Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 28 grudnia, 17.00
...
28.12.2010 | aktual.: 28.12.2010 17:23
28.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ma ponownie umożliwić łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy - poinformowała we wtorek PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.
- Zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zapewnienie chorym dostępu do pomocy medycznej oraz rozwój badań naukowych - to główne założenia programu dotyczącego zdrowia psychicznego, który we wtorek ustanowiła Rada Ministrów. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma być realizowany w latach 2011-2015. Będzie to pierwszy program poświęcony tej problematyce.
- Połowa ankietowanych spodziewa się, że po tegorocznych wyborach samorządowych w ich mieście, gminie nastąpią zmiany na lepsze; w opinii 5 proc. zmiany będą na gorsze; 38 proc. badanych uważa, że nic się nie zmieni - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Dla Polaków osobiście rok 2010 był udany. 50 proc. uważa go za dobry lub bardzo dobry, 38 proc. - za ani dobry, ani zły, a tylko 14 proc. za zły lub bardzo zły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Jednak zdaniem większości był to rok zły dla Polski.
- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.
- Kilkanaście postulatów dotyczących reformy OFE oraz rynku pracy przedstawiła we wtorek szefowa klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska. PJN proponuje m.in. likwidację obowiązkowej składki emerytalnej do OFE oraz podniesienie do 14,22 proc. obowiązkowej składki do ZUS.
- W nadchodzących miesiącach prezydent Bronisław Komorowski zamierza odwiedzać głównie europejskie kraje - udaje się do szwajcarskiego Davos, na Słowację, a w drugiej połowie roku do Berlina - wynika z informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta. W Polsce zaplanowano na 7 lutego spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. W drugiej połowie stycznia do Polski przyjedzie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Według ukraińskich służb dyplomatycznych, do wizyty może dojść w dniach 24-25 stycznia.
- USA nie będą współpracować z Polską w śledztwie w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju, bo mogłoby to naruszyć bezpieczeństwo lub inny istotny interes Stanów Zjednoczonych. Pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych zapowiada kolejne wnioski do USA.
- Prace polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej zakończy raport. Znajdą się w nim m.in. wnioski i zalecenia, które mają ograniczyć ryzyko tego rodzaju tragedii w przyszłości - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.
- Sąd Apelacyjny w Warszawie przedłużył do końca czerwca 2011 r. areszt wobec Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps. Słowik, oskarżonych o udział w zabójstwie Marka Papały. Zdaniem SA, do tego czasu może zapaść wyrok w tej sprawie.
- Od 1 stycznia 2011 roku w Polsce przybędzie 5 nowych miast. Prawa miejskie otrzymają: Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik, Czyżew i Gościno - poinformowało we wtorek MSWiA. W przyszłym roku w Polsce będzie 908 miast.
- Od 1 stycznia 2011 r. zmienią się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
, niezbędnej, m.in. w związku z wyjazdem turystycznym. Zmiany dotyczą przede wszystkim okresu ważności karty.
amp/