Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 27 września, 17.00
...
27.09.2011 | aktual.: 27.09.2011 17:38
27.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział we wtorek w Warszawie, że PO zrobi wszystko, by kontynuować po wyborach koalicję z PSL. Dodał, że nie chce teraz wykluczać żadnych możliwych koalicji, ale trudno mu sobie wyobrazić sojusz powyborczy z PiS.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński wykluczył we wtorek możliwość stworzenia koalicji z SLD. "Nie ma ani jednej sprawy polskiej, którą możemy załatwić z SLD" - oświadczył w Olsztynie.
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni. Podpisana we wtorek nowelizacja ustawy o stanie wojennym przewiduje, że prezydent może - na wniosek rządu - wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Zmiana polega na wprowadzeniu do przepisów o stanach nadzwyczajnych - wojennym, wyjątkowym i klęski żywiołowej - definicji cyberprzestrzeni, przez którą rozumie się "przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne".
- Przewodniczący Polskiej Partii Pracy-Sierpień'80 Bogusław Ziętek zapowiedział we wtorek w Łodzi, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory parlamentarne, to podniesie emerytury i renty - na początek najniższe świadczenie miałoby wynieść tysiąc złotych.
- Będziemy przekonywać Polaków, żeby nie bali się mieć dzieci - powiedział premier, szef PO Donald Tusk, który we wtorek po południu rozpoczął kolejną podróż swoim autobusem. Wraz z żoną Małgorzatą mają odwiedzić województwo świętokrzyskie, a tam m.in. szkołę rodzenia.
- Przyjęty we wtorek przez rząd projekt budżetu na 2012 r. chwali koalicja, uważając, że nie jest on optymistyczny, lecz optymalny. Opozycja ma przeciwne zdanie i twierdzi m.in., że zwiększenie wpływów z dywidendy negatywnie wpłynie na rozwój polskich firm.
- Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył do czwartku do godz. 9 rozprawę w procesie wytoczonym w trybie wyborczym przez Ruch Palikota Pawłowi Tanajnie za rozpowszechnianie kłamliwych informacji. Powodem jest brak potwierdzenia, że zawiadomienie o wtorkowej rozprawie dotarło do Tanajny. Pozew w trybie wyborczym dotyczy wypowiedzi Tanajny w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez Ruch przed siedzibą SLD 19 września, a także jego wypowiedzi opublikowanych w poniedziałkowym wydaniu "Wprost", dotyczących m.in. zaległości finansowych Palikota.
- PSL czeka na decyzję ministra finansów w sprawie ich długu wobec Skarbu Państwa w wysokości ponad 18 mln zł. Stronnictwo chce umorzenia ponad 9 mln zł odsetek i rozłożenia reszty należności na raty. Cała sprawa to pokłosie błędu, jaki PSL popełniło w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku.
- Katowicka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie dzierżawy terenów po Stoczni Szczecińskiej. Chodzi o umowę dzierżawy pomiędzy Towarzystwem Finansowym Silesia a spółką Kraftport.
- Wstępnej listy prokuratur rejonowych przeznaczonych do likwidacji należy spodziewać się w październiku, na razie jednak nic nie jest przesądzone, trwają analizy w tej sprawie - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.
- 41 proc. Polaków uważa, że raport komisji Millera ws. katastrofy smoleńskiej jest nierzetelny i nie uwzględnia wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej; 30 proc. uznaje go za rzetelny, 29 proc. nie ma zdania na ten temat lub w ogóle nie słyszało o tym raporcie - wynika z sondażu CBOS.
- PKN Orlen, Grupa Lotos, PZU, KGHM Polska Miedź to firmy, które - według prezesa PiS - powinny pozostać pod kontrolą państwa. Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek, że firmy te są "klejnotami w polskiej koronie" i w żadnym przypadku nie należy ich prywatyzować.
- Były prezydent Aleksander Kwaśniewski przeszedł we wtorek w Wojskowym Instytucie Medycznym zabieg operacyjny. Zakończył się on sukcesem - poinformował PAP rzecznik WIM płk Piotr Dąbrowiecki. Zabieg wykonany przez gen. prof. Jana Podgórskiego polegał na usunięciu przepukliny lędźwiowej.
- Aleksander Kwaśniewski zaangażował się w kampanię SLD nawet ponad oczekiwania, jego wtorkowy zabieg i późniejsza rehabilitacja nie popsują Sojuszowi szyków w kampanii - mówił we wtorek w Częstochowie szef tej partii Grzegorz Napieralski.
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w środę podejmie decyzję co dalej ze skargą komitetu wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego na działanie PKW; należy spodziewać się procedowania w trybie pilnym - powiedziała PAP sędzia WSA Joanna Kube.
amp/ osz/