Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 14 grudnia, 20.00
...
14.12.2011 | aktual.: 14.12.2011 20:23
14.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wybory do Sejmu i Senatu z 9 października są ważne - orzekł w środę Sąd Najwyższy. W uchwale stwierdzono, że sporadyczne naruszenia prawa nie wpłynęły na to, by zakwestionować głosowanie.
- Prezydent Bronisław Komorowski, choć zastrzega, że nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt umowy ws. paktu fiskalnego, uważa, że Sejm mógłby wyrazić zgodę na jej ratyfikację zwykłą większością głosów - wynika z nieoficjalnych informacji PAP z Pałacu Prezydenckiego.
- Minister finansów Jacek Rostowski oraz koalicjanci z PO i PSL tłumaczą, że przygotowanie projektu budżetu na 2012 r., ze względu na kryzys w strefie euro, było trudne. Nie przekonuje to opozycji, która zarzuca rządowi brak wizji i chce odrzucenia projektu.
- Prokuratura generalna Rosji przekazała Polsce kopie kolejnych materiałów śledztwa prowadzonego w sprawie katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku - podał w środę ITAR-TASS, powołując się na biuro prasowe prokuratury.
- PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie opublikowanych fragmentów rozmowy między b. szefem MON Bogdanem Klichem a szefem komisji badania wypadków lotniczych Edmundem Klichem.
- Poseł Armand Ryfiński (Ruch Palikota) uważa, że należy zbadać, czy działania PiS nie są inspirowane przez obce służby specjalne. PiS zapowiada zaskarżenie Ryfińskiego do komisji etyki poselskiej; nie wyklucza też pozwu przeciwko politykowi Ruchu.
- Mimo komercjalizacji szpitali, część z nich nadal przynosi straty. Przekształcenie placówek nie poprawiło też dostępności świadczeń zdrowotnych - wynika z opublikowanego w środę raportu Najwyższej Izby Kontroli.
- Naczelna Rada Aptekarska nie będzie apelowała o niepodpisywanie przez aptekarzy umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2012 rok - dowiedziała się w środę PAP w NRA.
- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji, że jego resort będzie zdeterminowany we wprowadzaniu w życie ustawy refundacyjnej. Zaznaczył jednak, że pacjenci nie powinni czuć się zagrożeni.
- 34-letni Michał Królikowski, dotychczasowy dyrektor Biura Analiz Sejmowych, będzie nowym wiceministrem sprawiedliwości. Premier Donald Tusk powołał go na wniosek ministra Jarosława Gowina - podało w środę ministerstwo.
- W 2012 r. Europejski Bank Inwestycyjny zamierza przeznaczyć na finansowanie sektora energii w Polsce ok. 1,1 mld euro. W 2011 r. wartość kredytów to ok. 550 mln euro - poinformował w środę na konferencji dyrektor w EBI Kim Kreilgaard.
- Wysoki kurs złotego do euro sprzyja konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a chwilowe osłabienie waluty nie jest miarodajnym mechanizmem oceny długookresowej sytuacji ekonomicznej - ocenił w środę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
- Prawo prasowe z 1984 r. nie jest aktem dostosowanym do współczesnych form działań prasy, co sygnalizujemy ustawodawcy - podkreślił w środę Trybunał Konstytucyjny. Uchylił on tego dnia karalność braku rejestracji drukowanych czasopism.
- Klub SLD złożył w środę w Sejmie projekt uchwały w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W projekcie zaapelowano, by pamięć wydarzeń stanu wojennego służyła budowaniu pojednania narodowego. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował też PiS.
- Karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism drukowanych jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest za surowa - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Prawo prasowe z 1984 r. nie jest dostosowane do współczesności - zasygnalizował.
- Spłacam ostatnie zobowiązania finansowe zadłużonych instytucji. 1 stycznia 2012 r. kultura nie będzie mieć starych długów, kredytów - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji kultury.
- Dziennikarzem Roku w konkursie miesięcznika "Press" został w środę Andrzej Poczobut - działacz Związku Polaków na Białorusi i korespondent "Gazety Wyborczej". Nagrody Grand Press wręczone zostały po raz 15. Z tej okazji specjalną nagrodę otrzymał Wojciech Jagielski z "Gazety Wyborczej".
- Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali w środę Prezydium Sejmu Betlejemskie Światło Pokoju. Marszałek Izby Ewa Kopacz zapewniła, że przekaże to światło, by służyło wszystkim, którzy pracują w Kancelarii Sejmu i posłom.
- Nawet 12 lat więzienia grozi operatorowi dźwigu, który w poniedziałek przewrócił się na budowie dworca w Poznaniu. Mężczyzna został aresztowany; prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania katastrofy budowlanej ze skutkiem śmiertelnym.(PAP)
pif/ now/ osz/