Trwa ładowanie...
d3fet5y

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 17 maja, 17.00

...

d3fet5y
d3fet5y

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że konieczna jest ustawa poprawiająca zasady stanowienia prawa. Podczas wtorkowego zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego zapowiedział, że podejmie próbę inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

- Premier Donald Tusk "jedynką" w Warszawie, szef MSZ Radosław Sikorski w Bydgoszczy, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna w Legnicy, Bartosz Arłukowicz w Szczecinie, Bogdan Klich do Senatu z Krakowa - to niektórzy kandydaci PO w wyborach parlamentarnych.

- PiS jeszcze we wtorek ma złożyć wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz. Uważa ją za złą minister, fatalnie ocenianą przez Polaków. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił też, alternatywny dla rządowego, plan naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

d3fet5y

- Klub SLD jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich. Jak podkreśliła wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska, jest to propozycja dla par hetero- i homoseksualnych, a dotyczy "spraw życia codziennego".

- SLD nie ma w Sejmie sprzymierzeńca ws. projektu ustawy o związkach partnerskich. Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz ocenia, że projekt narusza konstytucję. Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, propozycje SLD to afirmacja homoseksualizmu. PSL i PJN mówią o "grze wyborczej".

- Cele polskiej prezydencji, współpraca w NATO oraz ewentualne francuskie inwestycje w polski przemysł obronny to tematy rozmów ministrów obrony Polski i Francji - Bogdana Klicha i Gerarda Longueta. Jak powiedział Klich, oba kraje widzą wspólne interesy. Ministrowie spotykali się ze sobą w poniedziałek i wtorek - rozmowy dotyczyły zarówno relacji dwustronnych, jak i współpracy w ramach NATO i UE.

- Z powodu przedawnienia pion śledczy IPN umorzył śledztwo w sprawie esbeckich "fałszywek" mających skompromitować szefa rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, m.in. rzekomą współpracą z hitlerowcami. Powodem umorzenia było przedawnienie karalności czynu - poinformował we wtorek PAP prok. Piotr Dąbrowski, naczelnik pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN.

d3fet5y

- W środę Trybunał Konstytucyjny ma wznowić badanie wniosku SLD w sprawie konstytucyjności byłej Komisji Majątkowej. Przez ponad 20 lat zwracała ona Kościołowi katolickiemu mienie zagrabione w PRL - od jej decyzji, niekonsultowanych z samorządami, nie było odwołań.

- Udział parlamentarzystów PiS w zjeździe organizacji Jana Kobylańskiego musi być jeszcze badany - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na razie nie ma wniosku o ich ukaranie. Na zjeździe padły hasła antysemickie i obrażono pamięć Lecha Kaczyńskiego.

- PO i PSL będą bronić minister zdrowia Ewy Kopacz, którą chce odwołać PiS. Ich zdaniem, wniosek PiS jest bezzasadny i wpisany w kampanię wyborczą. SLD, choć krytycznie ocenia minister, jeszcze nie zdecydował, czy poprze wniosek. Wypowiedzi polityków PJN w tej sprawie są sprzeczne.

d3fet5y

- Sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika przyjęła we wtorek raport końcowy ze swych prac. Raport został przyjęty jednogłośnie. Wcześniej jednogłośnie, w łącznym głosowaniu, przyjęto 72 poprawki precyzujące do raportu. Raport na forum Sejmu przedstawiał będzie przewodniczący komisji Marek Biernacki (PO).

- Zakaz noszenia broni w wybrane dni i wybranych miastach przewiduje projekt rozporządzenia MSWiA, które ministerstwo skierowało niedawno do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ma związek z polską prezydencją, która przypada w drugiej połowie 2011 r.

- CBA zatrzymało Kazimierę T., 55-letnią wójt, najbogatszej gminy w Polsce - Kleszczów w województwie łódzkim. Kobieta - według ustaleń funkcjonariuszy zamieszana była w nielegalną sprzedaż ziemi. Wraz z wspólnikami, mogła na tym zarobić blisko 5 mln zł. Jak powiedział PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, panią wójt zatrzymali agenci biura w jej domu. W tym samym czasie funkcjonariusza ABW, którzy wspólnie z CBA wyjaśniają tę sprawę, zatrzymali mężczyznę, z którym współpracowała.

d3fet5y

- Wielkopolska policja opublikowała we wtorek w internecie zdjęcia 51 pseudokibiców z regionu, którzy wzięli udział w zamieszkach 3 maja podczas piłkarskiego finału Pucharu Polski na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Publikacja ma pomóc w ustaleniu ich tożsamości.

- MSWiA skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt specustawy dot. Euro 2012. "Chcielibyśmy, aby projekt trafił pod obrady Komitetu jeszcze w tym tygodniu" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

- Jedynie 16 proc. młodych Polaków w ciągu ostatniego roku angażowała się w wolontariat - wynika z badań Eurobarometru, przedstawionych we wtorek w Warszawie na konferencji: "Młodzież ma głos". To jeden z najniższych wyników wśród młodzieży z 27 krajów Unii Europejskiej. Konferencja została zorganizowana z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który trwa od 15 do 21 maja. Badanie przeprowadzono w ramach strategii Komisji Europejskiej "Mobilna młodzież".

d3fet5y

- Likwidację odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych zakłada projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który we wtorek przyjął rząd. Nowe przepisy zwiększają kary za utrudnianie czynności komorniczych.

- Pięciuset młodych naukowców odbędzie dwumiesięczny staż w najlepszych amerykańskich uczelniach - poinformowała we wtorek Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Długa droga do polskiego obywatelstwa, brak możliwości udziału w życiu politycznym, ograniczenia na rynku pracy, system edukacji niedostosowany do potrzeb cudzoziemców - według raportu MIPEX to niektóre z problemów, z którymi muszą borykać się imigranci w naszym kraju. Raport MIPEX (Migrant Integration Policy Index), pokazujący warunki integracji imigrantów w 31 krajach Europy i Ameryki Północnej, zaprezentowano we wtorek na konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych i British Council w Polsce.

d3fet5y

- We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii. Z tej okazji w kilku miastach Polski - m.in. w Warszawie i Krakowie - odbędą się happeningi. 17 maja 1990 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie usunęła homoseksualizm z listy schorzeń psychicznych. W 2005 r. dzień ten ogłoszono Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia - IDAHO).

- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zbada, czy doszło do wycieku tematów maturalnych z matematyki w warszawskim LO im. Klementyny Hoffmanowej. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

- Sąd Najwyższy kolejny raz uchylił we wtorek immunitet sędzi Magdalenie P. z Gdańska; prokurator może jej zarzucić fałszywe oskarżenie innych osób i wydawanie orzeczeń po myśli adwokata, z którym była w związku.

- Nowojorskie i londyńskie orkiestry jazzowe, Nublu Orchestra i The Cinematic Orchestra, brytyjski gitarzysta jazz-rockowy z Anglii Jeff Beck, amerykańska wokalistka Cassandra Wilson oraz polscy muzycy wystąpią podczas Warsaw Summer Jazz Days 20011.

- 73-letni Rosjanin chciał wwieźć do Polski skórę chronionego niedźwiedzia brunatnego oraz czaszkę, prawdopodobnie tego samego zwierzęcia. Nielegalne przedmioty znaleziono w bagażniku jego auta, na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce (Podkarpackie).

- W ręce gliwickich policjantów trafił 17-latek, który po pijanemu "porwał" autobus komunikacji miejskiej wraz z pasażerami. Już po kilkudziesięciu metrach nastolatek uderzył w słup sygnalizatora. Nikomu nic się nie stało - podała we wtorek śląska policja.

(PAP)

amp/ asa/

d3fet5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fet5y