Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 20 października, 17.00
...
20.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Łódzka prokuratura skierowała w środę do sądu wniosek o aresztowanie na trzy miesiące 62-letniego Ryszarda C., który we wtorek w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił jedną osobę, a drugą ciężko ranił nożem.
- Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że w związku z wydarzeniami w biurze PiS w Łodzi, w trybie pilnym zaprosi na spotkanie szefów partii i klubów parlamentarnych, by rozmawiać o obniżeniu poziomu agresji w polityce. Prezydent chce też spotkać się z przedstawicielami mediów.
- Sejm uczcił w środę rano minutą ciszy pamięć Marka Rosiaka, zastrzelonego podczas wtorkowego ataku w biurze PiS w Łodzi.
- W czwartek Sejm wysłucha informacji premiera Donalda Tuska o tragicznych wydarzeniach w biurze PiS Łodzi - zdecydował w środę Konwent Seniorów.
- Gdyby każda wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego spotykała się z symetryczną odpowiedzią konkurencji, to mielibyśmy piekło na ziemi - powiedział premier Donald Tusk w środę w radiu TOK FM.
- Politycy PO, PSL i SLD przychylnie zareagowali na propozycje prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. ograniczenia agresji w polityce. Część z nich nie wierzy jednak w ich skuteczność. Andrzej Dera (PiS) uważa, że PO powinna najpierw potępić agresywne wypowiedzi własnych polityków.
- PiS żąda powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie "mordu łódzkiego". Prezes partii Jarosław Kaczyński nie wyklucza, że był on wynikiem akcji zmierzającej "do zastraszenia opozycji"; zaapelował, by sprawa tego zabójstwa "nie była tak łatwo przypisywana szaleństwu".
- Łódzka siedziba PiS, w której we wtorek 62-letni mężczyzna zastrzelił jedną osobę, a drugą ciężko ranił nożem, jest już otwarta. Do biura mogą wejść pierwsi petenci, choć na schodach widać jeszcze ślady krwi.
- Łódzcy radni zaprotestowali w środę przeciwko - jak to nazwali - brutalizacji życia politycznego. Podczas obrad rady miejskiej podjęli uchwałę w tej sprawie.
- Premier Donald Tusk powtórzył w środę, że nie będzie w najbliższym czasie żadnych rewolucyjnych zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych. Poinformował, że projekt ustawy ws. OFE jest już gotowy i nie wykluczył, że rząd zajmie się nim na najbliższym posiedzeniu.
- Premier Donald Tusk zadeklarował w środę, że w sprawie projektów ustaw dotyczących metody zapłodnienia in vitro skłania się ku temu autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO). W jego opinii, metoda in vitro powinna być refundowana z budżetu państwa.
- Premier Donald Tusk ocenił w środę, że konieczne jest szybkie tempo prac w parlamencie nad przepisami dotyczącymi dopalaczy, gdyż stanowią one realne zagrożenie dla życia młodych ludzi. Szef rządu jest też przeciwnikiem liberalizacji prawa w sprawie tzw. miękkich narkotyków.
- Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej. Posłowie wprowadzili do projektu dodatkowe ograniczenia dotyczące możliwości nieodpłatnego przekazywania nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
- Rząd zaakceptował polsko-rosyjską umowę międzyrządową w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski - poinformował w środę premier Donald Tusk. Podkreślił, że do parafowania umowy brakuje jedynie oceny Urzędu Regulacji Energetyki.
- W Sejmie odsłonięto w środę tablice upamiętniające parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia. Jedna z nich poświęcona jest 18 posłom i senatorom, druga - marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w środę, że w Sejmie - oprócz dwóch tablic upamiętniających parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem - powinna znaleźć się jeszcze jedna, upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. Według PO to "kolejna próba tworzenia irracjonalnych konfliktów".
- Jan Josef Bolewski, którego rodzina w 1978 r. wyjechała do Niemiec, może ubiegać się o zwrot ziemi w Olsztynie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w środę apelację Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, która zaskarżyła taki wyrok sądu pierwszej instancji.
- Niekonstytucyjny jest m.in. artykuł, na którego podstawie IPN od 2007 r. do maja br. odmawiał udostępniania akt tajnych służb PRL osobom, które te służby uznawały za swych tajnych informatorów - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
- Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce dobra, mimo gorszej koniunktury na rynkach światowych - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oceniającego tę część gospodarki w latach 2008-2009.
- Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne powinny zacząć obowiązywać w 2011 r. - zapowiedziało w środę Ministerstwo Zdrowia. Także w przyszłym roku w dwóch województwach ma ruszyć program pilotażowy mający stworzyć konkurencję dla NFZ.
- Rząd wybrał najlepszy wariant gospodarki odpadami komunalnymi - powiedział w środę PAP minister środowiska Andrzej Kraszewski. Obowiązki właścicieli nieruchomości w tym zakresie mają przejąć gminy.
- 65 procent respondentów TNS OBOP uważa, że sprawy w kraju idą w złą stronę; przeciwnego zdania jest 25 proc. ankietowanych. Według 65 proc. badanych gospodarka jest w kryzysie. Dwie piąte spodziewa się pogorszenia warunków życia w najbliższych latach.
- Większość organizacji pozarządowych (ok. 70 proc.) uzyskało status OPP głównie po to, by pozyskiwać środki z 1 proc. podatku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Forum Darczyńców.
- Warunki rozwoju przemysłu gazowniczego, infrastruktura, szanse na eksploatację gazu łupkowego, relacje gazowe UE z Rosją są wśród tematów największego w Polsce spotkania przedstawicieli branży gazowniczej, jakie odbędzie się w dniach 26-28 października w Wiśle (Śląskie). (PAP)
osz/ asa/