Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 14 marca, 20.00
...
14.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wśród partnerów społecznych nadal nie ma porozumienia ws. podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia - poinformowali PAP przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców po środowym posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej.
- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne, a zasadnicze znaczenie ma znalezienie optymalnego rozwiązania w kwestii podniesienia wieku emerytalnego kobiet. Komorowski zaapelował o umiar w protestach przeciwko planom reformy.
- W poniedziałek spotkają się kierownictwa PO-PSL, by rozmawiać o kwestii podniesienia wieku emerytalnego - powiedziała w środę wiceszefowa PO, marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Wyraziła nadzieję, że wówczas można będzie ogłosić wstępne porozumienie ws. reformy emerytalnej.
- Na wniosek PSL Sejm wysłucha w czwartek informacji ministra środowiska na temat polskiego weta w sprawie unijnych planów redukcji emisji CO2 po 2020 r. - poinformował PAP Stanisław Żelichowski (PSL).
- Jeszcze w tym roku Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi stan bezpieczeństwa polskich kolei - poinformowali w środę przedstawiciele NIK podczas posiedzenia komisji infrastruktury.
- Połączone komisje sejmowe: kultury i środków przekazu oraz kontroli państwowej negatywnie zaopiniowały w środę projekt uchwały Sejmu ws. kontroli NIK dotyczącej udzielania przez KRRiT koncesji na nadawanie na multipleksach cyfrowych.
- Politycy Ruchu Palikota apelują, by rząd przedstawił opinii publicznej swoje stanowisko na czwartkowe spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, na którym mowa będzie m.in. o zmianach w Funduszu Kościelnym. Chcą też upublicznienia stenogramów z tego spotkania.
- Trzech żołnierzy: kpt. Olgierd C. oraz st. szer.: Jacek Janik i Robert Boksa są już prawomocnie uniewinnieni od zarzutu zbrodni wojennej w Nangar Khel, sprawa pozostałych czterech oskarżonych wraca do I instancji - orzekł w środę Sąd Najwyższy.
- Miałem nadzieję, że wszyscy żołnierze zostaną uniewinnieni - powiedział w środę szef MON Tomasz Siemoniak po tym, jak sąd prawomocnie uniewinnił trzech z siedmiu oskarżonych ws. Nangar Khel. Dodał, że liczy na uniewinnienie pozostałej czwórki w ponownym procesie.
- Szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polsce potrzebny jest przegląd funkcji, zadań oraz finansów samorządu. Zapewnia, że nie ma "żadnych zakusów likwidacyjnych" jeśli chodzi o poszczególne szczeble samorządu.
- 82 proc. Polaków w ostatnim półroczu z powodu choroby lub stanu zdrowia swojego lub dziecka korzystało ze świadczeń zdrowotnych, w tym niemal trzy czwarte (71 proc.) zasięgało porady lekarza pierwszego kontaktu - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Episkopat Polski przyjął w środę dokument ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Jak zapowiadano, jego głównym założeniem jest brak tolerancji w takich przypadkach - dowiedziała się PAP od dwóch biskupów.
- Kazimierz Kutz może być pozwany o ochronę dóbr osobistych za wypowiedź pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry: "oni zamordowali niewinną kobietę" na temat sprawy Barbary Blidy. Nie chroni go immunitet - uznał w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd nie uwzględnił wniosku pełnomocnika Kutza (b. posła, dziś niezrzeszonego senatora), który chciał odrzucenia pozwu Ziobry. Powoływał się na to, że Kutz mówiąc inkryminowane słowa działał w ramach swego mandatu parlamentarnego.
- Uniwersytet Łódzki i Fundacja "Krwinka", działająca na rzecz dzieci cierpiących na nowotwory, rozpoczęły zbiórkę starych telefonów komórkowych. Aparaty można wrzucać do skrzynek na uczelni; dochód z akcji zostanie przeznaczony na pomoc chorym maluchom.
- Ponad 83,9 mln zł zysku w 2011 r. odnotowała spółka Fiat Auto Poland, do której należy fabryka samochodów w Tychach. Rok wcześniej firma przyniosła 81,6 mln zł strat.
- Senat nie wprowadził w środę poprawek do ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Chodzi o opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra.
(PAP)
pif/ jtt/