Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 17 lutego, 20.00
...
17.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- To są kłamstwa niemające faktycznych przesłanek - tak szef PiS Jarosław Kaczyński nazwał informacje byłego prezesa LPR Romana Giertycha o tym, że zbierał dane na opozycyjnych polityków w czasie rządów PiS.
- Były wicepremier Roman Giertych zamierza pozwać Jarosława Kaczyńskiego za to, że prezes PiS zarzucił mu kłamstwo. Pozew w tej sprawie wpłynie do sądu jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział w rozmowie z PAP Giertych.
- W środę po godz. 14 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie przyjmą m.in. uchwałę w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi.
- Sejm potępia działania władz białoruskich wymierzone w przedstawicieli organizacji mniejszości polskiej oraz wzywa Białoruś do poszanowania praw człowieka i obywatela - napisano w projekcie uchwały uzgodnionym przez Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.
- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński, który przybył w środę na Białoruś, udaje się do Wołożyna na proces sądowy w sprawie Domu Polskiego w Iwieńcu; będzie też rozmawiać z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.
- Przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą ds. nacisków b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (PiS) nie odbędzie się w środę, lecz 24 lutego. Ziobro przesłał komisji zwolnienie lekarskie.
- Kluby PO, PiS, PSL i Lewicy zgodnie opowiedziały się w środę za wydłużeniem czasu pracy komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową. Sejm debatuje nad projektem uchwały autorstwa PiS, przedłużającym prace komisji do końca kwietnia.
- W czwartek przed komisją śledczą badającą aferę hazardową stanie były szef gabinetu politycznego ministra sportu Marcin Rosół. Ten współpracownik Mirosława Drzewieckiego miał według b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego być jednym z ogniw przecieku o akcji Biura.
- W koalicji PO-PSL rozpoczęła się merytoryczna praca nad przedstawionym przez premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.
- Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT. Ponieważ w drugim czytaniu do projektu zmian w VAT nie zgłoszono poprawek, trafi on pod głosowanie.
- Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową, zostanie poddany pod głosowanie. W środę podczas drugiego czytania posłowie nie zgłosili żadnych poprawek.
- Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi.
- Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wyda w czwartek pozwolenie na budowę węzła drogowego w Radziejowicach w ciągu drogi S8 na trasie Warszawa-Katowice - poinformował PAP Tomasz Pietrasieński z wydziału prasowego Biura Wojewody Mazowieckiego.
- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski zwrócił się w liście do wyborców Platformy Obywatelskiej o poparcie jego kandydatury w walce o fotel prezydencki.
- Do dzisiaj odczuwam zagrożenie w związku z moimi zeznaniami nt. sprawy gen. Marka Papały - powiedział w środę przesłuchiwany przed warszawskim sądem pierwszy ze świadków w procesie oskarżonych o współudział w zabójstwie b. komendanta głównego policji.
- Parytety lub kwoty powinny być zagwarantowane w wewnętrznych regulaminach partii, a nie wprowadzone w drodze ustawy - uważa pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.
- Żołnierz, który odchodząc na emeryturę wojskową nie miał zaliczanych do niej żadnych okresów pracy w cywilu, może - po przepracowaniu poza wojskiem 25 lat i ukończeniu 65 lat - dostać emeryturę cywilną - stwierdził w wydanej w środę uchwale Sąd Najwyższy.
- W 2010 r. po raz kolejny budżet resortu obrony narodowej może zostać pomniejszony - tym razem mniej więcej o 2 mld zł. To spowoduje spadek wskaźnika wydatków na obronność do wartości ok. 1,79 proc. PKB, co jest naruszeniem prawa - ostrzega w swoim raporcie BBN.
- Prace nad ustawą łączącą samorząd adwokacki z radcowskim zostały wstrzymane - oświadczył w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Oczekuje on, że obie korporacje przedstawią w tej sprawie własne propozycje.
- Wymiana prawie całej kadry w sądach - to według przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego największy dorobek rady w jej 20-leciu. W wywiadzie dla PAP przestrzega przed zagrożeniami dla wymiaru sprawiedliwości i "sędziami z wyrobu".
- Resort sprawiedliwości wstrzymał prace nad ustawą łączącą samorząd adwokacki z radcowskim. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oczekuje, że obie korporacje, które czekają zjazdy nadzwyczajne, przedstawią w tej sprawie własne propozycje.
- Szkolenie na temat roli podoficera w armii amerykańskiej oraz o procedurach działań wojsk amerykańskich przechodzi w Poznaniu kilkudziesięciu polskich podoficerów. Zajęcia prowadzą żołnierze z 7. Armii Amerykańskiej.
- Resort obrony narodowej chce pozbyć się ponad 20 proc. nieruchomości, które uważa za zbędne. Będą się mogły o nie ubiegać samorządy i podmioty komercyjne. Uzyskane pieniądze mają zasilić fundusz modernizacji armii - zapowiedział w środę szef MON Bogdan Klich.
- Łódzcy policjanci odzyskali unikatowy egzemplarz "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Książka wydana w Paryżu w 1834 roku została prawdopodobnie skradziona z łódzkiej biblioteki 27 lat temu - poinformowała w środę PAP rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Magdalena Zielińska.
- Zdjęcie Lecha Wałęsy z ceremonii odsłonięcia pomnika Wrota Wolności w Kobylanach, autorstwa fotoreportera PAP Tomasza Gzella, zdobyło Grand Prix w konkursie "Prasowe zdjęcie roku". Organizatorem konkursu jest Klub Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. (PAP)
mln/ asa/