Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 17 listopada, 20.00

...

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Ponad 41 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę zarejestrowano w Polsce w drugim tygodniu listopada. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 3,6 tys. - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Od 8 do 15 listopada 2009 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 41 tys. 96 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 13,5 na 100 tys. osób. To największa liczba zachorowań o tej porze roku w ostatnich latach.

- Komitet pandemiczny podjął decyzję, że od 75 do 80 tys. kuracji leku antywirusowego Tamiflu z zakupionych rezerw trafi do aptek, tak by lekarze pierwszego kontaktu mogli wdrożyć leczenie antywirusowe. Dokładne instrukcje w tym zakresie lekarze dostaną w najbliższym czasie - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz

- Przepisy ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym powinny obowiązywać nie tylko w tym roku, ale także w 2010 - uznali we wtorek posłowie sejmowej komisji finansów publicznych.

- Polsko-słowacko-czeskie konsorcjum firm Polimex-Mostostal S.A., Doprastav AS oraz Metrostav AS zostało wybrane w przetargu na wykonawcę 23-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Szarowem a Brzeskiem w Małopolsce.

- Chętni na zakup majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie mają czas do 18 listopada na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach - powiedział PAP zarządca kompensacji Roman Nojszewski. Na 26 listopada zaplanowano przetargi na majątek gdyńskiego zakładu, a dzień później - szczecińskiego.

-Jeśli podatek z tytułu odsetek od środków na lokacie bankowej jest niższy niż 50 groszy, bank nie musi go pobierać. Wówczas i podatnik nie musi go wykazywać w deklaracji - wynika z informacji przesłanej we wtorek PAP przez Ministerstwo Finansów.

- W listopadzie pogorszyły się notowania rządu i premiera - wynika z najnowszego sondażu CBOS przekazanego we wtorek PAP. Do zwolenników obecnego rządu zalicza się 34 proc. dorosłych Polaków - 4 punkty proc. mniej niż w październiku. Z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk zadowolonych jest 41 proc. ankietowanych - o 6 punktów proc. mniej niż przed miesiącem. Jako przeciwników rządu Donalda Tuska określa siebie 27 proc. ankietowanych; obojętność wobec rządu deklaruje 35 proc. Oznacza to, że grono przeciwników rządu zwiększyło się w stosunku do badania z ubiegłego miesiąca o 2 punkty proc., o tyle samo wzrosła grupa osób obojętnych.

- Nowe kategorie prawa jazdy: AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe) oraz A2 (uprawniające do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 46 KM), kursy reedukacyjne dla kierowców, obowiązek wymiany do 2033 r. praw jazdy - takie zapisy znalazły się w założeniach do projektu ustawy o kierujących pojazdami, które we wtorek przyjął rząd. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, w przedstawionych przez ministra infrastruktury propozycjach zawarto przepisy dotyczące uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, nadzoru nad kierowcami oraz sposobu przeprowadzania i kontroli szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców.

- W latach 2003-2008 wpływy do budżetu z tytułu podatku od gier i zakładów wzajemnych wzrosły ponaddwukrotnie: z ok. 696 mln zł w 2003 roku do 1 mld 405 mln zł w 2008 roku - poinformowała podczas posiedzenia komisji śledczej ds. afery hazardowej wiceminister finansów, Elżbieta Suchocka-Roguska. We wtorek Suchocka-Roguska przedstawiła informację resortu finansów nt. wpływów podatkowych z hazardu w latach 2003-2009.

- Do 10 grudnia Trybunał Konstytucyjny odroczył badanie konstytucyjności ustawy abonamentowej z 2005 roku. Powierza ona Poczcie Polskiej kontrolę nad rejestracją odbiorników radiowych i telewizyjnych; w przypadku wykrycia niezarejestrowanego odbiornika zobowiązuje także Pocztę do ustanowienia kary. Wniosek w tej sprawie skierował do TK przed rokiem Rzecznik Praw Obywatelskich. Janusz Kochanowski skierował ten wniosek w lipcu 2008 roku w trakcie debaty nad likwidacją abonamentu radiowo-telewizyjnego. PO przekonywała wówczas, że nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych to początek reformy źle ściąganej, marnotrawionej daniny. Z kolei PiS uważało, że likwidacja abonamentu to nieprzemyślane rozwiązanie, które może zagrozić bytowi mediów publicznych.

- Lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy alarmują, że w ciągu najbliższych dni szpitale zaczną pracować w systemie ostrodyżurowym, nie będą wykonywane planowane zabiegi - tak jak podczas strajku. Podkreślają jednak, że spowodowane jest to tragiczną sytuacją finansową w służbie zdrowia, a nie protestem lekarzy.

- Z Warszawy do Łodzi będzie przeniesione śledztwo w sprawie zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały w 1998 r. - zdecydował Prokurator Krajowy. Uznał, że po 11 latach śledztwo wymaga "nowego spojrzenia", a łódzka prokuratura ma dokonać swoistego "bilansu otwarcia".

- Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński zapowiedział we wtorek, że "w ciągu kilku dni, na pewno do końca listopada" złoży pozew do sądu, w którym zaskarży działania CBA pod kierownictwem Pawła Wojtunika. Kamiński domaga się wydania mu świadectwa służby w Biurze.

- Zarzut niegospodarności i prania brudnych pieniędzy postawiła we wtorek krakowska prokuratura prezesowi jednej z krakowskich spółek Pawłowi R., zatrzymanemu przez funkcjonariuszy CBA - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

- B. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, prezydent USA Barack Obama oraz królowa Jordanii Rania - to niektórzy z nagrodzonych w tym roku medalem "Zasłużony dla Tolerancji". Ich wręczenie odbyło się we wtorek w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Nagrody przyznaje istniejąca od 1993 r. Fundacja Ekumeniczna "Tolerancja".

- Wybitny polski malarz współczesny, prof. Marian Poźniak, zmarł w wieku 86 lat w nocy w jednym z wrocławskich szpitali - poinformował PAP we wtorek wnuk artysty Piotr Krzywoszyński. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)