Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 30 czerwca, 20.00

...

30.06.2010 | aktual.: 30.06.2010 20:23

30.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Berliński adwokat Stefan Hambura złożył w środę w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wnioski o przesłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska. Jak poinformował PAP Hambura, wnioski zostały wysłane do prokuratury faksem. Adwokat sporządził je jako pełnomocnik syna Anny Walentynowicz oraz brata Stefana Melaka, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia.

- Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że treść poprawki frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów dotycząca wspólnej polityki rolnej - o której mówią politycy PiS - świadczy o tym, że PiS został "wymanewrowany".

- Pielęgniarki i położne mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń; siostry będą miały ponadto zagwarantowane limity liczby pacjentów, którymi będą opiekować się na dyżurze - to efekt porozumienia podpisanego w środę przez minister zdrowia i szefową OZZPiP.

- 50 kilogramów kokainy, ukrytej w ładunku bananów, które przypłynęły do Polski z Ameryki Południowej przechwycili policjanci z Centralnego Biura Śledczego - poinformowała w środę PAP Komenda Główna Policji

- Trybunał Konstytucyjny bada w środę skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na niemożność ścigania sędziów, którzy w latach 80. orzekali kary na podstawie działających wstecz przepisów dekretu o stanie wojennym.

- Nie rozpoczął się w środę w warszawskim sądzie - z powodów formalnych - proces trojga oskarżonych o szantażowanie senatora PO Krzysztofa Piesiewicza. On sam ma być w sprawie oskarżycielem posiłkowym. Rozpoczęcie procesu odroczono do połowy sierpnia.

- Minister obrony narodowej Bogdan Klich ocenił w środę, że aneks do porozumienia o obronie przeciwrakietowej, który w sobotę ma zostać podpisany w Krakowie, jest "istotnym uzupełnieniem" wprowadzającym do tej umowy aktualne ustalenia.

- Na około 25 mln zł strażacy szacują straty dwóch firm po wtorkowym pożarze hal produkcyjnych i magazynowych na terenie dawnych zakładów Wifama przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Strażacy wciąż zabezpieczają teren pogorzeliska.

- 58-letni włoski arcybiskup i watykański dyplomata abp Celestino Migliore został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce - poinformowało PAP w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

- W czwartek rozpoczyna się nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich. Według niego, powstanie nowej formacji liczącej 20 tys. żołnierzy jest "wydarzeniem bez precedensu w historii polskich sił zbrojnych".

- Agencja Mienia Wojskowego przekazała w środę Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu działkę na terenie lotniska Kraków-Balice, gdzie powstanie baza tej służby. Będą w niej stacjonować nowo zakupione śmigłowce ratownicze Eurocopter EC 135.

- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odnosząc się do głosów sędziów domagających się wzrostu swych wynagrodzeń, powiedział w środę, że choć rozumie ich postulaty, to sytuacja po powodzi w Polsce wymaga "solidarności od każdego środowiska".

- Jeśli w sprawie wyjazdu polskich archeologów na miejsce katastrofy pod Smoleńskiem pojawią się nowe fakty lub uzgodnienia, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni - powiedział w środę PAP prof. Andrzej Buko, który ma pełnić funkcję szefa zespołu archeologów.

- Śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach, zostały przedłużone do końca roku.

- Mija 90 lat od powstania Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Powstał w 1920 roku i był pierwszą tego typu specjalistyczną jednostką w niepodległej Polsce. W ciągu ostatnich 25 lat stołeczni "wodniacy" uratowali życie ponad 240 osobom.

- Sztab kandydata PO zaprezentował w środę trzy nowe spoty, w których Bronisław Komorowski obiecuje, co zrobi, gdy zostanie prezydentem, w dziedzinie polityki społecznej, gospodarczej oraz zagranicznej.

- Bronisław Komorowski przejedzie w dwa ostatnie dni kampanii 2400 kilometrów, odwiedzając kilkanaście miejscowości w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

- Według 52 proc. respondentów marszałek Sejmu Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta; złą opinię wystawia mu 33 proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP. W porównaniu z majowym badaniem pogorszyły się notowania rządu.

- Sztab kandydata PO na prezydenta zaprezentował w środę trzy spoty, w których Bronisław Komorowski obiecuje, co zrobi jako prezydent w dziedzinie polityki społecznej, gospodarczej i zagranicznej. Przedstawiono też satyryczny filmik z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego.

- Szef sztabu Bronisława Komorowskiego Sławomir Nowak zapewnił, że kandydat PO na prezydenta docenia rolę nauczycieli. Jak dodał, i Komorowski, i środowiska nauczycielskie chcą tego samego: lepszego życia nauczycieli i lepszej edukacji dzieci.

- Niewidomi wyborcy w Warszawie, Krakowie oraz Zakopanem będą mogli samodzielnie oddać głos w II turze wyborów prezydenckich. Tajność głosowania umożliwią im dwa rodzaje specjalnych nakładek na karty do głosowania.

- Szczeciński sąd apelacyjny uchylił w środę wyrok tamtejszego sądu okręgowego, uniewinniający b. prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka i członków zarządu miasta w procesie o narażenia miasta na straty. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie.

- Poległy w Afganistanie polski saper plut. Paweł Stypuła został w środę pochowany na cmentarzu w Nałęczowie (Lubelskie). W ostatniej drodze towarzyszyli mu: rodzina, przedstawiciele władz wojskowych, koledzy z jednostki.

- Chronione tajemnicą skarbową informacje o podatnikach, rozproszone obecnie w 401 bazach urzędów skarbowych, zostaną zgromadzone w jednym, centralnym rejestrze. Zwiększy to bezpieczeństwo danych - informuje Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie.

- Prokuratura Okręgowa w Białymstoku sporządziła w środę akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi W., staroście augustowskiemu (Podlaskie), za sfałszowanie w urzędzie dokumentów związanych z samowolą budowlaną córek podlaskiego posła.

- Dwa miliony złotych przyznali w środę bydgoscy radni na zorganizowanie w tym mieście tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Dodatkowe pół miliona organizatorzy dostaną, jeśli zagwarantują, że impreza pozostanie w mieście na dłużej.

- Były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa z Grudziądza odpowie przed sądem za prześladowanie działacza opozycji demokratycznej w latach 80. "Andrzej Kazimierz T. jest oskarżony o to, że od wiosny 1982 r. do początku 1983 r. w Grudziądzu, w szczególny sposób prześladował Waldemara B." - powiedział w środę prok. Maciej Schulz z oddziału IPN w Gdańsku. Wyjaśnił, że oskarżony w czasie wykonywania czynności służbowych groził Waldemarowi B. pobiciem, pozbawieniem wolności, wyrządzeniem krzywdy jego rodzinie, wyrzuceniem z pracy i niemożnością jej otrzymania.

- Minister Skarbu ogłosił przerwę w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy TVP. Walne ma być wznowione 29 lipca. Wtedy też zapadnie decyzja w sprawie absolutoriów dla poszczególnych członków władz spółki w 2009 r.

- W większości lasów w Polsce obowiązuje najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego; na pozostałych obszarach leśnych drugi stopień - informuje Hanna Ubysz z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Leśnicy apelują o odpowiedzialne zachowanie w lesie. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)