Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 16 marca, 20.00

...

16.03.2011 | aktual.: 17.03.2011 09:23

16.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Celem rządu nie jest likwidacja drugiego filara emerytalnego, tylko naprawa systemu - przekonywał w środę w Sejmie premier Donald Tusk. Dodał, że proponowane przez rząd zmiany w OFE ograniczą przyrost długu publicznego o ok. 200 mld zł w najbliższych 10 latach.

- Rząd nie podważa sensu reformy emerytalnej, ale powrotu do składek do OFE w wysokości 7,3 proc. nie ma - przekonywał w środę w Sejmie minister w kancelarii premiera Michał Boni.

- Klub PiS złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania systemu emerytalnego. Beata Szydło (PiS) powiedziała w środę w Sejmie, że projekt nie daje pewności stabilizacji systemu emerytalnego.

- Klub Platformy Obywatelskiej podczas pierwszego czytania w Sejmie projektów zmian w systemie emerytalnym wniósł o przekazanie rządowego projektu do sejmowych komisji i szybkie prace nad nim. PO nie poprze projektu zmian przygotowanego przez PiS.

- Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, by osoby urodzone po roku 1980 przekazywały do OFE 5 proc., a nie jak proponuje rząd - 2,3 proc. składki emerytalnej - powiedział w środę podczas debaty sejmowej szef SLD Grzegorz Napieralski.

- Zmiany w systemie emerytalnym powinny zostać już dawno wprowadzone. Dlatego swoje uznanie wyrażam minister pracy Jolancie Fedak, która pierwsza zauważyła problem i sprowokowała dzisiejszą dyskusję - mówił w środę w Sejmie szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

- TK uznał za niezgodne z konstytucją dwa dekrety Rady Państwa PRL związane z wprowadzeniem w 1981 r. stanu wojennego. Umorzył zaś wątek sprawy co do uchwały Rady Panstwa o wprowadzeniu stanu wojennego i jej dekretu o poddaniu wówczas części przestępstw pod sądy wojskowe.

- Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę, w której wyrażono głębokie współczucie i wyrazy solidarności dla Japonii. Wcześniej posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w tym kraju.

- Osoby skazane za czyny kryminalne w stanie wojennym będą mogły występować o wznawianie spraw, w których były skazane - powiedział sędzia Mirosław Granat w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Wyrok o niekonstytucyjności dekretu o stanie wojennym nie ma bezpośredniego wpływu na proces karny twórców stanu wojennego - uważają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Ich zdaniem, nie można wznowić kwestii odpowiedzialności konstytucyjnej autorów stanu wojennego.

- Jako zwolenników rządu określiło siebie 36 proc. badanych, przeciwnikami obecnego gabinetu jest 30 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z tego, że rządem kieruje Donald Tusk zadowolonych jest 41 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 45 proc.

- Większość Polaków (65 proc.) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co czwarty badany (23 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; jedna ósma (12 proc.) nie potrafiła wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Premier Donald Tusk poinformował w środę, ze zwrócił się do senatorów PO, by zgłosili poprawkę, która wykreśli z ustawy rtv przepisów dotyczących internetu. Nowela wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.

- Kwestie dotyczące energetyki jądrowej w Polsce "powinny być rozstrzygane na spokojnie, po pełnej analizie tego, co się wydarzyło i może wydarzyć w Japonii" - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że nam nie grożą tsunami i trzęsienia ziemi.

- Polscy dyplomaci w Tokio są w kontakcie z jednym z poszukiwanych Polaków przebywających w Japonii; mężczyzna jest bezpieczny - poinformował w środę rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Dodał, że nadal nie można się skontaktować z ośmioma naszymi obywatelami.

- Szef MSZ Radosław Sikorski przedstawił w środę w Sejmie informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2011 r. Mówił m.in. o polskiej prezydencji, relacjach z Rosją, Niemcami, USA, Ukrainą i Białorusią. Podsumowywał też swoje działania w obecnej kadencji.

- Polska jest 20. gospodarką w świecie i szóstą w Unii Europejskiej - podkreślił w środę w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski przedstawiając informację o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2011 r.

- Radosław Sikorski, przemawiając w środę w Sejmie, podkreślił wagę relacji Polski z Niemcami. Bliska współpraca z Berlinem toruje nam drogę ku centrum decyzyjnemu UE i pomaga w oddziaływaniu na Rosję - podkreślił szef MSZ.

- Ponad tysiąc związkowców Poczty Polskiej protestowało w środę przeciwko planowanej likwidacji części urzędów pocztowych i zwolnieniom grupowym. Uczestnicy manifestacji przeszli z warszawskiego Torwaru przed kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zostawili petycję.

- Prosimy, aby nie pogarszać sytuacji szkolnictwa polskiego na Litwie - mówił w środę w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił, głosowanie w litewskim Sejmie nad projektem nowej ustawy o oświacie to "sprawdzian, jak strona litewska chce chronić prawa mniejszości".

- W połowie przyszłego tygodnia pojawi się broszura programowa autorstwa Jarosława Kaczyńskiego pt. "Raport o stanie Rzeczpospolitej" - dowiedziała się PAP od polityków PiS. Prezes partii podsumuje w niej trzy lata rządów PO i PSL.

- Polityka rządu PO jest aktem daleko idącej samodegradacji statusu Polski - oświadczył w środę szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, wystąpienie szefa MSZ na temat założeń polskiej polityki zagranicznej było "kolejną odsłoną spektaklu propagandowego rządu".

- Elżbieta Jakubiak (PJN) zaproponowała szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu zorganizowanie poważnej debaty z opozycją - "swoistego okrągłego stołu" - na temat priorytetów polskiej prezydencji.

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)