Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 24 lipca, 17.00
...
24.07.2012 | aktual.: 24.07.2012 17:23
24.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sejm zdecydował we wtorkowym głosowaniu, że na obecnym posiedzeniu nie zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisali się posłowie Ruchu Palikota i SLD. Kluby były w tej sprawie jednomyślne, podzieliła się jedynie PO.
- Sejm zdecydował we wtorek, że na obecnym posiedzeniu rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący m.in. zmian w ulgach prorodzinnych oraz likwidacji ulgi na internet.
- Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział we wtorek, że następca Marka Sawickiego na stanowisku ministra rolnictwa zostanie powołany bez zbędnej zwłoki. Jak podkreślił, nic mu nie wiadomo, aby Platforma Obywatelska miała przejąć od PSL resort rolnictwa.
- Szef PSL Waldemar Pawlak uważa, że nie ma przesłanek do tego, by Platforma objęła ministerstwo rolnictwa. PO zapewnia, że nie chce przejmować tego resortu. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz uspokaja, że zgodnie z umową między koalicjantami to ludowcy odpowiadają za rolnictwo.
- Na wtorkowym posiedzeniu rząd ocenił za zasadne wstrzymanie prac nad poselskim projektem nowelizacji Prawa energetycznego do czasu przedłożenia projektu rządowego - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
- Większość Polaków (59 proc.) źle ocenia rozwój sytuacji w kraju. Przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych, a 15 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie - wynika z lipcowego sondażu CBOS.
- Od początku lipca w Polsce utonęły 123 osoby, w tym pięć podczas ostatniego weekendu - wynika z danych przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Policja apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się nad wodą.
- Trybunał Konstytucyjny umorzył skargę konstytucyjną b. posłanki PO Beaty Sawickiej, która kwestionowała niemożność wystąpienia przez obronę do sądu o cofnięcie statusu tzw. świadka anonimowego agentowi CBA Tomaszowi Kaczmarkowi, dziś posłowi PiS.
- Komisja etyki poselskiej nie ukarała Stefana Niesiołowskiego (PO) za to, że w maju - podczas blokady budynku parlamentu przez związkowców z Solidarności - odepchnął kamerę dziennikarki Ewy Stankiewicz.
- Klub PiS składa wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która ma zbadać sytuację w spółkach Skarbu Państwa w związku z ujawnionymi w mediach tzw. taśmami PSL - poinformował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
- Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się budzącą liczne protesty nowelizacją ustawy Prawo o zgromadzeniach. Umożliwia ona zakazanie dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.
- Polski sąd, który skazał dziennikarza za zniesławienie urzędnika, nie naruszył wolności wyrażania opinii zagwarantowanej w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.
- Kolejarze otrzymają 1,4 mld zł unijnego dofinansowania do modernizacji części linii kolejowej Warszawa-Gdynia - 103-km odcinka tej linii w rejonie Malborka i Iławy. Wartość całej inwestycji na tym odcinku to 2,2 mld zł.
- Firmy handlujące gazem ziemnym będą miały obowiązek sprzedaży przynajmniej 15 proc. gazu za pośrednictwem giełdy - wynika z projektu nowelizacji Prawa energetycznego, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie we wtorek.
- Samorząd Tarnobrzega (Podkarpackie) przejął nieodpłatnie wszystkie akcje Kopali Siarki Machów. Dzięki temu miasto stało się właścicielem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów.
- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wzięła we wtorek udział w sesji głównej dorocznej narady ambasadorów RP. Podczas pobytu w Warszawie spotkała się też z prezydentem Bronisławem Komorowskim. (PAP)
zdz/ ana/