Trwa ładowanie...
d1vq4kl
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 7 grudnia, 20.00

...

Share
d1vq4kl

07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do kierowników i właścicieli aptek o wstrzymanie się z podpisywaniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chodzi o propozycje przepisów dotyczących realizacji recept, które budzą sprzeciw aptekarzy.

- Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała w środę, że pacjenci, którzy pomimo uprawnień do refundacji otrzymają recepty na lek pełnopłatny, powinni zgłosić to do jej biura. Zapowiedziała postępowania ws. naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych.

d1vq4kl

- Gdańska Prokuratura Apelacyjna umorzyła dwa zarzuty korupcyjne w śledztwie dotyczącym prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Chodzi o zarzuty dotyczące zakupu dwóch aut, które Karnowski rzekomo miał kupić za tanio.

- Prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu Fundacji Pro o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji - poinformowała w środę PAP stołeczna prokuratura okręgowa.

- Na czele Komisji Trójstronnej mógłby stanąć szef resortu pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - uważa wiceszef PO Grzegorz Schetyna. W środę do mediów przedostał się list, w którym pracodawcy i związki zawodowe domagają się od premiera, by to on pokierował komisją.

- Związki rolnicze z nowych państw UE, zrzeszone w organizacji Copa-Cogeca nie zaakceptowały projektu stanowiska tej organizacji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. - poinformował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

d1vq4kl

- Potrzebna jest ustawa o zdrowiu publicznym, która uporządkowałaby m.in. zadania samorządów, finansowanie i programy zdrowotne - wskazywali eksperci oraz posłowie podczas Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Publicznego.

- Na 12 grudnia zaplanowano pierwsze po wyborach spotkanie związkowo-rządowego zespołu ws. nowego modelu emerytalnego służb mundurowych - poinformował w środę przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda. Informację o terminie spotkania PAP potwierdziła w MON.

- Radni Krakowa Agata Tatara i Mirosław Gilarski, którzy wystosowali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego w obronie Zbigniewa Ziobro i innych wyrzuconych z partii działaczy, zostali w środę usunięci z klubu radnych PiS.

- Budowa nadszybia w nowym polu wydobywczym Stefanów w kopalni węgla kamiennego w Bogdance zajęła pierwsze miejsce w konkursie Okręgowego Inspektoratu Pracy na najbardziej bezpieczną budowę na Lubelszczyźnie.

d1vq4kl

- Związki zawodowe działające w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej", zawarły w środę porozumienie z pracodawcą w sprawie zwolnień grupowych; wręczanie wypowiedzeń może rozpocząć się w czwartek. Pracę straci do 120 osób, wynagrodzenie kolejnych 200 może być obniżone.

- Cztery osoby - w tym członka zarządu pionu petrochemii PKN Orlen, dwóch dyrektorów i biznesmena z okolic Płocka zatrzymała w środę ABW na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej. Jak informuje prokuratura, sprawa dotyczy korupcji i jest efektem działań ABW.

- PKN Orlen nie chce komentować informacji o zatrzymaniu przez ABW członka zarządu tej spółki i dwóch dyrektorów. Spółka zapewnia, że będzie współpracować z organami sprawiedliwości w celu wyjaśnienia tej sprawy.

- Dwaj dyrektorzy PKN Orlen zatrzymani w środę przez ABW po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju - poinformowała w środę po południu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

d1vq4kl

- Premier Donald Tusk rozmawiał w środę z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Rozmowa telefoniczna, przeprowadzona na prośbę szefa brytyjskiego rządu, dotyczyła rozpoczynającej się w czwartek Rady Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

- Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na PO głosowałoby 36 proc. ankietowanych, na PiS - 19 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP. Powyżej progu wyborczego znalazłyby się też: Ruch Palikota, PSL i SLD. Do urn poszłoby 61 proc. respondentów.

- Mieczysław Kasprzak z PSL ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. deregulacji - dowiedziała się PAP ze źródeł w koalicji. Zmianami w prawie, które mają ułatwiać życie przedsiębiorcom, zajmie się prawdopodobnie też specjalna komisja; na jej czele może stanąć Adam Szejnfeld (PO).

- Zbigniew Ziobro zapowiedział w środę, że Solidarna Polska nie zgodzi się na zmiany traktatowe w UE ograniczające suwerenność Polski. Apelował też do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o poparcie stanowiska SP dotyczące najbliższego szczytu UE w Brukseli 8-9 grudnia.

d1vq4kl

- Do marszałek Sejmu ma wpłynąć pismo Ruchu Palikota ws. powołania stałej komisji ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Celem komisji ma być "dążenie do równości kobiet i mężczyzn we wszelkich dziedzinach". Przedstawiciele innych partii podchodzą do tej inicjatywy sceptycznie.

- Resort zdrowia ma przedstawić 16 grudnia Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmian w przepisach dotyczących wypisywania recept na leki refundowane - powiedział PAP prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

- Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach polskich reprezentacji przewiduje przygotowany przez prezydenta projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych i ustawy o sporcie. Projekt w środę został skierowany do Sejmu.

- Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów, wprowadzającą m.in. okresowe oceny pracy sędziów i osobny pion administracyjnych pracowników sądów. Rada podjęła taką decyzję na środowym posiedzeniu.

d1vq4kl

- 21 grudnia odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie zamieszek 11 listopada na ulicach Warszawy - poinformował w środę przewodniczący tej komisji Marek Biernacki (PO). Wnioskowały o to kluby PiS i Solidarnej Polski.

- Wznowiony został ruch pociągów między stacjami Sopot-Wyścigi i Sopot. Przez ok. godzinę nie jeździły one na tej trasie, po tym jak podczas prac budowlanych robotnicy znaleźli 30 kg dynamitu.

- Do końca stycznia został przedłużony proces Jacka U. oskarżonego o zabójstwo 14-letniej Eweliny S. ze Służewa (woj. kujawsko-pomorskie). Sąd uznał za konieczne przesłuchanie biegłych psychiatrów, którzy przygotowywali ekspertyzy na potrzeby śledztwa.

- 49-letni Mariusz T., odbywający karę 25 lat więzienia za zabójstwo pod koniec lat 80. czterech chłopców, decyzją sądu zostanie poddany tzw. chemicznej kastracji. Morderca i pedofil ma wyjść z więzienia prawdopodobnie na początku 2014 roku.

- Po pierwszych intensywnych opadach śniegu w środę zablokowana jest droga krajowa nr 8 w okolicach Zieleńca (Dolnośląskie) - samochody ciężarowe nie mogą podjechać pod wzniesienia. Policja apeluje o omijanie trasy w tym rejonie.

- Będzie dochodzenie w sprawie incydentu, do jakiego doszło w czerwcu w trakcie procesji Bożego Ciała w Łodzi. Podczas uroczystości do wiernych dołączył lokalny artysta w przebraniu motyla. Łódzki sąd uchylił decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania.

(PAP)

pif/ now/ asa/

d1vq4kl

Podziel się opinią

Share
d1vq4kl
d1vq4kl