Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 28 kwietnia, 20.00
...
28.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 20:23
28.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że przerwanie pracy niektórych urządzeń w samolocie, który rozbił się pod Smoleńskiem, może wskazywać, iż katastrofa nastąpiła o godz. 8:41. Zastrzegł jednak, że nie zostało to definitywnie stwierdzone.
- Premier Donald Tusk poinformował, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można dziś stwierdzić, iż przyczyną katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem nie była awaria maszyny lub eksplozja na jej pokładzie.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę, że uzyskał zapewnienie od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, że do tej pory polska prokuratura nie ma żadnych zastrzeżeń do współpracy ze stroną rosyjską w postępowaniu ws. okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem.
- Od decyzji prokuratury będzie zależało tempo i skala informowania opinii publicznej o okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - powiedział w środę premier Donald Tusk.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę, że Rosjanie umożliwiają dostęp do wszystkich działań i materiałów przewodniczącemu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmundowi Klichowi.
- Premier Donald Tusk powiedział, że nie słyszał zapisów z czarnych skrzynek, jednak z przekazanych mu informacji wynika, że nie ma na nich nic sensacyjnego. Poinformował też, że wszelkie ważne dokumenty, które mieli przy sobie uczestnicy lotu, są już w Polsce.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o przekazaniu Polsce nieznanych dokumentów dotyczących Katynia, iż woli "poczekać na fakty".
- Telefony i laptopy ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem są w Polsce, dysponują nimi służby specjalne i prokuratura - poinformował w środę premier Donald Tusk na konferencji prasowej dotyczącej działań państwa po katastrofie prezydenckiego samolotu.
- Premier Donald Tusk nie wykluczył udziału eksperta międzynarodowego w pracach komisji wojskowej badającej katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, której przewodniczy minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
- Ze strony Kancelarii Prezydenta zostały zachowane wszelkie procedury oraz terminy związane z udziałem polskiej delegacji w obchodach 70-lecia zbrodni katyńskiej - zapewnił w oświadczeniu przekazanym w środę PAP wiceszef Kancelarii Jacek Sasin.
- Różniliśmy się w poglądach na większość kwestii - powiedziała Barbara Fedyszak-Radziejowska, szefowa Kolegium IPN, po środowym spotkaniu Kolegium z p.o. prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO. Spotkanie, które odbyło się w Sejmie, trwało ponad godzinę. Fedyszak-Radziejowska oceniła, że było ono informacyjne, a nie konsultacyjne i że chodziło o poznanie poglądów obu stron. Powtórzyła, że krytycznie oceniała tę nowelizację i do dziś swego zdania nie zmieniła.
- Szef komisji śledczej ds. nacisków Andrzej Czuma (PO) powiedział w środę PAP, że nie będzie do końca kampanii wyborczej zwoływał jej posiedzeń.
- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w środę rozpoczyna trzydniową oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów z amerykańskimi politykami będzie bezpieczeństwo międzynarodowe - poinformowało biuro prasowe MSZ.
- Premier Donald Tusk zapowiedział, że ewentualne decyzje polityczne dotyczące odpowiedzialności w związku z katastrofą samolotu pod Smoleńskiem zapadną dopiero po wyborach prezydenckich i będą konsultowane z nowym prezydentem.
- Każde poszerzenie dostępu do zbiorów, tak dla nas, jak i Rosjan, ma wielkie znaczenie - oceniła prof. Daria Nałęcz, rektor uczelni Łazarskiego, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Dodała, że liczy na zmianę w podejściu Rosji do archiwów.
- W środę po godz. 10 od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 inne osoby, w tym 3 senatorów, rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu.
- Wszystkie kluby poparły w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego, dzięki któremu więcej skazanych będzie mogło ubiegać się o ten rodzaj kary.
- Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za wprowadzeniem do polskiej procedury cywilnej protokołów elektronicznych z zapisem przebiegu rozpraw sądowych. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie od lipca.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski wciąż zajmują czołowe miejsca w rankingu zaufania do polityków - wynika z sondażu CBOS. W kwietniu znacząco poprawiła się pozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - ufa mu o 13 punktów proc. więcej osób niż przed miesiącem.
- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zaapelował do innych partii politycznych, by w kampanii prezydenckiej nie korzystały z billboardów. PiS jest sceptyczne wobec tej propozycji. PSL i sztab Andrzeja Olechowskiego nie podjęły decyzji. SLD nie rezygnuje z billboardów.
- Tegoroczne wybory prezydenckie będą kosztowały 121 mln zł, tyle bowiem wyniosą wydatki Państwowej Komisji Wyborczej związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów. Zgodnie z ordynacją wyborczą, koszty te pokrywane są z budżetu państwa.
- Generał Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych tragicznie zmarły w katastrofie 10 kwietnia, został w środę pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Był to ostatni z pogrzebów ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
- Stołeczni radni udzielili w środę absolutorium prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz na wykonanie ubiegłorocznego budżetu miasta. Przeciwko głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.
- Komisja Europejska daje Polsce wolną rękę, jak podzielić dodatkowe 633 mln euro z budżetu UE, jakie Polska dostanie z powodu lepszej dynamiki wzrostu gospodarczego w ostatnich latach - powiedziała PAP w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
- W tym roku polskie porty lotnicze obsłużą prawie 20,3 mln pasażerów - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to 7-proc. wzrost.
- Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że zanim dojdzie do rozmów o ewentualnej pomocy publicznej dla PLL LOT, jego resort musi mieć pewność, iż spółka w ciągu najbliższych miesięcy zrealizuje plan restrukturyzacji.
- 2947 nazwisk duchownych, którzy zginęli w obozach zagłady, zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny lub zostali zamordowani podczas misji, znalazło się w "Księdze Pamięci" przygotowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
- Zmiany w leczeniu chorych na raka, monitorowanie przestrzegania praw pacjentów, promowanie najlepszych ośrodków onkologicznych - to cele Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, który w środę zainaugurował działalność.
- Około 450 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę do egzaminu, który sprawdzi ich wiedzę matematyczno-przyrodniczą. Jego głównym wątkiem był węgiel jako pierwiastek chemiczny, ale także jako skała osadowa. Uczniowie test uznali za trudny.
- Do 300 tys. złotych będzie mogła dostać osoba, która założy mikroprzedsiębiorstwo na terenach wiejskich. O unijną dotację będzie można ubiegać się prawdopodobnie w czerwcu - poinformowała w środę wiceprezes ARiMR Zofia Szalczyk.
- Budowany w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) stadion piłkarski będzie nosił imię Sebastiana Karpiniuka, posła Platformy Obywatelskiej, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Tak zdecydowali w środę na sesji radni miasta.
- TVP ogłosiła, że w tym roku rozpocznie naziemną emisję cyfrową z trzeciego multipleksu; za kilkanaście miesięcy sygnał miałby docierać do ponad 98 proc. mieszkańców Polski. Prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała PAP, że oczekuje od TVP przedstawienia harmonogram cyfryzacji.
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała kilkadziesiąt zmian dotyczących zasad ubiegania się o unijne pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.
- Sejm skierował do Komisji Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o IPN, który reguluje kwestię kierowania Instytutem w przypadku śmierci jego prezesa.
- Linie lotnicze Ryanair ogłosiły w środę, że uruchamiane od przyszłego tygodnia połączenie Bydgoszcz-Bristol zostanie w czerwcu zlikwidowane, a istnienie pozostałych połączeń jest zagrożone. Przewoźnik chce zmusić władze Bydgoszczy do spłaty 1,6 mln zł długu; władze uważają, że zobowiązania wypełniło.
(PAP)
mln/ asa/