Trwa ładowanie...
d6rk5f5

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 17 listopada, 20.00

...

d6rk5f5
d6rk5f5

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem. Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-procentowego progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę w Darmstadt, że w imię polskich interesów warto zaapelować do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by podjął próbę przekonania konserwatystów brytyjskich do tego, 'by odstąpili od taktyki blokowania spraw ważnych dla UE jako całości".

- Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

d6rk5f5

- Komisje senackie: budżetu, rodziny i rolnictwa opowiedziały się w środę na wspólnym posiedzeniu za wprowadzeniem kilkunastu poprawek do ustawy okołobudżetowej. Chcą m.in., by po podwyżce VAT firmy - np. energetyczne - nie musiały korygować setek tysięcy faktur.

- 14 posłów deklaruje, mniej lub bardziej oficjalnie, zainteresowanie przystąpieniem do nowego klubu parlamentarnego. Do jego utworzenia przekonywali w środę posłów PiS twórcy stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" - wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do stowarzyszenia i PiS.

- Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz powiedział w środę, że nie widzi dzisiaj "możliwości zbliżenia" ze stowarzyszeniem "Polska jest najważniejsza", w którym są Adam Bielan i Michał Kamiński.

- Prezesem stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" jest Joanna Kluzik-Rostkowska - wynika z wniosku o rejestrację, złożonego w środę rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Poinformował o tym PAP Maciej Gieros z biura prasowego sądu okręgowego.

d6rk5f5

- Nikt nie powinien działać na szkodę partii; każdy powinien mieć tyle honoru, by ją opuścić, gdy uznaje drogę partii za niewłaściwą - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o zaangażowanie niektórych polityków partii w tworzenie stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza".

- Do ustawy okołobudżetowej nie można wprowadzić dodatkowych ulg dla niewidomych na przejazdy komunikacją publiczną - poinformował w środę przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina.

- Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, dotyczące m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

d6rk5f5

- Senat nie wprowadził w środę poprawek do nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, która przewiduje zmniejszenie dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyda zgodę na zwiększenie do 85 proc. dofinansowania ze źródeł unijnych budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - zapowiedziała w środę w Gdańsku szefowa tego resortu Elżbieta Bieńkowska.

- Chińczycy chcą współpracować przy budowie linii kolei dużych prędkości w Polsce. W Chinach roczne nakłady na infrastrukturę kolejową to 60 mld euro, a sieć linii szybkich kolei sięga ok. 7 tys. km. W Polsce trwają przymiarki do budowy pierwszej linii o długości 450 km.

d6rk5f5

- Zagranicznych inwestycji będzie w Polsce przybywać - zapowiada prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Poinformował, że po trzech kwartałach tego roku Agencja zamknęła 37 projektów inwestycyjnych o wartości 588 mln euro.

- Komisja Europejska chce się zająć monitorowaniem cen żywności - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że w tym celu Komisja powołała specjalny zespół.

- O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godz. 22 w niedzielę.

d6rk5f5

- Jeszcze przez trzy dni - do piątku 19 listopada - osoby chcące wziąć udział w niedzielnych wyborach samorządowych w miejscowościach, w których nie są na stałe zameldowane, mogą dopisać się do rejestru wyborców.

- Prawdopodobnie w piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostanie rozporządzenie, zgodnie z którym strażnicy miejscy będą mogli karać mandatami osoby palące w niedozwolonych miejscach. Wtedy też zaczną obowiązywać jego zapisy.

- Ryszard Krauze usłyszał w środę w katowickiej prokuraturze zarzut działania na szkodę jego spółki Prokom Investments. Biznesmen nie zgadza się z zarzutem i tłumaczy, że kwestionowany przez prokuraturę projekt ma charakter biznesowy.

d6rk5f5

- Operator telekomunikacyjny Mobyland zaprezentował w środę pierwszy w Polsce modem do korzystania z sieci szybkiego internetu, tzw. LTE. Pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością do 73 Mb/s i wysyłanie z maksymalną prędkością do 25 Mb/s.

- Łódzka prokuratura apelacyjna badająca sprawę śmierci gen. Marka Papały weryfikuje zeznania świadka Piotra K., który - według medialnych doniesień - twierdzi, że wykonawcami egzekucji mieli być płatni zabójcy - Rosjanin i Białorusin. Śledczy nie komentują tych informacji.

- Środowisko muzyczne i akademickie oraz przedstawiciele rządu żegnają w środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

- Grażyna Anna Sztark (PO) została wybrana w środę nowym wicemarszałkiem Senatu - zajęła miejsce po tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej Krystynie Bochenek.(PAP)

osz/

d6rk5f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rk5f5