Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 28 kwietnia, 17.00

...

28.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 17:23

28.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w środę rozpoczyna trzydniową oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów z amerykańskimi politykami będzie bezpieczeństwo międzynarodowe - poinformowało biuro prasowe MSZ.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że ewentualne decyzje polityczne dotyczące odpowiedzialności w związku z katastrofą samolotu pod Smoleńskiem zapadną dopiero po wyborach prezydenckich i będą konsultowane z nowym prezydentem.

- W środę po godz. 10 od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 inne osoby, w tym 3 senatorów, rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu.

- Wszystkie kluby poparły w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego, dzięki któremu więcej skazanych będzie mogło ubiegać się o ten rodzaj kary.

- Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za wprowadzeniem do polskiej procedury cywilnej protokołów elektronicznych z zapisem przebiegu rozpraw sądowych. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie od lipca.

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski wciąż zajmują czołowe miejsca w rankingu zaufania do polityków - wynika z sondażu CBOS. W kwietniu znacząco poprawiła się pozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - ufa mu o 13 punktów proc. więcej osób niż przed miesiącem.

- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zaapelował do innych partii politycznych, by w kampanii prezydenckiej nie korzystały z billboardów. PiS jest sceptyczne wobec tej propozycji. PSL i sztab Andrzeja Olechowskiego nie podjęły decyzji. SLD nie rezygnuje z billboardów.

- Tegoroczne wybory prezydenckie będą kosztowały 121 mln zł, tyle bowiem wyniosą wydatki Państwowej Komisji Wyborczej związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów. Zgodnie z ordynacją wyborczą, koszty te pokrywane są z budżetu państwa.

- Generał Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych tragicznie zmarły w katastrofie 10 kwietnia, został w środę pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Był to ostatni z pogrzebów ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

- Stołeczni radni udzielili w środę absolutorium prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz na wykonanie ubiegłorocznego budżetu miasta. Przeciwko głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Komisja Europejska daje Polsce wolną rękę, jak podzielić dodatkowe 633 mln euro z budżetu UE, jakie Polska dostanie z powodu lepszej dynamiki wzrostu gospodarczego w ostatnich latach - powiedziała PAP w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

- W tym roku polskie porty lotnicze obsłużą prawie 20,3 mln pasażerów - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to 7-proc. wzrost.

- Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że zanim dojdzie do rozmów o ewentualnej pomocy publicznej dla PLL LOT, jego resort musi mieć pewność, iż spółka w ciągu najbliższych miesięcy zrealizuje plan restrukturyzacji.

- 2947 nazwisk duchownych, którzy zginęli w obozach zagłady, zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny lub zostali zamordowani podczas misji, znalazło się w "Księdze Pamięci" przygotowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

- Zmiany w leczeniu chorych na raka, monitorowanie przestrzegania praw pacjentów, promowanie najlepszych ośrodków onkologicznych - to cele Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, który w środę zainaugurował działalność.

- Około 450 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę do egzaminu, który sprawdzi ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Jego głównym wątkiem był węgiel jako pierwiastek chemiczny, ale także jako skała osadowa. Uczniowie test uznali za trudny.(PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)