Trwa ładowanie...
d1v8i0s
d1v8i0s

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 13 marca, 17.00

...
Share
d1v8i0s

13.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach kodeksu karnego skarbowego i zastąpienie sankcji karnych np. mandatami administracyjnymi. Zamierzeniem jest przedstawienie w połowie tego roku projektu nowelizacji przepisów.

- Resort sprawiedliwości chce deregulacji zawodów z branż: górniczej, kolejowej (także tych związanych z metrem warszawskim), finansowej i profesji podległych resortowi kultury. Nie przewiduje zaś zmian w wymogach dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

d1v8i0s

- Jarosław Kaczyński przedstawił we wtorek propozycje PiS ws. deregulacji. Według PiS powinno zostać otwartych 200 zawodów. Kaczyński zadeklarował, że jego partia jest gotowa do współpracy z PO w sprawie zmiany konstytucji w kwestii deregulacji.

- Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dyskryminuje niepubliczne ośrodki adopcyjne - uważają posłowie PiS, którzy złożyli w związku z tym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. W myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny jest marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat. Ośrodki funkcjonujące przed wejściem ustawy w życie zostały zlikwidowane, a w ich miejsce powołano nowe. Adopcje są teraz zadaniem zleconym, na które marszałkowie dostają pieniądze z budżetu państwa.

- 57 proc. ankietowanych Polaków uważa, że Unia Europejska zmierza w dobrym kierunku, by wyjść z kryzysu i stawić czoła nowym, globalnym wyzwaniom; przeciwnego zdania jest 21 proc. - wynika z Eurobarometru przeprowadzonego jesienią 2011 roku.

- Wojewodowie wydali już ok. 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w Polsce. Jak dotąd najwięcej pozytywnych decyzji otrzymali obywatele Ukrainy - 285, Armenii - 127 i Wietnamu - 116. Wnioski można składać do 2 lipca 2012 r.

d1v8i0s

- Dyżurny ruchy ze Starzyn, podejrzany o nieumyślne spowodowanie katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, trafi na miesięczną obserwację sądowo-psychiatryczną w warunkach szpitalnych. Tak zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Częstochowie, uwzględniając wniosek prokuratury w tej sprawie.

- PO prawdopodobnie nie uda się zebrać 276 głosów potrzebnych w Sejmie do postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - przyznają źródła PAP we władzach partii. Inicjatywy PO nie zamierza poprzeć PSL. Nie wdajemy się w wojny - mówi poseł Stronnictwa.

- W środę po południu w Warszawie odbędzie się organizowana przez PiS manifestacja w proteście przeciwko planom rządu dot. wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wprowadzenia paktu fiskalnego. Według Joachima Brudzińskiego, takich demonstracji może być więcej. (PAP)

amp/ jtt/

d1v8i0s

Podziel się opinią

Share
d1v8i0s
d1v8i0s