Trwa ładowanie...
d7ai5zs

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 22 listopada, 17.00

...

d7ai5zs
d7ai5zs

22.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- PSL chce rozmawiać o zaproponowanych przez premiera Donalda Tuska w expose rozwiązaniach dotyczących składki zdrowotnej rolników. Politycy Platformy zapewniają, że w koalicji "nie ma tarć" oraz że z ludowcami negocjuje się dobrze, tak jak przez ostatnie cztery lata.

- Klub SLD zapowiada ponowne złożenie w Sejmie dwóch projektów ustaw związanych z metodą zapłodnienia in vitro. Jeden z nich wprowadza regulacje dotyczące stosowania tej metody, drugi dotyczy jej finansowania ze środków budżetowych. Projekt przygotowany w ubiegłej kadencji przez byłego ministra zdrowia Marka Balickiego dopuszcza tworzenie wielu ludzkich zarodków i zamrażanie ich. Druga propozycja zakłada finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Dotychczasowy wiceminister zdrowia Jakub Szulc będzie nadal pełnił funkcję sekretarza stanu w MZ - dowiedziała się PAP z trzech niezależnych źródeł w resorcie.

d7ai5zs

- Ograniczenie wysokości dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakłada projekt ustawy okołobudżetowej, przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów.

- Niespójne i nieczytelne przepisy prawa, biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Rzetelna Firma, które zostało opublikowane we wtorek.

- Minister ds. walki z korupcją Julia Pitera złożyła dymisję na ręce premiera Donalda Tuska, ale do tej pory nie została ona przyjęta. Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski wyjaśnia, że szef rządu ma trzy miesiące na przyjęcie dymisji.

- Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) poinformował PAP, że ludowcy - zgodnie z ustaleniami z Platformą - będą mieli trzech wojewodów. Zapewnił też, że PSL będzie realizować koncepcję premiera - tworzenie profesjonalnego korpusu wojewodów.

d7ai5zs

- Witold Waszczykowski, Przemysław Wipler i Alicja Zając zostali nowymi członkami PiS - poinformował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Decyzję o ich przyjęciu do partii podjął Komitet Polityczny PiS.

- Na najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka klub PiS złoży wniosek o odwołanie Roberta Biedronia (Ruch Palikota) ze stanowiska wiceprzewodniczącego tej komisji - poinformował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski powiedział we wtorek PAP, że najprawdopodobniej zostanie powołany nowy minister odpowiedzialny za kontakty kancelarii z rządem i parlamentem. Po odejściu w październiku z prezydenckiej kancelarii Sławomira Nowaka jest wakat na tym stanowisku.

d7ai5zs

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiada opracowanie całościowej propozycji zmian w emeryturach duchownych. Tak jak minister finansów Jacek Rostowski, Boni jest przeciw wprowadzeniu odpisu od podatku na kościół - za czym są hierarchowie.

- Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że za 2 lata Polska ponownie zwróci się do KE o przeniesienie niewykorzystanych funduszy UE z projektów kolejowych na drogowe. KE nalega, by do tego czasu Polska wydawała jak najwięcej na kolej.

- PKP Intercity uważa, że PKP PLK nie zastosowały się do decyzji Urzędu Transportu Kolejowego, który nakazał obniżyć opłaty za dostęp do remontowanych torów kolejowych - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Sitkowska. Spółka nie obniży więc cen biletów.

d7ai5zs

- Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZUS nie można traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. TK badał przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 roku. Zgodnie z nią tylko osoby, które na stałe mieszkały w Polsce, mogły ubiegać się o wliczenie do stażu pracy okresu pracy za granicą w organizacjach międzynarodowych, instytucjach i zakładach, do których zostali skierowani lub w których byli zatrudnieni. Prawo takie nie przysługiwało tym, którzy mieszkają obecnie za granicą.

- Sąd rejestrowy zatwierdził m.in. znak "zakaz pedałowania" i krzyż celtycki jako kolejne symbole Narodowego Odrodzenia Polski. NOP chce donosić do prokuratury za "próby znieważania" ich znaków. Zaskoczenia decyzją sądu nie kryje wiceszef Fundacji Helsińskiej. Postanowienie dopuszczające te symbole zapadło w wydziale rejestrowym Sądu Okręgowego w Warszawie 25 października. Nie jest jeszcze znane jego uzasadnienie.

- Przedłużają się negocjacje między MON a pełnomocnikami rodzin żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. We wtorek obie strony ponownie się spotkały, ale nie doszło do porozumienia. Do kolejnej próby uzgodnienia treści ugód ma dojść w przyszłym tygodniu.

d7ai5zs

- Wstępny raport komisji badającej przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu - powiedział we wtorek PAP zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. Lecący z amerykańskiego Newark w stanie New Jersey samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Chopina 1 listopada. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała "na brzuchu". Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny.

- 57-letni mężczyzna zginął we wtorek w miejscowości Głęboki Rów (Podlaskie) wskutek eksplozji niewybuchu, który znalazł podczas prac rolniczych na polu - poinformowała PAP podlaska policja. Mężczyzna zabrał znalezisko do garażu.

- Żaglowiec "Dar Młodzieży" zbudowano dla szkoły morskiej w Gdyni i to ona winna pozostać jego właścicielem - mówili we wtorek przed sądem świadkowie, także ci wezwani przez reprezentantów Skarbu Państwa dowodzących państwowej własności "Białej Fregaty". Akademia Morska w Gdyni stara się o uznanie za swoją własność "Daru Młodzieży", figurującego w rejestrze statków jako własność Skarbu Państwa.

d7ai5zs

- 5-latek z Bytomia zaalarmował policję, że jego tata wszczął w domu awanturę. Funkcjonariusze w krótkim czasie dotarli do mieszkania, gdzie zatrzymali pijanego awanturnika. Była tam jeszcze dwójka małych dzieci i poturbowana żona sprawcy - poinformowała policja.

- Grzywną w wysokości 1 tys. zł ukarał we wtorek sąd rejonowy w Olsztynie prezesa spółdzielni mieszkaniowej "Jaroty" Romana Przedwojskiego za to, że odmówił ujawnienia swych zarobków. Takiej informacji zażądał jeden ze spółdzielców Lech Krygier.

- Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wystąpiła do Rady Miejskiej o usunięcie Specjalnej Strefy Sztuki z wieloletniej prognozy finansowej miasta. Strefa, czyli nowoczesne centrum sztuki, miała być jednym z głównych elementów Nowego Centrum Łodzi.

(PAP)

amp/ asa/

d7ai5zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ai5zs