS w sprawie zaniechania prywatyzacji Lotosu. Resort skarbu i zarząd spółki przekonują, że inwestor branżowy pozwoli firmie na szybszy rozwój. Zainteresowany kupnem Grupy Lotos jest m.in. rosyjski koncern TNK-BP.

- W dniach 28-30 kwietnia w Tunezji przebywać będzie polska misja z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem misji jest wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.

- W Sejmie drgnęły prace nad projektem ustawy o mediach publicznych, który przygotował Obywatelski Komitet Mediów Publicznych. Projekt, jako poselski, zgłaszają kluby: PO i PiS; od wielu miesięcy leży on w parlamencie, w środę zajęła się nim komisja ustawodawcza.

- Rada nadzorcza TVP zakończyła rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do zarządu telewizji publicznej. Jakie padły pytania i jak odpowiadali kandydaci, będzie można zobaczyć od środy wieczorem na stronie internetowej TVP.

- Z powodu choroby gen. Wojciecha Jaruzelskiego do 3 czerwca potrwa przerwa w procesie b. szefa Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i innych trojga oskarżonych w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie.

- Projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest gotowy, ale ustawa ta nie wejdzie w życie w najbliższym czasie, bo Polski na to nie stać - twierdzi rzecznik rządu Paweł Graś. Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował we wtorek, że nie zawetowałby takiej ustawy.

- W 2011 roku w Podlaskiem znacznie trudniej niż dotychczas będzie bezrobotnym uzyskać z urzędu pracy pieniądze np. na staż czy założenie działalności gospodarczej. Region ma mniej pieniędzy na różne działania na rzecz zwiększania zatrudnienia z Funduszu Pracy.

- Posłowie chcą poprawić bezpieczeństwo pieszych na polskich drogach - rozważają m.in. wprowadzenia obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Z danych policji wynika, że w 2010 r. w wypadkach drogowych w Polsce zginęło 3907 osób, aż 30 proc. z nich to piesi.

- Do jesieni tego roku mają powstać założenia Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej od Zawichostu do stopnia wodnego we Włocławku. Program po akceptacji rządowej będzie realizowany przez 10 lat.

- Energia Zachód rozpocznie w lipcu poszukiwania złóż gazu ziemnego w Poznaniu i okolicach - poinformował w środę Dyrektor Operacyjny Energia Zachód Paweł Chałupka. Firma zakłada, że złoża pod Poznaniem mogą wynosić 1,8 mld metrów sześciennych.

- 2,6 zł, czyli o 20 gr. więcej niż obecnie, kosztował będzie od 1 lipca normalny bilet komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej - zadecydowali bielscy radni. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń poinformował, że to pierwsza podwyżka od trzech lat.

- Nowym prezesem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni został w środę Robert Roszkowski, dotychczasowy członek zarządu i dyrektor operacyjny - poinformował PAP członek rady nadzorczej firmy Tadeusz Szymelfenig. Firma od tygodnia znajduje się w stanie upadłości.

- PLL LOT od połowy maja nie będzie już latał z Warszawy do Bratysławy - poinformował w środę PAP rzecznik spółki Leszek Chorzewski. Powodem decyzji jest małe zainteresowanie pasażerów tym kierunkiem.

- Około 3,3 tys. uwag zgłosili pasażerowie PKP Intercity w ramach akcji konsultowania nowego rozkładu jazdy - poinformowała w środę PAP rzeczniczka spółki Małgorzata Sitkowska. Przewoźnik chce uwzględnić część uwag w korekcie rozkładu.(PAP)

pif/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)