Trwa ładowanie...
d47v76d
d47v76d

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 25 sierpnia, 20.00

...
Share
d47v76d

25.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 45-proc. poparciem - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. PiS odnotowuje w tym sondażu 29 proc. poparcia, a SLD - 14 proc.

- Wicepremier Waldemar Pawlak ocenia, że oczekiwania Komisji Europejskiej związane z polsko-rosyjskim porozumieniem gazowym "wykraczają poza obecnie obowiązujące przepisy dyrektyw". Jego zdaniem, urzędnicy KE nadal są sceptyczni wobec umowy.

d47v76d

- Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji spółki Intraco z Warszawy, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego - poinformowało w środę ministerstwo skarbu. Spółka zajmuje się wynajmem lokali biurowych w stolicy.

- W połowie września poznamy skład zespołu doradców prezydenta Bronisława Komorowskiego - wynika z nieoficjalnych rozmów PAP z osobami z otoczenia prezydenta.

- Już po raz drugi nie udało się rozpocząć w środę w warszawskim sądzie procesu trojga oskarżonych o szantażowanie senatora PO Krzysztofa Piesiewicza. Nie stawiła się jedna z oskarżonych - przesłała zaświadczenie o chorobie. Rozprawę odroczono do 29 września.

- 16-latka z Wodzisławia Śląskiego zginęła na koloniach w Bułgarii. Wszystko wskazuje na to, że stojąca na pomoście dziewczyna została porwana przez falę. Na miejsce pojechali przedstawiciele rodziny nastolatki i szefowa biura podróży, które organizowało wyjazd.

d47v76d

- Hierarchowie zgromadzeni w środę na Jasnej Górze na pierwszej sesji Rady Biskupów Diecezjalnych mają przyjąć stanowisko w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

- Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę w Pałacu Prezydenckim kilkadziesiąt nominacji na stanowiska sędziów sądów powszechnych, trzy na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego oraz jedną na stanowisko sędziego sądu wojskowego.

- Szefowie sztabów generalnych Polski i Rosji - gen. Mieczysław Cieniuch i gen. Nikołaj Makarow - podczas spotkania w Warszawie omówili możliwe obszary współpracy wojskowej obu krajów - poinformowały w środę służby prasowe Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Dwóch polskich żołnierzy pełniących służbę w misji ISAF w Afganistanie zostało rannych w wyniku ostrzału konwoju - poinformował PAP rzecznik kontynentu por. Sebastian Kostecki.

d47v76d

- Minister gospodarki Waldemar Pawlak, który pełni funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych, ocenia, że nowa strategia największej górniczej firmy - Kompanii Węglowej (KW) - powinna określać jedynie kierunki działania firmy, a nie szczegółowe plany.

- Zarząd Zakładów Chemicznych Police wprowadza od września br. Program Dobrowolnych Odejść w spółce - poinformowało w środę biuro prasowe firmy. Decyzje podjęto po konsultacjach z zakładowymi związkami zawodowymi.

- Metalowy krzyż, a także nieaktualne tablice graniczne, bezprawnie zainstalowane tablice pamiątkowe i reklamowe usunęli ze szczytu Rysów w ostatnim tygodniu wakacji pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Kolejne 5 mln zł na zakup sprzętu medycznego trafi w tym roku do szpitali podległych samorządowi województwa łódzkiego. Szpitale mają zakupić za te środki m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG, aparaty do znieczuleń i stoły operacyjne.

d47v76d

- Cztery osoby z Francji, Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, które w latach 80. w różny sposób wspierały Solidarność, odbiorą w Gdańsku z rąk Lecha Wałęsy Medale Wdzięczności - poinformowało Europejskie Centrum Solidarności.

- Klub PSL zaapelował w środę do PO o poparcie projektu zmian w ustawie o podatku PIT, które umożliwiłyby rozliczanie podatnika przez urząd skarbowy. PO podchodzi do pomysłu sceptycznie.

- Lider partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke ogłosił w środę, że będzie startował w wyborach na prezydenta Warszawy. Obiecuje, że gdy zostanie prezydentem, to m.in. usunie tramwaje tam, gdzie kolidują one z ruchem ulicznym.

- Projekt ustawy metropolitalnej, mimo że jest gotowy, nie ma szans na wejście w życie; przeciwne są mu m.in. mające sprzeczne interesy samorządy różnych regionów kraju. Dlatego bardzo możliwe, że powstanie kilka odrębnych propozycji dla różnych metropolii.

d47v76d

- Roman Kosecki (PO), Ryszard Czarnecki (PiS), Ryszard Kalisz (Lewica), Janusz Piechociński (PSL) - to tylko niektórzy parlamentarzyści, którzy w czwartek zagrają w charytatywnym turniej piłki nożnej dla powodzian z Bogatyni.

- Działacze klubu piłkarskiego Miedź Legnica - Zenon B. i Zbigniew K. - zostali na polecenie wrocławskiej prokuratury zatrzymani w związku ze śledztwem w sprawie korupcji w piłce nożnej.(PAP)

zdz/

d47v76d

Podziel się opinią

Share
d47v76d
d47v76d