Trwa ładowanie...
d3d94i5
d3d94i5

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 19 lipca, 17.00

...
Share
d3d94i5

19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że ogłosi formalnie termin wyborów na początku sierpnia. Wyraził też nadzieję, że PKW poradzi sobie z problemem "falstartu w niektórych zachowaniach" partii politycznych, które rozpoczęły akcję billboardową oraz spotową. Dodał, że kontaktował się w tej sprawie z PKW.

- PO wstrzymuje - do czasu zinterpretowania materiałów przez PKW - akcję informacyjną "Polska w budowie" i zdejmuje banery oraz plakaty z wizerunkami swoich polityków - poinformował we wtorek koordynator przygotowań Platformy do kampanii wyborczej Jacek Protasiewicz.

d3d94i5

- Państwowa Komisja Wyborcza uważa, że prowadzona przez niektóre partie tzw. kampania informacyjna narusza prawo wyborcze - powiedział PAP sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. W konsekwencji - zaznaczył - PKW może odrzucić sprawozdania finansowe partii, które ją prowadzą, lub komitetów wyborczych.

- Prezydent Bronisław Komorowski zdementował wtorkowe doniesienia medialne, jakoby były premier Józef Oleksy został jego doradcą w sprawach związanych z ekologią.

- Dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; zdaniem 60 proc. respondentów polska gospodarka znajduje się w kryzysie; 38 proc. badanych sądzi, że w ciągu najbliższych lat materialne warunki życia pogorszą się - wynika z sondażu TNS OBOP.

- Po ubiegłomiesięcznym spadku, w lipcu CBOS odnotował poprawę notowań rządu - obecnie należą one do najlepszych w tym roku. Poparcie dla rządu deklaruje 38 proc. dorosłych Polaków (od czerwca wzrost o 6 punktów procentowych). Zwiększył się też poziom akceptacji premiera Donalda Tuska.

d3d94i5

- Kierująca TVP1 Iwona Schymalla złożyła we wtorek rezygnację. Zarówno ona, jak i Kancelaria Prezydenta zaprzeczają medialnym doniesieniom, by miało to związek z naciskami na "Wiadomości" za zbyt małe eksponowanie prezydenta. Prezes TVP o dymisji ma zdecydować w środę.

- Przepisy dotyczące ustalania opłat koncesyjnych są niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Badał on przepisy ustawy o Radiofonii i Telewizji i rozporządzenie do tej ustawy. Pytanie w tej sprawie skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

- Prezydent Bronisław Komorowski podziękował we wtorek wszystkim środowiskom politycznym za zawarcie kompromisu w sprawie zmian w konstytucji, dotyczących członkostwa Polski w UE. "Ten kompromis jest wartością samą w sobie" - podkreślił.

- Przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu nie trafi już projekt nowelizacji ustawy o rtv, która ma wdrożyć do polskiego prawa przepisy UE dotyczące usług na żądanie (VOD). Przed końcem kadencji do Sejmu nie wpłynie też projekt noweli Prawa prasowego.

d3d94i5

- O ochronie ofiar przestępstw w całej Unii Europejskiej i europejskim prawie regulującym e-handel rozmawiają we wtorek w Sopocie ministrowe sprawiedliwości państw UE.

- Była wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. Wyroki w zawieszeniu usłyszało też dwóch pozostałych oskarżonych.

- Z powodu złego zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, warszawski sąd zawiesił proces b. szefa MON oskarżonego za "sprawstwo kierownicze" zabójstwa robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.

- Jarosław Kaczyński gromadził materiały mające na celu kompromitację przedstawicieli innych partii politycznych - zeznał Andrzej Lepper w procesie, który lider PiS wytoczył Romanowi Giertychowi za jego słowa o "zbieraniu haków" na polityków przez byłego premiera.

d3d94i5

- Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę chińskiego konsorcjum Covec, na GDDKiA, która chce udzielić zamówienia z wolnej ręki na dokończenie po Covec dwóch odcinków A2 Stryków - Konotopa - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KIO Agnieszka Trojanowska.

- Senator Grzegorz Banaś (niezrz.) oświadczył we wtorek, że wystartuje do Senatu jako kandydat niezależny, bez względu na to, co postanowi Trybunał Konstytucyjny w sprawie Kodeksu wyborczego. Banaś uciął w ten sposób spekulacje, że będzie kandydatem świętokrzyskiej PO do Sejmu.

- Od początku wakacji w całym kraju utonęło już 87 osób. Tylko w minioną sobotę i niedzielę 16 - alarmują policjanci i apelują, by podczas wypoczynku nad wodą nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- W wyniku nawałnic, które w połowie lipca przeszły nad południowym Mazowszem, poszkodowanych zostało ok. 2,8 tys. gospodarstw rolnych; poszkodowanym gminom przekazano już 861 tys. zł - wynika z najnowszych danych mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. (PAP)

amp/ jtt/

d3d94i5

Podziel się opinią

Share
d3d94i5
d3d94i5