Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 19 lipca, 20.00
...
19.07.2011 | aktual.: 19.07.2011 20:23
19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wojewoda łódzki wystąpiła we wtorek do ministra SWiA o przyznanie kolejnych 3,6 mln zł na zasiłki celowe dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic w powiecie opoczyńskim. Środki te mają być przeznaczone na wypłatę zasiłków na remont i odbudowę budynków mieszkalnych.
- Rolnicy poszkodowani przez ulewne deszcze i huragany mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów klęskowych na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach. Do oprocentowania kredytów dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Jesienią komisarz UE ds. sprawiedliwości przedstawi Komisji Europejskiej projekt nowego dobrowolnego prawa, proponowanego przez Polskę, regulującego e-handel - ustalono we wtorek w Sopocie podczas nieformalnego spotkania unijnych ministrów sprawiedliwości.
- Przepis, który przewidywał kary m.in. za produkcję i przechowywanie symboli komunistycznych, tak samo jak faszystowskich i innych totalitarnych, jest niezgodny z ustawą zasadniczą - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK był zbyt ogólnikowy.
- Utworzenie organizacji kontrolującej rozpowszechnianie utworów audiowizualnych online na rynku europejskim to jedna z propozycji ekspertów, którzy o prawach autorskich w internecie dyskutowali we wtorek w Warszawie na konferencji "Kompetencje w kulturze".
- Agencja Taryfikacji będzie ustalać taryfy, na podstawie których wycenione zostaną świadczenia medyczne - zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. MZ we wtorek przekazało dokument do konsultacji.
- Geoffrey Notkin i Steve Arnold, łowcy meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men", rozpoczęli badania na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu. Podobne badania przeprowadzą także w okolicach Pułtuska.
- Na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał we wtorek krakowski sąd 30-letniego informatyka Michała K., oskarżonego o nawoływanie w internecie do niszczenia mienia poprzez spalenie biur wyborczych i poselskich PiS.
- Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał we wtorek porozumienie z samorządami, dzięki któremu w regionie przybędzie 140 miejsc w żłobkach - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek.
- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że ogłosi formalnie termin wyborów na początku sierpnia. Wyraził też nadzieję, że PKW poradzi sobie z problemem "falstartu w niektórych zachowaniach" partii politycznych, które rozpoczęły akcję billboardową oraz spotową. Dodał, że kontaktował się w tej sprawie z PKW.
- PO wstrzymuje - do czasu zinterpretowania materiałów przez PKW - akcję informacyjną "Polska w budowie" i zdejmuje banery oraz plakaty z wizerunkami swoich polityków - poinformował we wtorek koordynator przygotowań Platformy do kampanii wyborczej Jacek Protasiewicz.
- Państwowa Komisja Wyborcza uważa, że prowadzona przez niektóre partie tzw. kampania informacyjna narusza prawo wyborcze - powiedział PAP sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. W konsekwencji - zaznaczył - PKW może odrzucić sprawozdania finansowe partii, które ją prowadzą, lub komitetów wyborczych.
- Prezydent Bronisław Komorowski zdementował wtorkowe doniesienia medialne, jakoby były premier Józef Oleksy został jego doradcą w sprawach związanych z ekologią.
- Dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; zdaniem 60 proc. respondentów polska gospodarka znajduje się w kryzysie; 38 proc. badanych sądzi, że w ciągu najbliższych lat materialne warunki życia pogorszą się - wynika z sondażu TNS OBOP.
- Po ubiegłomiesięcznym spadku, w lipcu CBOS odnotował poprawę notowań rządu - obecnie należą one do najlepszych w tym roku. Poparcie dla rządu deklaruje 38 proc. dorosłych Polaków (od czerwca wzrost o 6 punktów procentowych). Zwiększył się też poziom akceptacji premiera Donalda Tuska.
- Kierująca TVP1 Iwona Schymalla złożyła we wtorek rezygnację. Zarówno ona, jak i Kancelaria Prezydenta zaprzeczają medialnym doniesieniom, by miało to związek z naciskami na "Wiadomości" za zbyt małe eksponowanie prezydenta. Prezes TVP o dymisji ma zdecydować w środę.
- Przepisy dotyczące ustalania opłat koncesyjnych są niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Badał on przepisy ustawy o Radiofonii i Telewizji i rozporządzenie do tej ustawy. Pytanie w tej sprawie skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
- Prezydent Bronisław Komorowski podziękował we wtorek wszystkim środowiskom politycznym za zawarcie kompromisu w sprawie zmian w konstytucji, dotyczących członkostwa Polski w UE. "Ten kompromis jest wartością samą w sobie" - podkreślił.
- Przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu nie trafi już projekt nowelizacji ustawy o rtv, która ma wdrożyć do polskiego prawa przepisy UE dotyczące usług na żądanie (VOD). Przed końcem kadencji do Sejmu nie wpłynie też projekt noweli Prawa prasowego.
- O ochronie ofiar przestępstw w całej Unii Europejskiej i europejskim prawie regulującym e-handel rozmawiają we wtorek w Sopocie ministrowe sprawiedliwości państw UE.
- Była wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. Wyroki w zawieszeniu usłyszało też dwóch pozostałych oskarżonych.
- Z powodu złego zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, warszawski sąd zawiesił proces b. szefa MON oskarżonego za "sprawstwo kierownicze" zabójstwa robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.
- Jarosław Kaczyński gromadził materiały mające na celu kompromitację przedstawicieli innych partii politycznych - zeznał Andrzej Lepper w procesie, który lider PiS wytoczył Romanowi Giertychowi za jego słowa o "zbieraniu haków" na polityków przez byłego premiera.
- Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę chińskiego konsorcjum Covec, na GDDKiA, która chce udzielić zamówienia z wolnej ręki na dokończenie po Covec dwóch odcinków A2 Stryków - Konotopa - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KIO Agnieszka Trojanowska.
- Senator Grzegorz Banaś (niezrz.) oświadczył we wtorek, że wystartuje do Senatu jako kandydat niezależny, bez względu na to, co postanowi Trybunał Konstytucyjny w sprawie Kodeksu wyborczego. Banaś uciął w ten sposób spekulacje, że będzie kandydatem świętokrzyskiej PO do Sejmu.
- Od początku wakacji w całym kraju utonęło już 87 osób. Tylko w minioną sobotę i niedzielę 16 - alarmują policjanci i apelują, by podczas wypoczynku nad wodą nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
- W wyniku nawałnic, które w połowie lipca przeszły nad południowym Mazowszem, poszkodowanych zostało ok. 2,8 tys. gospodarstw rolnych; poszkodowanym gminom przekazano już 861 tys. zł - wynika z najnowszych danych mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. (PAP)
amp/ jtt/ asa/