Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 30 czerwca, 17.00
...
30.06.2010 | aktual.: 30.06.2010 17:23
30.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- 50 kilogramów kokainy, ukrytej w ładunku bananów, które przypłynęły do Polski z Ameryki Południowej przechwycili policjanci z Centralnego Biura Śledczego - poinformowała w środę PAP Komenda Główna Policji
- Trybunał Konstytucyjny bada w środę skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na niemożność ścigania sędziów, którzy w latach 80. orzekali kary na podstawie działających wstecz przepisów dekretu o stanie wojennym.
- Nie rozpoczął się w środę w warszawskim sądzie - z powodów formalnych - proces trojga oskarżonych o szantażowanie senatora PO Krzysztofa Piesiewicza. On sam ma być w sprawie oskarżycielem posiłkowym. Rozpoczęcie procesu odroczono do połowy sierpnia.
- Minister obrony narodowej Bogdan Klich ocenił w środę, że aneks do porozumienia o obronie przeciwrakietowej, który w sobotę ma zostać podpisany w Krakowie, jest "istotnym uzupełnieniem" wprowadzającym do tej umowy aktualne ustalenia.
- Na około 25 mln zł strażacy szacują straty dwóch firm po wtorkowym pożarze hal produkcyjnych i magazynowych na terenie dawnych zakładów Wifama przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Strażacy wciąż zabezpieczają teren pogorzeliska.
- 58-letni włoski arcybiskup i watykański dyplomata abp Celestino Migliore został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce - poinformowało PAP w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
- W czwartek rozpoczyna się nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich. Według niego, powstanie nowej formacji liczącej 20 tys. żołnierzy jest "wydarzeniem bez precedensu w historii polskich sił zbrojnych".
- Agencja Mienia Wojskowego przekazała w środę Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu działkę na terenie lotniska Kraków-Balice, gdzie powstanie baza tej służby. Będą w niej stacjonować nowo zakupione śmigłowce ratownicze Eurocopter EC 135.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odnosząc się do głosów sędziów domagających się wzrostu swych wynagrodzeń, powiedział w środę, że choć rozumie ich postulaty, to sytuacja po powodzi w Polsce wymaga "solidarności od każdego środowiska".
- Śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach, zostały przedłużone do końca roku.
- Mija 90 lat od powstania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Powstał w 1920 roku i był pierwszą tego typu specjalistyczną jednostką w niepodległej Polsce. W ciągu ostatnich 25 lat stołeczni "wodniacy" uratowali życie ponad 240 osobom.
- Sztab kandydata PO zaprezentował w środę trzy nowe spoty, w których Bronisław Komorowski obiecuje, co zrobi, gdy zostanie prezydentem, w dziedzinie polityki społecznej, gospodarczej oraz zagranicznej.
- Bronisław Komorowski przejedzie w dwa ostatnie dni kampanii 2400 kilometrów, odwiedzając kilkanaście miejscowości w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.
- Według 52 proc. respondentów marszałek Sejmu Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta; złą opinię wystawia mu 33 proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP. W porównaniu z majowym badaniem pogorszyły się notowania rządu.
- Sztab kandydata PO na prezydenta zaprezentował w środę trzy spoty, w których Bronisław Komorowski obiecuje, co zrobi jako prezydent w dziedzinie polityki społecznej, gospodarczej i zagranicznej. Przedstawiono też satyryczny filmik z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego.
- Niewidomi wyborcy w Warszawie, Krakowie oraz Zakopanem będą mogli samodzielnie oddać głos w II turze wyborów prezydenckich. Tajność głosowania umożliwią im dwa rodzaje specjalnych nakładek na karty do głosowania.
- Szczeciński sąd apelacyjny uchylił w środę wyrok tamtejszego sądu okręgowego, uniewinniający b. prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka i członków zarządu miasta w procesie o narażenia miasta na straty. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie.
- Poległy w Afganistanie polski saper plut. Paweł Stypuła został w środę pochowany na cmentarzu w Nałęczowie (Lubelskie). W ostatniej drodze towarzyszyli mu: rodzina, przedstawiciele władz wojskowych, koledzy z jednostki.
- Prokuratura Okręgowa w Białymstoku sporządziła w środę akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi W., staroście augustowskiemu (Podlaskie), za sfałszowanie w urzędzie dokumentów związanych z samowolą budowlaną córek podlaskiego posła.
- Dwa miliony złotych przyznali w środę bydgoscy radni na zorganizowanie w tym mieście tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Dodatkowe pół miliona organizatorzy dostaną, jeśli zagwarantują, że impreza pozostanie w mieście na dłużej.
- Minister Skarbu ogłosił przerwę w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy TVP. Walne ma być wznowione 29 lipca. Wtedy też zapadnie decyzja w sprawie absolutoriów dla poszczególnych członków władz spółki w 2009 r.
- W większości lasów w Polsce obowiązuje najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego; na pozostałych obszarach leśnych drugi stopień - informuje Hanna Ubysz z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Leśnicy apelują o odpowiedzialne zachowanie w lesie. (PAP)
zdz/ asa/