Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 10 maja, 20.00
...
10.05.2011 | aktual.: 10.05.2011 20:23
10.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk zaproponował Bartoszowi Arłukowiczowi - dotychczas posłowi klubu SLD, który nie należał jednak do tej partii - współpracę w rządzie. Bartosz Arłukowicz zrezygnował we wtorek z członkostwa w klubie SLD - poinformował PAP rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.
- W kopalni "Krupiński" piątą dobę trwają poszukiwania ratownika, który zaginął pod ziemią podczas akcji ratowniczej po zapłonie metanu. W jego odnalezieniu nie pomógł, jak dotąd, szkolony do szukania ludzi pies. Gdy warunki pozwolą, pies znów weźmie udział w akcji.
- Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że w sprawie bezpieczeństwa na stadionach oczekuje od instytucji i wszystkich ludzi dobrej woli bezwarunkowego wsparcia. Dodał, że w środę spotka się w tej sprawie z szefami klubów piłkarskiej ekstraklasy.
- Premier Donald Tusk powiedział, że chciałby, by reforma emerytur mundurowych została przeprowadzona przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Przyznał, że rozważany jest pomysł włączenia mundurowych do systemu powszechnego, ale rząd obecnie nie zamierza tego proponować.
- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział we wtorek, że rząd wspiera działania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który w związku z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej w połowie maja ma udać się do Moskwy.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział szybką ścieżkę legislacyjną dla propozycji zmian w prawie dotyczących bezpieczeństwa na stadionach. Jak dodał, możliwa jest w tej sprawie współpraca z opozycją.
- Policjanci zatrzymali nieformalnego szefa kibiców Legii Piotra Staruchowicza pseud. "Staruch" - dowiedziała sie nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy.
- Po ubiegłotygodniowych burdach w Bydgoszczy policja zatrzymała we wtorek 26 pseudokibiców. Zwolniono ich po zastosowaniu środków zapobiegawczych. Premier zapowiedział spotkanie z szefami klubów ekstraklasy. SLD chce informacji rządu o bezpieczeństwie na stadionach.
- Skompletowano dowody pozwalające na postawienie zarzutów 33 uczestnikom zajść na stadionie podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski - poinformowała bydgoska prokuratura.
- Trzech polskich żołnierzy zostało we wtorek rannych w Afganistanie. Przebywają w szpitalu w Ghazni. Ich stan lekarze określają jako stabilny - poinformował PAP mjr Szczepan Głuszczak z sekcji informacyjno-prasowej Polskich Sił Zadaniowych ISAF.
- Krakowską listę kandydatów PO do Sejmu otworzy poseł Ireneusz Raś, poseł Jarosław Gowin będzie trzeci - tak według informacji, które uzyskała PAP od działaczy Platformy, ma wyglądać lista zaproponowana przez władze regionu.
- Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o kontroli w administracji rządowej, który zakłada poprawę efektywności tej kontroli. Według Centrum Informacyjnego Rządu nowe przepisy mają przyczynić się do budowy sprawnego państwa i zwiększyć zaufanie obywateli do jego organów.
- Przed Sądem Okręgowym w Katowicach ruszył we wtorek proces byłego prezydenta Zabrza Jerzego G., oskarżonego o zabójstwo wierzyciela. Według prokuratury, Lech F. zginął, bo G. był mu winien pieniądze i nie był w stanie zwrócić długu.
- Niewiele ponad kwadrans trwało wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Krzysztofa Olewnika. Posłowie umówili się, że do końca tygodnia złożą poprawki, a raport końcowy komisja przyjmie za tydzień.
- Będziemy się starali otwierać Platformę Obywatelską na inne środowiska - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z posłem klubu SLD Bartoszem Arłukowiczem.
- 31-letniego mężczyznę zatrzymała policja w Lubinie w związku z ubiegłotygodniową pikietą przed KGHM Polska Miedź S.A. To już piąta osoba zatrzymana w tej sprawie przez policję.
- 83 proc. badanych ocenia pozytywnie członkostwo Polski w Unii Europejskiej; negatywną opinię na ten temat ma 11 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w związku z siódmą rocznicą przystąpienia Polski do UE.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wnioskuje o odwołanie głównego inspektora pracy Tadeusza Zająca i powołanie w jego miejsce Anny Tomczyk. O opinię w tej sprawie poprosił obradującą we wtorek Radę Ochrony Pracy.
- Budżet, ustawy zdrowotne, Prawo atomowe, odwrócony kredyt hipoteczny - to niektóre spośród kilkudziesięciu priorytetowych projektów ustaw, do uchwalenia których PO chciałaby doprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu.
- Sześć połączonych ze sobą kolorowych strzałek, które przypominają trzymające się za ręce postacie i flaga Polski, taka jak w legendarnym napisie "Solidarność" - to logo polskiej prezydencji, które we wtorek zaprezentował premier Donald Tusk.
- Postępowanie w sprawie tzw. afery hazardowej przeprowadzono w sposób prawidłowy, a podjęta na początku kwietnia decyzja o jego umorzeniu była trafna - wynika z przeprowadzonej w warszawskiej prokuraturze apelacyjnej analizy tego śledztwa.
- Sprawa Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce, trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - potwierdził we wtorek w rozmowie z PAP jego pełnomocnik mec. Mikołaj Pietrzak.
- W ciągu ostatniego roku seminaria duchowne odnotowały 15-proc. spadek liczby powołań do kapłaństwa, a liczba powołań do zakonu zmniejszyła się o ok. 25-proc. - poinformował krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Dziewiecki.
- Jak wynika z danych ZUS, rośnie liczba mężczyzn korzystających z urlopów ojcowskich: w styczniu zeszłego roku na urlopie ojcowskim było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys.,w tym roku, w styczniu i lutym z urlopów skorzystało już 3,1 tys. ojców.
- Szef Solidarności w łódzkim MPK zarzuca prezydent Łodzi, że naraziła życie i zdrowie pasażerów, bo na utrzymanie i remonty torów tramwajowych przeznaczonych zostało za mało pieniędzy. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście.
- Sąd Rejonowy Lublin-Zachód umorzył we wtorek sprawę b. prokuratora apelacyjnego w Lublinie Roberta B. oskarżonego o nieumyślną utratę broni. Jego pistolet przepadł w 2006 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.
- Liczne prezenty i życzenia 200 lat szczęśliwego życia dostała najstarsza szczecinianka Łucja Sobolewska, która we wtorek ukończyła 110 lat. W Szczecinie żyją 53 osoby, które przekroczyły 100 lat - poinformował Robert Grabowski z tamtejszego magistratu.
- Ponad 50 muzeów i galerii z Gdańska i okolicznych miast przygotowało specjalny program na Europejską Noc Muzeów. Na statku "Sołdek" zaplanowano "Gwiezdne Wojny", a Europejskie Centrum Solidarności przypomni PRL-owską rzeczywistość kartek żywnościowych.(PAP)
pif/ asa/ osz/