Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 15 listopada, 17.00
...
15.11.2011 | aktual.: 15.11.2011 17:23
15.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Umowa koalicyjna zawarta w 2007 roku przez PO i PSL nadal obowiązuje - powiedział we wtorek lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak. Pytany o umowę wiceszef PO Grzegorz Schetyna odpowiada: "dziś tak" i dodaje, że jeśli będzie potrzeba, by ją zmienić, to nie będzie problemu.
- W ciągu kilku najbliższych dni Sąd Koleżeński PiS wezwie Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego na posiedzenie, na którym rozpatrzy ich odwołanie od decyzji o wykluczeniu z partii - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS. Według informacji PAP, posiedzenie sądu ws. wyrzuconych z PiS europosłów odbędzie na pewno przed zaplanowanym na 26 listopada posiedzeniem Rady Politycznej partii, być może już w najbliższy piątek.
- Nowo wybrani parlamentarzyści znaleźli się w internetowych katalogach osób publicznych IPN, gdzie ujawniono zapisy archiwalne służb PRL na ich temat. Nowe wpisy dotyczą nowo wybranych 139 posłów i senatorów. Są tam zapisy m.in. o posłach Romanie Kotlińskim (Ruch Palikota) i Janie Tomaszewskim (PiS), wobec których ostatnio formułowano zarzuty o związki ze służbami PRL, czemu oni zaprzeczali.
- Firma Aplisens, producent aparatury kontrolno-pomiarowej, wybuduje w Radomiu nową fabrykę urządzeń do pomiaru ciśnienia, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. We wtorek firma kupiła od miasta działkę, na której powstanie zakład.
- Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera ds. ograniczenia biurokracji Adam Jasser, który we wtorek wziął udział w konferencji prasowej razem z przedstawicielami unijnej Grupy ds. Obciążeń Administracyjnych.
- Fundacja Pro złożyła w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji. Według fundacji, działalność Nowickiej służyła interesom koncernów farmaceutycznych. Ponadto fundacja liczy, że Nowicka (Ruch Palikota) zrezygnuje z funkcji wicemarszałka Sejmu oraz z mandatu poselskiego.
- Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej w artykule "Gazety Wyborczej" pt. "Jak PiS polował na Wałęsę". Doniesienie złożył b. szef ABW Bogdan Święczkowski.
- Osoby, które znęcają się nad rodziną, będą mogły być wyeksmitowane - nawet zimą - do noclegowni lub schroniska - umożliwi to nowela ustawy o ochronie praw lokatorów, która zacznie obowiązywać od środy. Nowelizacja zmieni przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów oraz kodeksu postępowania cywilnego. Tak jak dotychczas eksmitować będzie można wyłącznie osoby, wobec których jest prawomocny wyrok w tej sprawie.
- Na PO zagłosowałoby 42 proc. osób deklarujących udział w wyborach, na PiS - 21 proc. - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Na głosy 9 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów mógłby liczyć Ruch Palikota. SLD i PSL uzyskały w sondażu po 7 proc. poparcia.
- 60 proc. Polaków jest zdania, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia swoje obowiązki - wynika z sondażu TNS OBOP. Pracę rządu dobrze ocenia 35 proc. badanych. Oceny na temat pracy premiera Donalda Tuska są podzielone: 45 proc. ocenia ją źle, 44 proc. dobrze.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przybył we wtorek po południu do Wrocławia na trójstronne spotkanie z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem.
- Od stycznia będą obowiązywały nowe wzory recept lekarskich. Znajdą się na nich m.in. informacje dotyczące odpłatności pacjenta za leki; do tej pory nie było na nich takich danych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.
- W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano 663 powikłań po wszczepieniu endoprotez stawowych, w tym 85 zgonów; powikłania wystąpiły w 1,34 proc. wszystkich przeprowadzonych zabiegów tego rodzaju - wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Centralne Biuro Korupcyjne prowadzi kontrolę w Wolińskim Parku Narodowym - poinformował we wtorek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Jak napisał rzecznik w przesłanym PAP oświadczeniu "agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą kontrolę prawidłowości gospodarowania mieniem przez dyrekcję Wolińskiego Parku Narodowego z siedzibą w Międzyzdrojach w okresie od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia zakończenia czynności kontrolnych".
- Skazanie dziennikarza w procesie cywilnym za to, że nie dochował należytej staranności w przygotowaniu artykułu nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującej wolność słowa - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
- Na ponad 250 tys. zł wstępnie oszacowano straty policji po zamieszkach podczas Święta Niepodległości - poinformowała we wtorek Komenda Stołeczna Policji. Z kolei TVN, któremu spalono m.in. wóz transmisyjny, stracił w piątek ok. 2 mln zł.
amp/ ana/