Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 30 marca, 20.00

...

30.03.2011 | aktual.: 30.03.2011 20:38

30.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Senat poparł zmiany w OFE obniżające składkę z 7,3 proc. do 2,3 proc. - wynika ze środowego głosowania.

- Senat nie zgłosił w środę poprawek do ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania systemu emerytalnego. Czeka ona teraz na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego, który na jego złożenie ma 21 dni.

- Politycy PSL uznają za nierealną ogłoszoną przez premiera Donalda Tuska koncepcję, by budżet na 2012 r. uchwalić przed wakacjami. Trudno tworzyć nowy budżet, jeśli być może tegoroczny trzeba będzie zmieniać - zaznacza szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski.

- SLD złoży w czwartek wniosek w sprawie odwołania ministra finansów Jacka Rostowskiego - poinformował w środę wieczorem PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita. Sojusz zebrał już wymaganą liczbę 69 podpisów pod wnioskiem.

- W czwartek po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się narada ekspercka dotycząca kryzysu libijskiego. W naradzie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu oraz eksperci.

- Wśród 42 partii politycznych, które do środy złożyły w PKW sprawozdania finansowe ze swojej działalności za 2010 rok znalazły się m.in. PO, PiS, PSL - poinformowała PAP Emilia Godlewska z Krajowego Biura Wyborczego. Termin składania sprawozdań mija w czwartek.

- Posłowie postanowili skierować do komisji nadzwyczajnej proponowane przez rząd przepisy mające umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów nowelizacji Prawa atomowego oraz tzw. ustawy inwestycyjnej.

- Prawdopodobnie w tym tygodniu zakończy się sprawa odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem. Pierwszej grupie bliskich odszkodowania przyznano pod koniec lutego, resztę spraw sąd rozpatrzy w piątek. MON wypłacił już część świadczeń.

- Od 1 stycznia 2012 r. w całym kraju będzie działał system elektronicznego dozoru wobec pseudokibiców i bandytów stadionowych - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że konieczne jest także wprowadzenie jednolitej karty kibica.

- Poseł Robert Węgrzyn zadeklarował w środę, że gdyby kiedykolwiek w przyszłości z jego ust padły - jak to nazwał - "żarty", podobnie do tych o lesbijkach i gejach, które stały się powodem wniosku o wykluczenie go z PO - złoży mandat poselski.

- Andrzej Harężlak z PSL został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wicewojewody małopolskiego - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody małopolskiego.

- Będziemy rozmawiać z Ministerstwem Finansów w kwestii ulgi podatkowej dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - powiedział w środę PAP wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Żadnych ulg nie będzie - odpowiada minister finansów.

- PiS jest przeciwne planom sprzedaży ponad połowy akcji PKP Cargo i chce, aby w tej sprawie odbyła się debata w Sejmie.

- Senator Paweł Klimowicz ogłosił w środę, że odchodzi z PO i z klubu parlamentarnego partii. To reakcja na zaproponowane przez rząd, niekorzystne - jego zdaniem - zmiany w systemie emerytalnym dotyczące OFE.

- Warszawska prokuratura wysłała do Pakistanu kolejny wniosek o pomoc prawną w sprawie zamordowanego tam w 2009 r. przez talibów polskiego geologa Piotra Stańczaka. Prokuratura chce też przedłużenia śledztwa w tej sprawie do lipca.

- Rok po katastrofie smoleńskiej, zgodnie z polską i kościelną tradycją, kończy się czas żałoby - powiedział podczas środowej konferencji prasowej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

- Posłowie PO: Artur Gierada i Krzysztof Tyszkiewicz zaapelowali w środę do polityków PiS o refleksję w związku z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej. "To tragedia wszystkich Polaków, w której zginęli również nasi przyjaciele" - podkreślali posłowie Platformy.

- W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że zarówno 9 kwietnia, jak i 11 kwietnia polskie delegacje udające się na uroczystości do Smoleńska i Katynia wylądują na lotnisku w Moskwie - poinformowała w środę PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

- PiS rozważa zaskarżenie rządowych zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego; ma to być jeden z tematów środowego, wieczornego posiedzenia komitetu politycznego partii - dowiedziała się w środę PAP od jednego z przedstawicieli kierownictwa PiS.

- Wykluczenia z PO Julii Pitery, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją, domaga się wiceszef mokotowskiego koła Platformy Piotr Kremplewski. Zarzuca on Piterze m.in., że w przeszłości, działając we własnej sprawie, nadużywała funkcji radnej.

- Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że propozycje Kancelarii Prezydenta zwiększające wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów mają charakter ewolucyjny, nie rewolucyjny. Wyraził jednak przekonanie, że zmiany te będą istotne dla funkcjonowania samorządu.

- Ks. Adam Boniecki, poseł SLD Ryszard Kalisz, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Bożena Walter, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Środa oraz aktor Janusz Gajos otrzymali w środę w Warszawie dyplomy "Europejczyk Roku 2010".

- Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił w środę wyrok na lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w sprawie seksafery i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Zmniejszył do 3,5 roku karę dla b. posła tej partii Stanisława Łyżwińskiego, który jest już prawomocnie skazany.

- Błędy proceduralne popełnione przez sąd I instancji w procesie dotyczącym tzw. seksafery w Samoobronie wpłynęły na uchylenie wyroku na lidera tej partii Andrzeja Leppera i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania - wyjaśnił w środę Sąd Apelacyjny w Łodzi.

- Student wydziału architektury Politechniki Śląskiej, Paweł Dadok, został laureatem pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie na plakat "Water is life", promującym ekologiczną postawę i umiar w gospodarowaniu światowymi zasobami wody.(PAP)

pif/ asa/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)