Trwa ładowanie...
d8omtni

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 21 grudnia, 17.00

...

Share
d8omtni

21.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę w Afganistanie. To największa taka tragedia w historii polskich misji za granicą. Żołnierze służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

- St. kapral Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach - to nazwiska poległych w środę w Afganistanie polskich żołnierzy.

- To wielki dramat - powiedział premier Donald Tusk o śmierci polskich żołnierzy w Afganistanie. Premier złożył kondolencje rodzinom poległych. Poinformował też, że flagi w jednostkach wojskowych zostały na znak żałoby opuszczone do połowy masztów.

d8omtni

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton złożyła w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim kondolencje w związku ze śmiercią pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie.

- Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło w środę przed sądem ugody z pierwszymi 10 członkami rodzin żołnierzy poległych na misjach w Iraku i Afganistanie. W ciągu 45 dni otrzymają oni po 100 tys. zł zadośćuczynienia oraz do 150 tys. zł odszkodowania.

- W środę w Sejmie rozpoczęła się debata nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Nowela wprowadza obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji.

- W warszawskim sądzie rozpoczęły się w środę posiedzenia ugodowe, podczas których MON zawrze porozumienia z 10 osobami - bliskimi poległych w Iraku i Afganistanie. To pierwsze ugody w tej sprawie. Z roszczeniami wobec MON wystąpiło dotychczas ponad 120 osób.

d8omtni

- Lech Wałęsa ma reprezentować prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych Vaclava Havla w Pradze - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

- Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że do końca grudnia będzie gotowa analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza. Ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie w styczniu.

- Premier szuka oszczędności wśród najuboższych - twierdzą posłowie PiS. Politycy tej partii w środę skrytykowali m.in. rządowe plany podwyższenia składki rentowej.

- PiS w środę zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - poinformował PAP poseł Bolesław Piecha.

d8omtni

- Szef MSW Jacek Cichocki rozmawiał z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem na temat zmian, które mają zapobiec w przyszłości zatrzymywaniu np. opozycjonistów, poszukiwanych przez Interpol na wniosek Białorusi.

- W rosyjskiej opinii z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna były błędy, nie podają one jednak w wątpliwość głównych wniosków tej opinii - to jedna z konkluzji ekspertyzy dokonanej przez polskich biegłych, którą w środę ujawniła Naczelna Prokuratura Wojskowa.

- Premier Donald Tusk w środę w Katowicach spełnił przedwyborczą obietnicę rozmowy, daną miejscowemu emerytowi Czesławowi Doleckiemu. Podobnie jak w październiku, spotkali się w Spółdzielni Socjalnej "Rybka" w katowickiej dzielnicy Giszowiec. (PAP)

pif/ now/

d8omtni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8omtni
d8omtni