Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 15 listopada, 20.10

...

15.11.2011 | aktual.: 15.11.2011 20:38

15.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) uważa, że zeznania prokuratora Marka Wełny potwierdzają "obiegową wiedzę", że w latach 2005-2007 - za rządów PiS - były zbierane "haki" na opozycję i że prokuratura zajmowała się walką polityczną.

- Pod auspicjami prezydenta i z jego udziałem z Placu Trzech Krzyży mógłby w przyszłym roku wyruszyć w kierunku Belwederu wspólny Marsz Niepodległości - powiedział we wtorek w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Niekompetencję i brutalne działania zarzucają policji organizatorzy piątkowego Marszu Niepodległości. Złożyli też do prokuratury doniesienie na komendanta stołecznego. Mogłoby dojść do nieszczęścia, gdyby nie postawa funkcjonariuszy - odpowiada policja.

- Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk uzyskały najwyższe noty w tegorocznym badaniu nt. atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski - poinformowali we wtorek na konferencji prasowej autorzy raportu. Opracowali go eksperci m.in. z SGH i Politechniki Koszalińskiej.

- Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie skopania demonstranta przez policjanta podczas zajść w Święto Niepodległości. Zaapelowała do pokrzywdzonego, aby zgłosił się. Prokuratury prowadzą już kilkanaście śledztw w sprawie piątkowych zajść.

- Stołeczna prokuratura ma już zeznania wszystkich członków komisji wyborczej z Brukseli, gdzie podczas wyborów prezydenckich z 2010 r. do urny wrzucono 98 kart do głosowania więcej niż ich wydano. W śledztwie ma być przesłuchana jeszcze jedna osoba.

- Urząd Lotnictwa Cywilnego wybrał firmę, która od końca marca 2012 r. będzie koordynować rozkłady lotów na warszawskim lotnisku, aby przewoźnicy nie przekraczali m.in. norm hałasu. Na czas Euro 2012 podobna koordynacja będzie też w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu.

- Chcemy zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy refundacyjnej dot. kar finansowych dla lekarzy - powiedział we wtorek PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Dodał, że oficjalną decyzję w tej sprawie zarząd OZZL podejmie w najbliższych dniach. Związkowcy chcą zaskarżyć przepisy dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta lub niezgodnej z listą leków refundowanych (mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia).

- Planowanie wizyty u lekarza specjalisty przez internet, elektroniczna kartoteka pacjenta - to niektóre z założeń Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, które m. in. były omawiane na konferencji, poświęconej innowacjom informatycznym w ochronie zdrowia.

- Dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i kar pieniężnych żąda prokurator dla byłego prezydenta miasta Mariana Jurczyka i jego ówczesnego zastępcy Dariusza Wieczorka. Chodzi o narażenie miasta na straty finansowe. Sprawa toczy się przed sądami od 2006 r.

- Z apelem o natychmiastową dymisję i złożenie mandatu zwrócili się we wtorek do podejrzanego o korupcję prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza działacze lokalnej PO. Pismo w tej sprawie złożyli w magistracie.

- Archeolodzy zakończyli badania szczątków kilkuset osób pochowanych w XVIII i XIX wieku, na które natrafiono przy budowie obwodnicy Olecka. Ekspertyzy antropologiczne pośrednio potwierdziły miejscowe podania, że pochowano tam grupę żołnierzy napoleońskich.

- Centra handlowe z Katowic, Krakowa, Lublina, Szczecina, Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentują się na rozpoczynających się 16 listopada światowych targach nieruchomości handlowych MAPIC w Cannes.

- Na ponad 250 tys. zł wstępnie oszacowano straty policji po zamieszkach podczas Święta Niepodległości - poinformowała we wtorek Komenda Stołeczna Policji. Z kolei TVN, któremu spalono m.in. wóz transmisyjny, stracił w piątek ok. 2 mln zł.

- Umowa koalicyjna zawarta w 2007 roku przez PO i PSL nadal obowiązuje - powiedział we wtorek lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak. Pytany o umowę wiceszef PO Grzegorz Schetyna odpowiada: "dziś tak" i dodaje, że jeśli będzie potrzeba, by ją zmienić, to nie będzie problemu.

- W ciągu kilku najbliższych dni Sąd Koleżeński PiS wezwie Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego na posiedzenie, na którym rozpatrzy ich odwołanie od decyzji o wykluczeniu z partii - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS. Według informacji PAP, posiedzenie sądu ws. wyrzuconych z PiS europosłów odbędzie na pewno przed zaplanowanym na 26 listopada posiedzeniem Rady Politycznej partii, być może już w najbliższy piątek.

- Nowo wybrani parlamentarzyści znaleźli się w internetowych katalogach osób publicznych IPN, gdzie ujawniono zapisy archiwalne służb PRL na ich temat. Nowe wpisy dotyczą nowo wybranych 139 posłów i senatorów. Są tam zapisy m.in. o posłach Romanie Kotlińskim (Ruch Palikota) i Janie Tomaszewskim (PiS), wobec których ostatnio formułowano zarzuty o związki ze służbami PRL, czemu oni zaprzeczali.

- Firma Aplisens, producent aparatury kontrolno-pomiarowej, wybuduje w Radomiu nową fabrykę urządzeń do pomiaru ciśnienia, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. We wtorek firma kupiła od miasta działkę, na której powstanie zakład.

- Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera ds. ograniczenia biurokracji Adam Jasser, który we wtorek wziął udział w konferencji prasowej razem z przedstawicielami unijnej Grupy ds. Obciążeń Administracyjnych.

- Fundacja Pro złożyła w Prokuraturze Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji. Według fundacji, działalność Nowickiej służyła interesom koncernów farmaceutycznych. Ponadto fundacja liczy, że Nowicka (Ruch Palikota) zrezygnuje z funkcji wicemarszałka Sejmu oraz z mandatu poselskiego.

- Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej w artykule "Gazety Wyborczej" pt. "Jak PiS polował na Wałęsę". Doniesienie złożył b. szef ABW Bogdan Święczkowski.

- Osoby, które znęcają się nad rodziną, będą mogły być wyeksmitowane - nawet zimą - do noclegowni lub schroniska - umożliwi to nowela ustawy o ochronie praw lokatorów, która zacznie obowiązywać od środy. Nowelizacja zmieni przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów oraz kodeksu postępowania cywilnego. Tak jak dotychczas eksmitować będzie można wyłącznie osoby, wobec których jest prawomocny wyrok w tej sprawie.

- Na PO zagłosowałoby 42 proc. osób deklarujących udział w wyborach, na PiS - 21 proc. - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Na głosy 9 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów mógłby liczyć Ruch Palikota. SLD i PSL uzyskały w sondażu po 7 proc. poparcia.

- 60 proc. Polaków jest zdania, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia swoje obowiązki - wynika z sondażu TNS OBOP. Pracę rządu dobrze ocenia 35 proc. badanych. Oceny na temat pracy premiera Donalda Tuska są podzielone: 45 proc. ocenia ją źle, 44 proc. dobrze.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przybył we wtorek po południu do Wrocławia na trójstronne spotkanie z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem.

- Od stycznia będą obowiązywały nowe wzory recept lekarskich. Znajdą się na nich m.in. informacje dotyczące odpłatności pacjenta za leki; do tej pory nie było na nich takich danych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

- W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano 663 powikłań po wszczepieniu endoprotez stawowych, w tym 85 zgonów; powikłania wystąpiły w 1,34 proc. wszystkich przeprowadzonych zabiegów tego rodzaju - wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Centralne Biuro Korupcyjne prowadzi kontrolę w Wolińskim Parku Narodowym - poinformował we wtorek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Jak napisał rzecznik w przesłanym PAP oświadczeniu "agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą kontrolę prawidłowości gospodarowania mieniem przez dyrekcję Wolińskiego Parku Narodowego z siedzibą w Międzyzdrojach w okresie od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia zakończenia czynności kontrolnych".

- Skazanie dziennikarza w procesie cywilnym za to, że nie dochował należytej staranności w przygotowaniu artykułu nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującej wolność słowa - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

- Zła sytuacja na rynku pracy i bezrobocie mogą sprzyjać mobbingowi w pracy - mówili uczestnicy konferencji "Mobbing w białych rękawiczkach", która we wtorek rozpoczęła się w Krakowie.

- Zielonogórska prokuratura apeluje o pomoc, głównie do kolekcjonerów, w odzyskaniu pamiątek należących do weterana bitwy o Anglię Edwarda Jaworskiego. W 2008 r. padł on ofiarą oszusta, stracił brytyjskie odznaczenie i książkę lotów pilota wojskowego.

amp/ ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)