Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 22 lutego, 20.00

...

22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 20:23

22.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef MAC Michał Boni przedstawił plan współpracy z samorządami. Jego resort chce być rzecznikiem samorządów w rządzie, jeśli te będą wspierały reformy. Zapowiedział też regularne spotkania strony rządowej i samorządowej oraz debatę na temat obszarów metropolitalnych.

- W placówkach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w woj. śląskim będą prowadzone badania nad stentami nowej generacji. Później - także na Śląsku - może ruszyć produkcja tych opracowanych w USA urządzeń, które powstały z wykorzystaniem nanotechnologii.

- Aż 45 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne - wykazały badania przedstawione w środę podczas debaty społecznej na temat depresji, która odbyła się w Warszawie. Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman powiedział, że stale rośnie liczba Polaków cierpiących na zaburzenia psychiczne. Podczas prezentacji poinformował, że liczba osób leczonych z tego powodu zwiększyła się o 131 proc. w latach 1990-2004. Do placówek psychiatrycznych co roku zgłasza się już 1,5 mln chorych.

- Władze dzielnicy Warszawa Śródmieście podjęły decyzję o przyznaniu lokalu przy ul. Złotej na działalność statutową SLD - poinformował w środę PAP skarbnik partii Kazimierz Karolczak.

- Rolnicy, którzy dostają dopłaty z UE i dodatkowo korzystają z dopłat krajowych, a całkowita kwota tej pomocy przekracza 5 tys. euro., otrzymają w 2012 r. mniejsze niż rok wcześniej tzw. płatności uzupełniające - poinformował resort rolnictwa.

- Miasto Szczecin ogłosiło w środę przetarg na wyłonienie projektanta i późniejszego zarządcę planowanego parku wodnego. Obiekt wybuduje miasto. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to około 200 mln zł.

- Rozpoczęto naprawę pomostu wejściowego na molo na Wiśle w Płocku, gdzie wcześniej stwierdzono poważne usterki. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przed naporem kry lodowej połączeń pali z konstrukcją pomostu, który prowadzi z nabrzeża rzeki na molo.

- Zmarł badacz historii ruchu ludowego i historii chłopów w Polsce prof. dr hab. Tadeusz Kisielewski. Historyk i politolog był autorem książek pt. "Ojczyzna, chłopi, ludowcy" oraz "Heroizm i kompromis: Portret zbiorowy działaczy ludowych". Miał 73 lata.

- W luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie został podpisany w środę dokument o współpracy między Kościołami Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. Określa on m.in. zasady udziału wiernych w życiu obu Kościołów.

- Wszystkie dane wskazują na to, że realizacja budżetu tak, jak go zaprojektowaliśmy na rok 2012, nie będzie zagrożona - powiedział w środę premier Donald Tusk. Szef rządu spotkał się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim w ramach przeglądu pracy ministerstw.

- Premier Donald Tusk powiedział w środę, że poprosił ministra finansów Jacka Rostowskiego o przyspieszenie prac nad niektórymi projektami zapowiedzianymi w sejmowym expose. Chodzi m.in. o ulgi na dzieci i internetową.

- Od rana w czwartek premier Donald Tusk będzie kontynuował spotkania z szefami resortów podsumowującymi sto dni działania rządu PO-PSL. O godz. 9 będzie rozmawiał z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem; o godz. 10.30 z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

- Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że w sobotę odbędzie się konferencja, na której podsumuje sto dni rządu. Odniosę się także do tego, co uważam za porażki i niepowodzenia - dodał szef rządu.

- Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że bardzo wysoko ocenia trzy miesiące pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Finansów za - jak to określił - działania, jeśli chodzi o przestrzeń europejską. Premier rozpoczął przegląd resortów po 100 dniach działania rządu PO-PSL.

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę z premierem Donaldem Tuskiem. Jednym z tematów spotkania były rozmowy premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnych i szukanie porozumienia w sprawie reformy emerytalnej.

- Koalicja PO-PSL musi przetrwać, bo nie ma dla niej alternatywy w Sejmie - oświadczył w środę wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem poszukiwanie porozumienia ws. reformy emerytalnej to "trudny czas dla koalicji".

- Premier Donald Tusk spotka się z wiceszefem PO Grzegorzem Schetyną w poniedziałek, w szerszym gronie kierownictwa Platformy. Wcześniej pojawiały się informacje, że do spotkania, może połączonego z kolacją, dojdzie w środę.

- Znaczna część rosyjskiej infrastruktury energetycznej jest w złym stanie, a popyt na energię w tym kraju do 2030 r. wzrośnie o ok. 50 proc. Zdaniem analityków PMR, by sprostać tym wyzwaniem trzeba zainwestować w ten sektor ok. 500 mld dol. do 2030 r.

- Doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz wyraził w środę przekonanie, że prezydent Bronisław Komorowski spotka się kolejny raz z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. reformy emerytalnej. Nałęcz zaznaczył jednak, że nie wyznaczono jeszcze daty takich rozmów.

Prokurator generalny Andrzej Seremet rozmawiał w środę z prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej o przyszłości jego pionów: śledczego i lustracyjnego. Mówił m.in., że obecnej struktury nie da się zachować.

Prawie jedna trzecia (30 proc.) badanych, którzy tuż po wejściu w życie ustawy refundacyjnej próbowali wykupić leki na receptę, deklaruje, że miała z tym trudności - wynika z najnowszego sondażu CBOS dotyczącego protestu pieczątkowego lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że z powodu opuszczenia we wtorek przez lekarzy spotkania dotyczącego rozporządzenia w sprawie recept, także pozostali uczestnicy postanowili je zakończyć bez kontynuowania dyskusji. NRL twierdzi z kolei, że resort nie był przygotowany do rozmów. (PAP)

pif/ ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)