Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 26 stycznia, 17.00

...

26.01.2012 | aktual.: 26.01.2012 17:23

26.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił w czwartek, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w internecie. "Uważam, że skoro podpisaliśmy ACTA, to teraz powinniśmy zadbać o to, żeby (przeprowadzić-PAP) wyjaśnienia tego dokumentu tak, żeby rozwiać szereg mitów, (zrobić) przegląd prawa dotyczący wolności w internecie, żeby jasno powiedzieć, że nie ma żadnej intencji polskiego rządu, aby ograniczać wolność w internecie. Pan premier powiedział jasno (...) że nie uruchomi procesu ratyfikacji, jeśli te wszystkie kwestie nie będą wyjaśnione i tego ja się trzymam" - powiedział Boni w czwartek rano w "Salonie politycznym Trójki".

- Prezydent podpisał ustawę o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników w 2012 r. - poinformowała w internecie Kancelaria Prezydenta. Rolnicy posiadający ponad 6 ha gospodarstwo zapłacą po 1 zł za hektar na ubezpieczenie zdrowotne - za siebie i każdego z domowników.

- W czwartek po raz pierwszy obradował zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych; spotkanie trwało dwie godziny i miało charakter organizacyjny - poinformował w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

- Poseł PiS Antoni Macierewicz dobrowolnie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności w związku z wykroczeniem drogowym. W czwartek sprawą tą zajmowała się sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

- Noc ze środy na czwartek nie przyniosła przełomu w trwających od wtorkowego popołudnia poszukiwaniach sześciomiesięcznej Magdy z Sosnowca. Policjanci szukają m.in. świadków, którzy mogą pomóc w ustaleniu okoliczności zaginięcia dziecka.

- Janusz Palikot zapowiedział wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie posła PiS Jana Dziedziczaka za zwracanie się do posłanki RP Anny Grodzkiej per "pan". Dziedziczak tłumaczy, że nie chciał obrazić posłanki, a nawiązał jedynie do jej wcześniejszej wypowiedzi.

- Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się nie w lutym 2012 r., lecz w styczniu 2013 r.

- Lux Veritatis, która ubiega się o miejsce na multipleksie dla TV Trwam, jest fundacją osób prywatnych; decyzja KRRiT o nieprzyznaniu jej koncesji nie oznacza dyskryminacji katolików - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister Włodzimierz Karpiński.

- Podpisanie porozumienia ACTA to kolejna próba inwigilacji i ograniczenia praw polskiego społeczeństwa - uważają posłowie Solidarnej Polski, którzy - jak oświadczyli - wypowiadają wojnę rządowi. SP chce ustanowić 26 stycznia - Dniem Polskiego Internauty.

- Sąd Okręgowy w Suwałkach (Podlaskie) uchylił w czwartek wyrok uniewinniający wobec starosty augustowskiego Franciszka W., oskarżonego o przekroczenie uprawnień i sfałszowanie w urzędzie dokumentów związanych z samowolą budowlaną córek byłego podlaskiego posła.

- Negocjacje budżetu unijnego na lata 2014-20, wprowadzenie UE na ścieżkę wzrostu gospodarczego, modernizacja jednolitego rynku, ochrona środowiska - m.in. na tym chce skoncentrować się prezydencja Danii. Priorytety przewodnictwa przedstawił na posiedzeniu komisji ambasador Danii w Polsce.

- Przeprowadziliśmy jedną z najtrudniejszych reform w Polsce - powiedział w czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, przedstawiając w Sejmie informację rządu na temat sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

- 11 nieletnich jest wśród 28 osób zatrzymanych w środę wieczorem w Kielcach po chuligańskich wybrykach, do których doszło po manifestacji przeciwko ACTA. Jeden policjant został ranny, uszkodzonych zostało siedem pojazdów - podała w czwartek świętokrzyska policja.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że pakt fiskalny "w najmniejszym stopniu" nie opłaca się Polsce - zarówno ze względów ekonomicznych, jak i politycznych. Zdaniem lidera PiS Polska nie jest taka słaba, żeby się na wszystko zgadzać.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (WSA) odrzucił w czwartek skargę b. szefa ABW Bogdana Święczkowskiego na decyzję sejmiku woj. śląskiego, który wygasił jego mandat radnego - dowiedziała się PAP w sądzie.

- Wpłynęło ponad 100 kolejnych wniosków firm farmaceutycznych ws. obniżek cen leków - poinformował wiceminister zdrowia Jakub Szulc, przedstawiając w czwartek w Sejmie informację rządu na temat sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

- Sześć poradni specjalistycznych straci wkrótce umowy na świadczenia medyczne z NFZ w Podlaskiem - poinformował w czwartek Fundusz. Kontrole wykazały bowiem, że działalność tych placówek wyglądała inaczej niż deklarowana w kontrakcie z NFZ.

- Na koniec 2011 r. prawie 2 mln hektarów ziemi pozostawało w zasobie skarbu państwa, z czego prawie 1,5 mln ha było w dzierżawie - poinformował w czwartek sejmową komisję skarbu państwa minister rolnictwa Marek Sawicki. Zaznaczył, że to wstępne dane resortu.

- Trybunał Konstytucyjny priorytetowo potraktuje wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej zasady waloryzacji emerytur i rent, ale na razie takiego wniosku w Trybunale nie ma - powiedział w czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński.

- Na pewno jeszcze w tym roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów o tzw. janosikowym - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.

- Polskie służby, także specjalne, są przygotowane do Euro 2012 - zapewniał w czwartek członków speckomisji szef MSW Jacek Cichocki. Poinformował też, że nie ma żadnych sygnałów o ewentualnych zagrożeniach terrorystycznych w trakcie turnieju.

- Nie da się wykonać w Polsce wyroku amerykańskiego sądu, mocą którego dawny wydawca i naczelny tygodnika "Wprost" mieliby zapłacić około 5 mln dolarów córce b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza - uznał w czwartek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

- Podział środków w polityce spójności musi być mniej rygorystyczny niż chce KE - apeluje sprawozdawca PE Jan Olbrycht (PO). KE chce, by połowę funduszy regionalnych z budżetu UE 2014-20 Polska wydała na innowację, efektywność energii oraz małe i średnie firmy.

- B. europoseł Marcin Libicki ma otrzymać od dziennika "Polska Głos Wielkopolski" 100 tys. zł zadośćuczynienia, musi jednak pokryć koszty procesu - orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu. Polityk wytoczył gazecie proces za podawanie, że miał współpracować z wywiadem PRL. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)