Trwa ładowanie...
d2kkzf5
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 7 grudnia, 17.00

...

Share
d2kkzf5

07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Cztery osoby - w tym członka zarządu pionu petrochemii PKN Orlen, dwóch dyrektorów i biznesmena z okolic Płocka zatrzymała w środę ABW na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej. Jak informuje prokuratura, sprawa dotyczy korupcji i jest efektem działań ABW.

- PKN Orlen nie chce komentować informacji o zatrzymaniu przez ABW członka zarządu tej spółki i dwóch dyrektorów. Spółka zapewnia, że będzie współpracować z organami sprawiedliwości w celu wyjaśnienia tej sprawy.

d2kkzf5

- Dwaj dyrektorzy PKN Orlen zatrzymani w środę przez ABW po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju - poinformowała w środę po południu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

- Premier Donald Tusk rozmawiał w środę z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Rozmowa telefoniczna, przeprowadzona na prośbę szefa brytyjskiego rządu, dotyczyła rozpoczynającej się w czwartek Rady Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

- Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na PO głosowałoby 36 proc. ankietowanych, na PiS - 19 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. Powyżej progu wyborczego znalazłyby się też: Ruch Palikota, PSL i SLD. Do urn poszłoby 61 proc. respondentów.

- Mieczysław Kasprzak z PSL ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. deregulacji - dowiedziała się PAP ze źródeł w koalicji. Zmianami w prawie, które mają ułatwiać życie przedsiębiorcom, zajmie się prawdopodobnie też specjalna komisja; na jej czele może stanąć Adam Szejnfeld (PO).

d2kkzf5

- Zbigniew Ziobro zapowiedział w środę, że Solidarna Polska nie zgodzi się na zmiany traktatowe w UE ograniczające suwerenność Polski. Apelował też do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o poparcie stanowiska SP dotyczące najbliższego szczytu UE w Brukseli 8-9 grudnia.

- Do marszałek Sejmu ma wpłynąć pismo Ruchu Palikota ws. powołania stałej komisji ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Celem komisji ma być "dążenie do równości kobiet i mężczyzn we wszelkich dziedzinach". Przedstawiciele innych partii podchodzą do tej inicjatywy sceptycznie.

- Resort zdrowia ma przedstawić 16 grudnia Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmian w przepisach dotyczących wypisywania recept na leki refundowane - powiedział PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

- Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji przewiduje przygotowany przez prezydenta projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Projekt w środę został skierowany do Sejmu.

d2kkzf5

- Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów, wprowadzającą m.in. okresowe oceny pracy sędziów i osobny pion administracyjnych pracowników sądów. Rada podjęła taką decyzję na środowym posiedzeniu.

- 21 grudnia odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie zamieszek 11 listopada na ulicach Warszawy - poinformował w środę przewodniczący tej komisji Marek Biernacki (PO). Wnioskowały o to kluby PiS i Solidarnej Polski.

- 10 kg dynamitu znaleźli w środę robotnicy podczas prac budowlanych w centrum Sopotu. Na czas usunięcia przez saperów niebezpiecznego ładunku wstrzymany został ruch pociągów. Ewakuowano mieszkańców pobliskich bloków.(PAP)

pif/ now/

d2kkzf5

Podziel się opinią

Share
d2kkzf5
d2kkzf5